Třiadvacetiletý levonohý fotbalista, který je v kádru čtvrtého týmu podzimní části Gambrinus ligy na zkoušce z Pardubic, se na vítězství 7:0 nad Orlovou podílel úvodní brankou.

„Tak nějak jsem si to asi představoval," usmíval se.

„Na tu zadní tyč to tam několikrát prolétlo a pak už jsem si to pohlídal. Díkybohu to tam zase prošlo a trefil jsem to," doplnil borec, který si naposledy za Sigmu zahrál v roce 2009.

Na konci ročníku 2008/2009 si v barvách juniorky zlomil lýtkovou kost.

Po půlroční pauze se k fotbalu vrátil v rodném Ústí nad Orlicí, ale ani tam jej zdravotní trable neopouštěly.

„Nejdřív jsem měl přelomenou lýtkovou kost v posledním zápase za béčko v Olomouci. Pak jsem začal trénovat v Ústí a hned na druhém tréninku jsem si zlomil zánártní kůstku, takže jsem musel na další operaci. Celkem jsem stál asi rok," popisoval své trápení Javůrek.

Naštěstí trápení, které už je zapomenuto. V Ústí nad Orlicí nakonec zůstal Javůrek rok a půl.

„Pomohl mi trenér Saňák, který mě dostal do formy. Potřeboval jsem zhubnout a podobně," prozradil fotbalista, jenž si v roce 2005 zahrál za reprezentační sedmnáctku proti Itálii a dokonce vstřelil branku.

Zahrát si ligu za Sigmu je můj sen

Do velkého fotbalu se začal vracet před rokem a půl, kdy odešel do Pardubic hrát ČFL a pomohl jim k postupu do druhé ligy.

„Dá se říct, že do velkého fotbalu mě vrátil pan Svědík, který si mě z Ústí vytáhl do Pardubic," řekl Javůrek, jenž byl na podzim se šesti brankami nejlepším střelcem Východočechů ve druhé lize.

Mimochodem právě kouč Pardubic Martin Svědík se nejspíš dokáže dobře vcítit do Javůrkova příběhu.

Sám byl považován za velký talent, patřil do reprezentační jednadvacítky, ale zabrzdila ho opakovaná zranění kolen. Ligu si nakonec zahrál v Ostravě, Bohdanči i v olomoucké Sig­mě.

O tom Javůrek stále ještě teprve sní.

„Odmalička jsem toužil hrát ligu. V Olomouci jsem byl od čtrnácti let, takže zahrát si ji právě za Sigmu byl můj sen," neskrýval.

Do takového týmu je jednodušší zapadnout

Z utkání proti Orlové, v němž nastoupil v prvním poločase na levém kraji obrany, měl jen pozitivní dojmy.

„Spolupráce byla celkem bez problémů. Když hrajete s takovým mužstvem, tak je to o hodně jednodušší zapadnout. Je vidět, že kluci mají velmi dobře zažitý způsob hry. Vědí o sobě a dokážou si dát míč přesně tam, kam potřebují. To bylo poznat od prvních momentů," dodal Javůrek.

Zda v Olomouci talentovaný levák, který může hrát také v záloze, zůstane, se rozhodne v následujících týdnech.

„Zatím nad tím moc nepřemýšlím. Jsem tady zatím na přípravu a tu chci odjezdit na maximum. Co bude potom, to záleží na trenérovi a na vedení," nechává věcem volný průběh.

Další příležitost přesvědčit trenéra Pivarníka, že si zaslouží ligovou šanci, bude mít ve středu, kdy Hanáci hrají znovu v Karviné Tipsport ligu proti Frýdku-Místku.

Jan Javůrek

Narozen: 16. května 1989

Post: levý obránce, levý záložník

Předchozí kluby: Ústí nad Orlicí (1994–2002), Sigma Olomouc (2002–2009), Ústí nad Orlicí (2009–2011), Pardubice (2011–2012), Sigma Olomouc (2013-?)

Zajímavost: V roce 2005 si zahrál za reprezentační sedmnáctku proti Itálii a na výhře 2:0 se podílel brankou. Spoluhráči mu byli třeba Lukáš Vácha, Tomáš Pekhart nebo Tomáš Necid.