Za bývalého kapitána jedenadvacítky zaplatil zámožný ruský klub Sigmě tři a půl milionu eura. Ale ani vysoká tržní hodnota nezaručuje místo rychlému obránci v základní sestavě. „Trápila mě zranění, navíc konkurence je tady nevídaná. Ale o místo se rozhodně poperu!“ nevzdává se velký talent českého fotbalu.

Přes všechny komplikace, které vás doprovází, jste v Rusku spokojený?
Určitě se mi v Rusku líbí. I když jsem toho zatím moc neodehrál, tak je to lepší než u nás, je to lepší liga. Ale říkám, moc jsem toho neodehrál. Měl jsem nějaká zranění a těžko se pak dostává do sestavy. Je tam spousta hráčů, na každý post dva tři. Je to daleko těžší než v české lize.

Jste už stoprocentně zdravotně v pořádku?
V současné době jsem stoprocentně zdravý. No, ale je to těžké… (zklamaně)

Těžké v boji o místo v sestavě?
Určitě. Zranění byla a jak člověk z toho vypadne, je těžké se do toho dostávat.

Ruské kluby si mohou dovolit drahé zahraniční hráče. FK Moskva dokonce přivedl z Barcelony Maxi Lopeze. O kvalitě tamní ligy asi není potřeba pochybovat?
Samozřejmě. Vsoutěži hraje spousta Brazilců, Argentinců. Hlavně v útočné fázi. Je to daleko techničtější a tvrdší liga než česká. Po všech stránkách je kvalitnější.

Říkáte, že jste spokojený, i když bojujete o místo. Neprotiřečí si to trošku?
Já si myslím, že ne. Z Olomouce jsem chtěl odejít, odešel jsem. A prostě bojuji. Bojuji o místo. I když jsem sem tam hrál a byl v základu. Ale jak říkám, hlavní je, když je člověk zdravý. Pak to jde. Ale když je zranění, já vždycky nějaké to svalové zranění mám, tak je to o něco složitější. Abyste mohl v Rusku uspět, musíte si tam zvyknout. Život v Moskvě se vám líbí? Moskva je evropské krásné velkoměsto. Líbí se mi tam, takže jsem spokojený. Ale ostatní města, to je někdy docela hrůza. (pousměje se)

Zvlášť když cestujete napříč Ruskem třeba k Sibiři, máte možnost poznat extrémy tamního života. Velké bohatství a o to větší chudoba…
Ano. Hráli jsme poháry u Kazachstánu. To jsou stepi a divočina.

A co vy a ruština?
Já si myslím, že na to, že jsem se ji vůbec neučil ve škole, jsem se do toho dostal docela dobře. A cokoliv mám za problém, tak už všechno zvládnu. A když nezvládnu, tak tam mám Tomáše Čížka. Ten mi pomáhá.

Nechci být skeptický, ale kdyby se vám delší dobu nedařilo dostat do základní sestavy, přemýšlel byste o odchodu?
Tak, určitě chci hrávat. Já jsem z Olomouce odcházel v situaci, kdy jsem dva měsíce nehrál fotbal. Měl jsem natažené břišní svaly, byl jsem bez zimní přípravy. Takže to bylo podstatně těžší. Do FK Moskva jsem naskočil čtrnáct dní před ligou. Pak jsem měl repre sraz, poté jsem byl zase zraněný. I bez té zimní přípravy to bylo daleko horší. Máme čtyři kola do konce, pak se budu soustředit na zimní přípravu. Od té se budou odvíjet další věci.

Jste v Moskvě sám, nebo je s vámi přítelkyně s rodinou?
Tak, střídáme to. Měsíc je tam se mnou přítelkyně, měsíc je v Česku. Teď tam byla se mnou týden rodina. Chvilku jsem tam sám, jindy je tam někdo se mnou.