Setkaly se dva týmy, které se aktuálně nacházejí v sestupovém pásmu. Osmibodový Baník je s přihláškou do Fotbalové národní ligy smířen.

„Pro nás už je to ztracené. Zato Olomouci musím pogratulovat k báječnému vítězství, snad jí to pomůže v boji o záchranu," začal sympaticky pozápasovou tiskovou konferenci ostravský trenér Vlastimil Petržela.

A Hanáci opravdu doufají, že jim tři body a ztráta konkurentů z Příbrami a Jihlavy vlije krev do žil.

„Byli jsme utopení pod vodou, trošku jsme se nadechli, ale máme před sebou ještě sedm zápasů. Musíme taky spoléhat na vývoj ostatních zápasů, takže nemáme nic ve vlastních rukou. Teď je však třeba přenést energii z výhry dál," zavelel olomoucký kouč Václav Jílek 
a svému staršímu kolegovi poděkoval za blahopřání.

Poté už lodivod Sigmy vyzdvihl základní atributy úspěchu. Tím prvním byla podle Jílka skutečnost, že se jeho mančaft dokázal vždy okamžitě vyrovnat se vstřeleným gólem Baníku a reagovat na něj.

Trenér Baníku Vlastimil Petržela

Trenér Baníku Vlastimil Petržela při derby v Olomouci. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Klíčový faktor: Ordoš a jeho 1+3

A druhý? Hádáte správně: fantastický výkon Michala Ordoše.

„Prvních pětadvacet minut to bylo z jeho strany velmi špatné, ale po gólu byla naše hra kvalitní právě díky podílu Michala Ordoše. Jeho genialita řešení byla vynikající. Pokud se budeme prezentovat takhle a bude to podpořené nějakým skvělým individuálním výkonem, budeme konkurenceschopní," těšilo Jílka.

Osud muže s číslem sedm na zádech přitom v zimě nebyl jasný.

„Když jsem přišel 
k mužstvu, říkal jsem, že Michala chceme. A musím upřímně říct, že pak jsem si několikrát říkal, jestli to prodloužení smlouvy byl správný tah. Měli jsme požadavky na hráče ve smyslu aktivity, agresivity, rychlosti hry, ale nebylo to podle mých představ. Na druhou stranu ukáže svou genialitu v zápase Spartou, chyběl nám ve Zlíně, kde jsme se trápili, a s Baníkem utkání rozhodne. Já jako trenér společně s realizačním týmem mu musíme ušít roli na míru. Pokud ho nebudeme mít, bude nám kvalita scházet. Takovým výkonem a přístup si samozřejmě svou pozici výrazně posílil," chválil devětatřicetiletý trenér Ordoše.

Michal Ordoš

Michal Ordoš proti Baníku. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Chorý místo Mahmutoviče? Nebylo co řešit

Spokojený byl Jílek i se dvěma mladíky, kteří v sestavě nahradili zkušené stálice. Na levý kraj obrany se místo Michala Vepřeka postavil Šimon Falta.

„Každou sestavu stavíte i s ohledem na soupeře. Očekával jsem napravo Mondeka a Dostála, tak jsme chtěli mít hodně rychlou a ofenzivní levou stranu, která by byla schopna přečíslit soupeře. Proto jsme upřednostnili Faltu, který má očekávání splnil. To však neznamená, že se 
v příštím utkání nemůže Vepřek vrátit do sestavy," vysvětloval kouč Hanáků.

A Aidina Mahmutoviče na hrotu nahradil dlouhán Tomáš Chorý.

„Aidin neměl poslední dva zápasy dobré, navíc měl lehkou zdravotní indispozici v podobě nataženého zadního stehenního svalu. Minulý týden netrénoval, nyní byl v tréninku jen tři dny, takže nebylo co řešit. Chtěli jsme na stopery Baníku vyvíjet tlak, vyhrávat osobní souboje a zjednodušit hru, protože jsme věděli, že nás bude soupeř hodně vysoko napadat," dodal Václav Jílek.

Skvělá atmosféra

Závěrem setkání se zástupci médií poděkoval Vlastimil Petržela, který dříve působil 
i v roli hlavního kouče Sigmy, zhruba tisícovce fanoušků Baníku, kteří přijeli povzbudit svůj tým na Andrův stadion.

„Jsem za to šťastný a jim vděčný, že nás celý zápas podporovali, bohužel jsme jim to nevrátili. Hlavně po třetí brance se to brutálně sesypalo. Zranil se nám Lásik, takže jsme ztratili střed hřiště. A nemáme tolik kvalitních hráčů, abychom to mohli nahrazovat," uzavřel bývalý lodivod Zenitu Petrohrad.