Půjde o souboj dvou mužstev, která nejsou v ideálním rozpoložení. Které nalezne cestu ven z mizérie?

Do utkání jde jako favorit olomoucká Sigma. Především kvůli postavení v tabulce. Hanáci jsou v ní čtvrtí a stále myslí na účast v evropských pohárech.

Ovšem není to tak dlouho, kdy snili o ještě větším úspěchu. Když ligu přeťala na konci března reprezentační přestávka, byla Olomouc třetí.

Se čtyřmi jarními výhrami ze čtyř pokusů v zádech její fanoušci možná až příliš směle doufali ve vítězství v lize a mistrovském titulu.

Pak ale přišlo vystřízlivění. Prohra v Liberci a dva výprasky, jeden pohárový a jeden ligový, se Spartou.

„Reprezentační přestávka nás asi trochu zabrzdila. Před ní jsme byli v laufu, po ní naopak nevyhráli. Ale tím, že se budeme užírat, to nezměníme. Musíme se oklepat a v pátek vyhrát," říká bojovně naladěný olomoucký útočník Martin Doležal. Muž, který v minulé sezoně pomáhal Brnu k postupu ze druhé ligy, zahájil jaro ve velkém stylu. V hlasování o nejlepšího hráče měsíce března skončil na třetím místě.

Proti Brnu bude mít vytáhlý útočník ideální příležitost rozšířit sbírku šesti ligových branek vstřelených v této sezoně. Zbrojovka má totiž vůbec nejhorší defenzivu v celé lize. Ve dvaadvaceti zápasech kapitulovala celkem devětatřicetkrát.

Poslední dva kousky přišly v minulém kole v Jihlavě, přičemž domácí hráli prakticky celé utkání v deseti bez vyloučeného Marka.

„Brno jsem v Jihlavě viděl a ten zápas mi nic neukázal. Brno hrálo chaoticky. Na jaře jeho hráči ztratili jistotu. V letní přípravě, kdy jsme s nimi hráli, vypadali hodně špatně. Na podzim se ale zvedli a hráli dobře. Teď na jaře se jim nedá upřít snaha, ale prostě se nepotkali s formou," míní olomoucký trenér Roman Pivarník.

Pivarník: Brno je pro nás nečitelné

Porážka 0:2 jen podtrhla dosavadní mizerné brněnské jaro. Ze šesti kol má Zbrojovka jediný bod, padla na třinácté místo a nepříjemně se namočila do bojů o záchranu.

I proto vedení klubu odvolalo v týdnu trenéra Petra Čuhela.

Jeho nástupcem se stal dosavadní trenér juniorského týmu Ludevít Grmela.

„V průběhu tří dnů od převzetí týmu jsme se zaměřili hlavně na vylepšení psychického stavu hráčů. Určitě máme na to, abychom se zachránili. Úspěch je jen o tom vstřelit první branku a nastartovat se zpět do herní pohody, kterou měl tým na podzim," řekl jednapadesáti­letý kouč.

„To, že Brno povede nový trenér, pro nás není ideální. Může přijít nový impuls, změna sestavy a tak dále. Brno je pro nás nečitelné, ale o to více se budeme muset zaměřit sami na sebe," poznamenal Pivarník.

Nový trenér Brna chce využít toho, že Sigma je po dvou jednoznačných domácích porážkách od Sparty psychicky nalomená.

„Olomouc momentálně na tom není po dvou prohrách se Spartou na domácím trávníku nejlépe, což může být naše výhoda," tuší Grmela.

Nad Hořavou visí otazník

Že nálada v olomoucké kabině není po nevydařených utkáních ideální, připustil i Pivarník. Ale vrásky si z toho nedělá.

„Ve fotbale je ta výhoda, že se hraje hned za týden. A dobrým výkonem se dá zase rychle nastartovat něco nového," řekl.

Daleko větší starosti mu dělá základní sestava. Především nad startem Tomáše Hořavy, který poslední ligový duel absolvoval pod injekcemi a v týdnu měl znovu tréninkové úlevy, visí otazník.

„Musíme si dát pozor na to, aby tam nešlo víc hráčů, kteří třeba nejsou rozehraní nebo měli problémy. To už je pak lepší postavit ty hráče, kteří jsou zdraví a čekají na šanci," uvedl Pivarník.

Sigma v Brně z posledních tří pokusů dvakrát vyhrála.

Pokud by se jí to povedlo i v pátek večer, dostala by se minimálně přes noc zpátky na třetí místo ligové tabulky, které zaručuje účast v kvalifikaci Evropské ligy.

Zda se to olomouckým fotbalistům podařilo, bude jasné zhruba ve čtvrt na jedenáct večer. Utkání na stadionu v Srbské ulici v Brně začíná v pátek ve 20.15.