Pětatřicet bodů totiž nasbíraly hned čtyři celky – 1. HFK Olomouc, Líšeň, Třebíč a Zlín B. Rozhodla minitabulka vzájemných zápasů, díky které se radovaly první dva zmíněné mančafty.

„V jednu chvíli, asi čtyři kola před koncem, jsme byli předposlední s pětadvaceti body a další před námi jich měl jednatřicet. Ale pořád jsem klukům věřil, nepropadal jsem panice,“ říká v rozhovoru pro Deník holický kouč Vlastimil Palička, který splnil svou záchranářskou misi.

Asi jste si hodně oddychnul…
Určitě, protože jarní část sezony nebyla jednoduchá. Měli jsme těžké rozlosování, body jsme nestřádali tak, jak jsme potřebovali. I proto, že jsme z prvních deseti utkání hráli šest venku. A doma jsme měli čtyři nejsilnější mužstva. Spoléhali jsme se na závěr, kde jsme měli přijatelnější soupeře, třeba Zlín B a Třebíč, které jsme ve finále přeskočili. Nahrály nám i některé výsledky soupeřů, ale hlavně si mužstvo konečně sedlo a poslední zápasy už jsme odehráli velmi dobře. Dokonce jsme pak vstřelili i hodně branek, takže jsem přesvědčený, že jsme v soutěži zůstali zaslouženě.

Holice během jara nebyla v komfortní situaci. Upřímně, věřil jste v záchranu až do konce?
Někteří lidé v klubu už asi ne, ale já jsem věřil, protože jsem měl spočítané a poskládané různé varianty a minitabulky, abych věděl, jak na tom budeme v případě rovnosti klubů. Snažil jsem se tím přesvědčit i kluky, abychom to zvládli. Hodně nám pomohlo i uzdravení Honzy Šteigla, byť se pak zase zranil. V jednu chvíli, asi čtyři kola před koncem, jsme byli předposlední s pětadvaceti body a další před námi jich měl jednatřicet. Ale pořád jsem klukům věřil, nepropadal jsem panice. I právě díky té teoretické rovině, kterou jsem si spočítal, byť jsem si myslel, že z těch čtyř utkání bude stačit devět bodů. Nakonec jich bylo potřeba deset.

To jste měl opravdu napsáno a spočítáno, jak vše může dopadnout?
Ano. Paradoxem je, že kdybychom se měřili na vzájemné zápasy pouze s jedním soupeřem, se všemi bychom na tom byli hůř. Ale tím, že se udělala skupinka ve třech a nakonec i ve čtyřech, nám pomohlo, že oba vzájemné zápasy Třebíče se Zlínem skončily remízou. My jsme měli se všemi prohru a výhru, to znamená tři body. Ten plusový bod, o kterém v nadsázce říkám, že ho věnovali státu, pak rozhodl pro nás a pro Líšeň. Skóre jsme měli nejhorší, proto jsme v průběhu sezony byli uváděni v tabulkách na předposledním místě, ale my jsme věděli, co bude rozhodovat.

Hned čtyři celky od patnáctého do dvanáctého místa nasbíraly shodně 35 bodů. Svědčí to o vyrovnanosti soutěže?
Ano, ale bohužel vyrovnaná byla i tím, že některé kluby, které nebudu jmenovat, měly z podzimu určitý bodový polštář, ale na jaře už to asi nebraly tak vážně. Alespoň podle překvapivých výsledků jsem měl takový pocit. Asi se holt neprofesionální soutěž takhle hraje… Setkal jsem se s tím poprvé a trošku mě to překvapilo.

Můžete být konkrétnější?
Nedalo se předpokládat, že třeba Kroměříž a Líšeň zvládnou jaro, co se týká počtu bodů, naprosto famózně. Mě trošku namíchlo to, že když bylo na jaře vložené kolo, kdy jsme hráli těžké utkání ve Vyškově, béčko Sigmy si z naprosto malicherných důvodů odložila středeční zápas s Uničovem. Hodně mě překvapilo, že tohle někdo povolil… My jsme pak v sobotu hráli s Uničovem, který pošetřil síly, což se projevilo ve druhém poločase. A to už nemluvím ani o tom, že Velké Meziříčí si v závěru sezony předehrávalo utkání a hrálo středa – pátek a to druhé utkání se Zlínem B zřejmě odchodilo a vysoko prohrálo. To jsou nepochopitelné věci, které by se v profi fotbale nestaly, ale na této úrovni je to bohužel běžná věc. Podle mě to však není správné.

Byl by sestup do divize pro HFK velkou katastrofou?
Moc to nedokážu posoudit, ale katastrofou asi ne. Sportovní centrum mládeže bychom tím neztratili. Po podzimu ta situace nebyla jednoduchá, věděli jsme, že hra o sestup bude dramatická až do konce. Nakonec se do toho zamíchala i druhá liga, kdy se Vítkovice obdivuhodně zvedly. Na dálku jsme jim fandili, aby se zachránily, což se povedlo, ale nakonec nám tu naději pokazil Frýdek-Místek. Z MSFL pak kvůli tomu sestupují tři týmy, takže jsme si to museli uhrát sami.

Co bude dál v Holici? Zůstáváte u áčka?
Ne, byli jsme už dopředu domluveni, že se pokusím pomoct klubu a udělám všechno pro to, abychom MSFL zachránili. Jsem rád, že se to povedlo. Teď se vracím naplno k mládeži, přeberu jeden dorost. Otázka trenéra k áčku je asi v tuto chvíli v řešení, nemám informace, kdo to bude.