O tom, že i z páté pozice se bude postupovat do Evropy, rozhodl středeční triumf Slavie v MOL Cupu. A přilil další hektolitry motivace do souboje o třetí místo. Držitel bronzové ligové medaile totiž s největší pravděpodobností půjde přímo do základní skupiny Evropské ligy, což znamená jistých minimálně 80 milionů korun.

„Ještě musí Slavia udržet druhé místo. Vývoj jde ale tím směrem. O to větší váhu a důležitost to třetí místo teď má,“ uvědomuje si trenér Hanáků Václav Jílek.

„Pro nás se nemění nic. Jsme v pozici, kdy náš předsezónní cíl výrazně překračujeme. Naší základní povinností je udělat pro to třetí místo maximum. Bez ohledu na to, jak to nakonec dopadne. Síla našich konkurentů, ať už Jablonce nebo Sparty, je obrovská. A je jasné, že o to místo budou usilovat i oni,“ dodává s nadhledem.

Předseda představenstva HFK Olomouc Vladimír Dostál
Konec éry: Vladimír Dostál skončí po 24 letech v HFK

„Jsme jediní v pozici, že to máme ve svých rukou. Když třikrát vyhrajeme, tak nás nikdo ze třetího místa nesundá. I po ztrátě s Bohemkou si to můžeme uhrát sami, bez ohledu na nějakou pomoc. To by mělo být samo o sobě pro hráče dostatečnou motivací,“ říká před duelem ve Zlíně.

Ani ten ještě není v situaci, kdy by sezónu jen dohrával. Strašáka sestupu se ještě zahnat nepovedlo, přestože během jara mu bylo kolikrát podstatně hůř.

Teď má Zlín na 12. místě na Karvinou i ostravský Baník tříbodový náskok. K úplné jistotě bude muset ještě něco přidat.

„Zlín se zvedl z problémů, které měl. Bude mít motivaci potvrdit svou příslušnost k ligové elitě. Nebudou chtít mít žádné problémy se záchranou v závěru. Čeká nás kvalitní mužstvo,“ soudí Jílek.

Josef Lébr
Zablokoval prodej Sigmy Lébr? Ex-majitel stále může rozhodovat o akciích

Tým, kterého se na začátku března ujal Vlastimil Petržela, střídal lepší výkony s horšími. V dubnu třeba vyhrál na Slavii, ale taky prohrál důležitou bitvu doma s Baníkem. Před čtrnácti dny si mohl zajistit více klidu, ale z poslední akce přišel o výhru na Bohemians.

Dál tak zůstala v platnosti podivná kletba. Od návratu do ligy před třemi lety ještě Zlín v jarní části soutěže doma ani jednou nevyhrál (10 porážek, 8 remíz).

Sigma na tom stoprocentně nebude chtít nic měnit. Jednoduché to však mít nebude.

„Od trenéra Petržely čekám něco podobného jako od Bohemky. Mužstvo se pod ním profiluje jako agresivní a běhavý soupeř. Otázka je, jestli to budou schopní udržet i v průběhu zápasu. My budeme muset přidat na sebevědomí, odvaze a samozřejmě i na kvalitě, protože tu jsme v prvním poločase s Bohemians postrádali,“ připomněl olomoucký lodivod remízu 1:1 s Klokany z minulého týdne.

Zápas ve Zlíně startuje v sobotu v 18 hodin.

SK Sigma Olomouc - Bohemians Praha
Sigmu klokani zaskočili, do bitvy o Evropu uhrála bod