A Václavu Jílkovi (na snímku vpravo) se nikdo nemůže divit.

Trenér Sigmy Václav JílekPrvní kontroverze totiž přišla hned po třech minutách hry.

Navrátil byl ve vápně sražen Bořilem, který si výrazně pomáhal rukama.

Penalta by v této chvíli asi byla přísná, nicméně například 
v nedělním zápase anglické ligy Leicester – West Ham se pískaly i diskutabilnější…

Když však rozhodčí Ondřej Pechanec nefoukl do píšťalky napoprvé, v 17. minutě už neměl co řešit.

Sebevědomý Petr Ševčík předvedl parádní sólo, které zastavila až noha slávistického Jaromíra Zmrhala, což potvrdily i televizní záběry.

Opět ve vápně, opět bez odezvy.

„Nechci si na to stěžovat a říkat, že bychom to neměli zvládnout bez těchto výroků, nicméně těch věcí už je poměrně dost. Byl bych rád, kdyby k tomu komise rozhodčích podala vyjádření," vysvětloval kouč Sigmy.

Rozhodčí Ondřej Pechanec

Rozhodčí Ondřej Pechanec v duelu Sgmy se Slavií. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Jdeme si pro ty zákroky

Toho rozčaroval zejména právě druhý inkriminovaný moment.

„V sedmnácté minutě přišel pro mě naprosto jednoznačný penaltový zákrok na Ševčíka. Nechci nikomu sahat do svědomí, ale rozhodčí stál blízko. K fotbalu to patří, ale zdá se mi, že to 
v poslední době nějak za námi nejde… Chyby může dělat každý, ale když ji třeba udělá Buchta, je z toho postih," dodal Jílek.

Podle devětatřicetiletého trenéra je po takových křivdách těžké motivovat hráče.

„My se do šancí tlačíme, jdeme si pro ty zákroky, nutíme soupeře tlakem nějaký způsob hry, vytvoříme si příležitosti, ale ve finále z toho není rezultát, který by byl odpovídající pro tu aktivitu. Potom je to složité," přiznal Jílek.

Rozhodčí Ondřej Pechanec uprostřed, vlevo Jan Navrátil, vpravo Michal Ordoš

Rozhodčí Ondřej Pechanec uprostřed, vlevo Jan Navrátil, vpravo Michal Ordoš. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Podíl na brance má více lidí

Poté už však energický kouč kriticky zhodnotil i své svěřence.

Zmrhalově brance se totiž dalo zabránit, nakupila se však celá řada individuálních chyb.

„Každá situace, která vede k ohrožení branky, je 
z 99 procent zajistitelná 
a zvládnutelná. A nikdy to není jen jedna chyba. Není to jen o Hálovi, který Zmrhala nestačil dostoupit. Když se podíváte na postavení, tak Ševčík nemůže být u hráče, kterého má krýt stoper. Má krýt Hušbauera, být nad vápnem 
a vyplňovat prostor nad stopery, aby Hušbauer nedostal 
v klidu balon. Pak zakončuje, jsme tam pozdě, balon propadne a Martin jde zase zbytečně do brány. Má jít do hráče. Takže spolupodíl na brance má více lidí," vyjmenoval kormidelník Hanáků.

Výhra v Boleslavi jako sci-fi?

Radost mu udělala alespoň překvapivá výhra Ostravy v Příbrami.

„Baník mě potěšil. V první řadě říkám, ať se díváme na sebe. Ale v momentě, kdy si to neuhrajeme, se musíme dívat na ostatní. Takhle to je. Pokud máme tříbodový odstup od nejbližší Příbrami, je to hratelné," uvedl Jílek.

Situace Olomouce nicméně nadále zůstává kritická, je třeba bodovat i se silnými soupeři, kteří Sigmu v dalších kolech čekají.

„Věděli jsme, že nás čeká trojboj s pohárovými účastníky, to znamená Liberec, Slavia a Boleslav. A já jsem si dal s mužstvem takový cíl, že bychom z těch utkání chtěli získat čtyři body. Ta šance pořád existuje, byť možná pro někoho zní jako sci-fi, že chceme vyhrát v Boleslavi. Nicméně myslím, že jsme ukázali, že můžeme hrát s kýmkoliv a cíl naplnit. Pokud by se to podařilo, bod se Slavií bude mít svou důležitost. V opačném případě by byl málo," uzavřel Václav Jílek.