Slavia se za olomouckého stopera podle informací Deníku chystala nabídnout částku atakující 30 milionů korun, Sigma však jednání ukončila hned na začátku.

„Velmi o něj stála, ale my jsme neměli zájem pouštět dalšího hráče ze základní sestavy, který navíc nemá ve smlouvě výstupní klauzuli,“ potvrzuje sportovní manažer hanáckého klubu Ladislav Minář.

Olomouc v zimě prodala útočníka Tomáše Chorého do Plzně, která využila jeho zhruba dvacetimilionové klauzule v kontraktu, a o pár týdnů mohla utržit ještě větší balík peněz.

Nový realizační tým úřadujícího ligového mistra v čele s trenérem Jindřichem Trpišovským měl Jemelku na seznamu vytipovaných posil velmi vysoko. A tomu odpovídala i chystaná nabídka.

„Byla vyšší než za Chorého, kolem milionu eur,“ prozrazuje Deníku Pavel Zíka, Jemelkův agent.

Sigma však jasně avizovala, že 22letého obránce neprodá, a tak pražský celek místo něj přivedl Lukáše Pokorného.

„Respektovali jsme postoj klubu. Vašek mě potěšil tím, že z toho nebyl zklamaný, byť by to pro něj byl obrovský ekonomický i sportovní posun. V Olomouci mají výbornou partu, se kterou chtějí zabojovat o evropské poháry,“ vysvětluje Zíka, podle kterého nezáleží na tom, že má ryšavý fotbalista za sebou teprve premiérový podzim v lize.

„Martina Jiránka jsem do Itálie taky prodával po prvním půlroce,“ vzpomíná manažer.

Skromný, pracovitý, inteligentní

Pokud ryšavého fotbalistu nezbrzdí vážné zranění, je jasné, že na Hané dlouho nevydrží.

Sleduje jej nejen Slavia, které na podzim vstřelil svůj dosud jediný ligový gól, ale i další přední české celky, stejně tak kluby ze západní Evropy.

Deník v prosinci jako první informoval například o zájmu nizozemského Feyenoordu Rotterdam.

„Vašek neustále roste a dle mého názoru už ťuká na dveře reprezentace, navíc je to mladý levonohý stoper anglického typu. A Martina Dúbravku jsme nedávno taky dostali do Newcastlu United,“ naznačuje Zíka, že ani Britské ostrovy by pro Jemelku nemusely být sci-fi.

Už nyní je však jasné, že rodák z Uničova, který ještě loni nastupoval převážně za béčko Sigmy v MSFL, píše ojedinělý příběh, ve kterém hraje hlavní roli charakter a píle.

„Sportovní a morální kvalitou mi Vašek připomíná Čechína, tedy Petra Čecha. Taky jde o mimořádně skromného, pracovitého a inteligentního fotbalistu,“ chválí svého klienta agent.

Zvýší hodnotu Evropskou ligou?

Druhým plejerem, který mohl v zimě vyměnit Hanou za lukrativnější angažmá, byl Šimon Falta.

Levého záložníka sice před rokem testoval dánský Bröndby Kodaň, ale po povedeném podzimu a debutu v národním týmu nakonec přišla konkrétní nabídka z věhlasnější italské Serie A.

Výsledek? Stejný jako u Jemelky.

„I na Kubu Plška se mě vyptávala spousta klubů, ale když jsem věděl, že Olomouc nemá zájem prodávat, ani jsem tím pak Laďu Mináře nezatěžoval,“ konstatuje Pavel Zíka a závěrem dodává:

„V létě může být situace úplně jiná. Další variantou je, že se kluci probojují do Evropské ligy, kde na podzim zvýší svou hodnotu a pak se jim naskytnou ještě větší obzory.“