Naposledy se Houska v lize trefil 26. října 2013 proti Slovácku. Tehdy se prosadil technickou střelou z přímého kopu.

Poté ale Sigma spadla do druhé ligy a čekání na druhou ligovou trefu se pořádně protáhlo.

„Jsem rád, že mi to tam konečně spadlo. Škoda, že to bylo jen na bod," litoval David Houska.

Jeho moment v zápase proti Liberci přišel ve 21. minutě.

Hostující obrana odvrátila Moulisův centr jen na hranici šestnáctky, kde se míče ujal olomoucký záložník.

Houska se zasekávačkou zbavil protihráče a poté z halfvoleje svou slabší levou nohou napnul síť za zády gólmana Koubka.

„Vyletěl tam vysoko odražený balon. Já jsem to chtěl ze začátku střílet, ale viděl jsem, že tam proti mně běží hráč. Běžel docela rychle a věděl jsem, že ten hráč nestihne zabrzdit do protipohybu. Tak jsem to zasekl a střela mi dobře sedla," popsal gól jediný olomoucký střelec.

Asi spravedlivá remíza

Houskova branka nastartovala Sigmu k nejlepšímu výkonu v sezoně.

Hanáci začali třetí tým soutěže přehrávat a vytvářeli si jednu šanci za druhou.

K dokonalosti chybělo jediné: přidat další góly.

„Měli jsme hodně šancí. Kdybychom dali na 2:0, asi by to vypadalo jinak. Ve druhém poločase už Liberec hru vyrovnal a bylo to nahoru dolů. Nakonec je to asi spravedlivá remíza," uznal olomoucký středopolař.

Krásný ligový zápas

Podle Housky Sigmě vyhovoval způsob hry Liberce, který přijel s ofenzivní taktikou.

„Bylo to tím, že Liberec chtěl hrát fotbal. Přijel sem hrát na vítězství a to nám vyhovuje víc, než hrát do plných proti Zlínu nebo Jihlavě," vysvětloval dvaadvacetiletý záložník.

Na silného soupeře našli Hanáci účinný recept.

„Liberec chce kombinovat odzadu, což umí výborně. Ale nám se dařil presink a míče jsme jim odebírali. Jenom škoda, že jsme nedali víc gólů," vracel se Houska k zahozeným šancím.

I přes jisté zklamání z páté remízy v sezoně však hráči berou zápas pozitivně.

„Když vedete 1:0, je remíza zklamáním. Ale nemáme se za co stydět. Byl to krásný ligový zápas. Ukázali jsme si, že dokážeme hrát i s Libercem, který hraje Evropskou ligu. Tenhle výkon nám zvedne sebevědomí a můžeme se od něj odrazit," věří Houska.

Po Baníku do kupy

Právě sebevědomí bylo po poslední ligové porážce v Ostravě na bodu mrazu.

„Nálada po Ostravě nebyla nic moc. Ale pak už jsme se soustředili na Liberec a věřili jsme si, že ho můžeme porazit," popsal atmosféru v týmu Houska.

Porážka na půdě posledního celku tabulky notně rozladila i vedení a výroky šéfa Sigma Josefa Lébra vzbudily v médiích velkou pozornost. Kabina to ale neřešila.

„Hlavně my sami jsme byli rozladění. Ale dali jsme se do kupy a nálada byla bojovná. Chtěli jsme to odjezdit a za každou cenu zvládnout," dodal olomoucký záložník.

Sebrat body silnějším

Bojovnou náladu potřebují hráči Sigmy udržet.

Los jim totiž pro další kola přidělil náročné soupeře: obrozenou Slavii, rozjetou Mladou Boleslav a ambiciózní Jablonec.

Houska ale bere těžký los pragmaticky.

„Když jsme nesbírali body s těmi slabšími soupeři, musíme je získat jinde," připomněl některé zbytečné ztráty Sigmy v úvodu soutěže.

„Hlavně některé zápasy doma. Vedli jsme se Zlínem i s Příbramí, ale dohráli jsme to jenom na remízu. Tyhle body budou chybět," uvědomuje si Houska.

ONDŘEJ KAŠLÍK