V pátečním prvním duelu Češi doma vyhráli 3:0 a můžou se těšit na to, že se příští rok v červnu představí mezi osmi nejlepšími týmy své věkové kategorie. V Dánsku budou bojovat také o účast na olympiádě v Londýně v roce 2012.

Česká jednadvacítka v zamračeném počasí v městečku Tripoli lehce ustála úvodní nápor, který Řekové před zápasem slibovali. Domácí kouč Jorgiadis při průběžném tříbrankovém manku zkusil svůj tým vyburcovat i šesti změnami v základní sestavě oproti pátečnímu duelu, ale hosté rychle naznačili, že svůj náskok nehodlají udržet jen urputnou defenzivou.

Podle přání kouče Dovalila naopak snahy Řeků ničili aktivním presinkem pětičlenné zálohy, dobře drželi míč a nebáli se po získání míče vyrážet do kontrů, byť nastoupil jediný klasický forvard Pekhart. Ten už ve druhé minutě poslal domácím první varování a na poslední chvíli ho stačil zastavit stoper Siovas.

Řekové vypadali bezradně, vůbec se nedostali k rychlé kombinaci, kterou českou reprezentaci trápili v prvním vzájemném zápase. Po 19 minutách naopak Pekhart sfoukl plamen posledních nadějí na možný velký obrat. Jablonecký útočník přesnou hlavičkou po Dočkalově centru zařídil Čechům vedení a v kvalifikaci se trefil už podeváté, čímž upevnil své postavení v čele tabulky kanonýrů.

Řekům se v útoku vůbec nedařilo

Řecký tým v tu chvíli musel vstřelit pět branek, aby na svojí stranu získal postupové karty, což připomínalo už nesplnitelnou misi. Jestliže za bezbrankového stavu vypadali domácí hráči ještě odhodlaně, po Pekhartově trefě už byli zlomení.

Týmu, který za sebou v kvalifikaci nechal i silné výběry Anglie a Portugalska, se navíc v ofenzivě vůbec nedařilo proti bezchybně hrající české obraně. Hosté naopak vyhlíželi hodně sebevědomě, což dokumentovaly i dvě nadějné střely kapitána Dočkala, který v pátek v základní sestavě nehrál.

Ke cti Řekům sloužilo, že ani za velmi nepříznivého stavu druhý poločas neodevzdali. Začali náporem, ale Giantsis i Papazoglu byli pokaždé hodně zbrklí a gólman Vaclík vždy s obránci ošemetné situace vyřešil. Nejvíce starostí měl v 58. minutě, když nohou vykopl střelu střídajícího Atanasiadise. Ten zahrozil i vzápětí, když ho těsně před brankou znovu společně zastavili Vaclík s Řezníkem.

Konec si už mladí Češi vychutnávali, věděli, že o postup přijít nemohou. Oslavy si zpříjemnili i další vstřelenou brankou: střídající Kozák při hlavičce nejprve nenapodobil svého kolegu Pekharta, útočník Lazia ale 11 minut před koncem své zaváhání napravil. Výborně si zpracoval kolmou nahrávku a prudkou střelou zpečetil český triumf.

Česká jednadvacítka počtvrté z šesti baráží vybojovala postup na ME. Dovalilův tým navázal na dřívější úspěšnou generaci, která v roce 1999 také v posledním dvojzápase porazila řecký tým.

Mužstvo vedené Karlem Brücknerem pak na šampionátu na Slovensku získalo stříbrné medaile a zahrálo si i na OH v Sydney v roce 2000, což byla pro české fotbalisty dosud poslední účast pod pěti kruhy. Teď mají čeští mladíci šanci přes dekádu trvající půst ukončit.