Směr cesty - Zlín. Cíl cesty: podpořit své hráče nebo porvat se s radikálními fans z týmů ševců?

Jízda vlakem má svá úskalí. Než z Olomouce dorazíte do 61km vzdáleného Zlína, musíte za doprovodu policistů dvakrát přestupovat. V Přerově a Otrokovicích. Početná skupinka fanoušků Sigmy vyráží také auty. Na zápas odjíždějí dříve, aby stihli poznat zlínské hospůdky. Právě v jedné takové kousek od stadionu Tescomy se část olomouckého kotle usadí. Hlasitým skandováním Sigma, Sigma dávají najevo, kdo je na Moravě pánem a nepochybují, že tři body budou už za pár hodin putovat spolu s nimi zpět na Hanou.

Ševci umí utíkat, baníkovec ne


První náznak incidentu přichází ve chvíli, kdy do restaurace vstupuje podnapilý fanoušek Baníku. Nezdráhá se Olomoucké provokovat. A ti mu neváhají vysvětlit, že tohle se nedělá. Když to nechápe, dochází i na menší boxerskou vložku. Pak je klid. Jenže jen zdánlivý. Jako útvar rychlého nasazení z ničeho nic do restaurace vbíhá početná skupina zlínských „fandů“. Na inteligentní debatu o postavení týmu v tabulce nebo rozbor herních systémů soupeře není čas. Jediné, co stihnou, je zařvat: Hooligans ševci! Jako upozornění potyčky. Kousek ode mě létají údery všeho druhu a také sklenice s pitím. Sigmáci jsou napadením očividně překvapeni a svůj zápas s ševci prohrávají. Krev teče na obou stranách, ačkoliv celému konfliktu přihlíží dva policisté! Ti přivolávají posily. Těžkooděnci vystupují z dodávky, a než se stihnou zformovat podle svého nácviku, domácí chuligáni bez potíží prchají. Asi dva z olomouckých fandů si policie odváží k výslechu. Sice tato bitka nebyla v plánu, ale nepochybuji, že k výjezdu s kotlem patří a dotyčným nevadí. Spíše naopak. Že policie bitkám nedokáže zabránit, pokud to vůbec jde, je věc druhá.

Před pár týdny skončil po střetu mezi příznivci Bohemians a Olomouce jeden z účastníků bitky dokonce v bezvědomí a v nemocnici.

V hledišti dominuje Sigma


Zlínský stadion na Letné je v sobotu v podvečer připravený k moravskému souboji dvou sousedů z tabulky. A i když na hřišti mají navrch Zlínští, v hledišti dominují zcela zřetelně Olomoučtí. Celých devadesát minut dává zaplněný sektor hostů o sobě vědět a Pulpitovu výběru vyjadřuje hlasitou podporu. Kotel Ševců se sice snaží, ale hostující modrobílý tábor nepřekřičí. Ale domácí fans o sobě dali vědět trošku jinak. Deset minut před koncem zapálili plastové sedačky ve svém sektoru. Téměř celou půlku hřiště před brankářem Sigmy Petrem Drobiszem zahalil neprostupný dým a rozhodčí Radek Kocián musí zápas na pět minut přerušit.

Utkání končí bez branek, následuje návrat na Hanou po stejné trase se stejnými přestupy v Otrokovicích a Přerově. Jízda ve vlaku je veselá. „Ještě deset piv a budu ožralej,“ upozorňuje jeden z fandů. I přes viditelnou společenskou únavu asi stále ví, kdy má dost.

Vlak je postupně celý polepen nálepkami se sigmáckými motivy a za hlasitého doprovodu dojíždí domů. Do Olomouce. Cíl cesty? Podpořit svůj tým a porvat se za něj i za cenu krvavých šrámů… Je to tak v pořádku?