Je nejdražším hráčem výběru Marka McGhee. V dresu Albionu nastupoval ve všech mládežnických kategoriích. Sone Aluko, rodák z Londýna se ale ve svých dvaceti letech rozhodl využít nabídku Nigérie, odkud pochází jeho rodina a 29. května 2009 debutoval v seniorském výběru nigerijských „superorlů“, když nastoupil v základní jedenáctce proti Irsku.

„Můj otec je Nigérijec, celá rodina je z Nigérie. A já se cítím taky víc jako Nigérijec, proto jsem využil nabídku reprezentovat svoji zemi,“ vysvětloval v exkluzivním rozhovoru pro Olomoucký deník.

Aluko fotbalově vyrostl v mládežnické akademii Birminghamu City, odkud v roce 2007 odešel na hostování do skotského Aberdeenu. A tam dvacetiletý levák zaujal natolik, že jej The Dons získali do svých služeb před touto sezonou nastálo.

Jak se cítíte před odvetným zápasem?
Jsem v pohodě. Už se na to docela těším. Po minulém zápasu máme co napravovat.

Dnes jste si poprvé zatrénovali na Andrově stadionu. Jak se vám líbí? Co říkáte na hřiště?
Stadion je krásný. Doufám, že přijde hodně diváků, aby tady byla dobrá atmosféra. Hřiště je v naprosto perfektním stavu. Na začátku sezony je jich sice takových většina, ale tohle je fakt super.

V prvním zápase jste na domácí půdě proti Sigmě utrpěli krutý debakl. Jak jste byl spokojený se svým výkonem v zápase? Mohl jste Olomouc potrápit víc?
Určitě jsem mohl zahrát lépe. První poločas byl ještě vyrovnaný. Pak už to bylo špatné. Horší už to být snad nemohlo. Zítra máme šanci si alespoň zachránit renomé.

Přejít přes Sigmu v tuto chvíli je asi prakticky nemožné. S jakým cílem jste vlastně přijeli?
Já si myslím, že ten zápas bude daleko vyrovnanější. My už budeme daleko připravenější. Víme, jakou má Sigma sílu, že je to kvalitní tým. Proto chceme především podat zlepšený výkon a odvézt si slušný výsledek.

Už příští víkend vám začíná ligová soutěž. V prvním kole hostíte doma Celtic Glasgow. Dá se zápas v Olomouci brát i jako vaše generálka na tak těžkého soupeře?
Není to primárním cílem toho zápasu, ale určitě jej využijeme k dolaďování některých věcí a herních variant. Takže dá se to brát jako příprava na Celtic.

Vy jste v mládežnických kategoriích reprezentoval Anglii, kde jste se narodil, ale v seniorské reprezentaci jste nastoupil za Nigérii. Proč? Obával jste se, že v nabitém kádru Anglie pro vás nebude místo?
Ne, to určitě ne. Já neustále dostával pozvánky do anglické jednadvacítky, takže kvůli tomu to nebylo. Ale můj otec je Nigérijec, celá rodina je z Nigérie. A já se cítím taky víc jako Nigérijec, proto jsem využil nabídku reprezentovat svoji zemi.

Ale vaše sestra Eniola hraje fotbal na mezinárodní úrovni za Anglii.
Ano, je to tak (smích). Ona neměla podobnou možnost si vybrat jako já. V Nigérii je to s ženským fotbalem složité. Takže se okamžitě rozhodla pro Anglii.

S jakým výsledkem byste zítra odjížděli spokojeni?
Pokud vyhrajeme. O pět branek (smích).

VŠE O ZÁPASE SIGMA VS. ABERDEEN