Jednatřicetiletý odchovanec olomouckého fotbalu a rodák z nedaleké Mohelnice se k fotbalu vrací po téměř desetiměsíční pauze.

„V lednu mi nevyšlo angažmá, které jsem chtěl, a řekl jsem si, že si dám pauzu. Teď jsem se rozhodl, že bych se chtěl vrátit,“ říká obránce, který naposledy působil v ruském Novosibirsku.

„Zatím tady jen trénuju. Co bude dál se teprve domluvíme. Dlouho jsem odpočíval, ale pak se mi zastesklo po fotbalu a chtěl jsem zkusit zase znovu začít hrát. Olda Machala se o tom dozvěděl, tak mi zavolal, že kdybych chtěl opravdu začít, tak můžu klidně s nimi. Takže jsem tady,“ krčí rameny Horák.

Angažmá v Holici ale ještě není stoprocentní.

„Zatím spíš sám zkouším, jak na tom jsem a jak mi to půjde. Jestli to vůbec půjde. Opravdu jsem deset měsíců nic nedělal, takže je to poznat. Ale pocity jsou zatím dobré, vypadá to, že jsem to nezapomněl,“ usmívá se Horák.

„Je mi však jasné, že tak jednoduché to nebude. Musím dohnat fyzičku a spoustu dalších věcí. Uvidíme. Holice má kvalitní tým. Podle toho, co vidím na tréninku, mě jen překvapuje, že každé kolo nevyhrává.“

Momentálně musí čekat až z Ruska dostane transferkartu. Teprve potom může reálně začít o angažmá v Holici vyjednávat.

Machala: Byl by pro nás posilou

Kouč HFK Oldřich Machala by se rozhodně angažování zkušeného stopera nebránil.

„Já jako trenér bych byl jedině rád, kdyby tady nakonec zůstal. Je to hráč z Olomouce. Byl by pro nás velkou posilou. Má spoustu zkušeností i ze zahraničí. Už jen to, jakými kluby prošel – Bohemka, Sparta, Petrohrad – mluví za všechno. Jednatřicet let je podle mě ideální věk. Uvidíme, jak to nakonec dopadne,“ poznamenal holický trenér.

„Z Ruska by měla karta přijít každou chvíli, ale jestli tady budu nakonec hrát, to nevím. Záleží to také na vedení Holice, jestli mě budou chtít,“ doplnil Horák.

A jestli na něj bude mít, chtělo by se ještě dodat.

„Martin by pro nás byl určitě posilou. I když možná až spíš pro jaro. Projevil zájem u nás hrát. Nějakou nabídku mu určitě dáme a uvidíme, jestli se domluvíme. Samozřejmě jsme třetiligový klub,“ naznačil předseda představenstva 1. HFK Olomouc Vladimír Dostál, že do žádného finančního harakiri se ale pouštět nebude.

Osudové angažmá v Bohemians

Horák působil na mnohem věhlasnějších adresách, než je Staškova ulice, kde sídlí 1. HFK Olomouc.

Odchovanec Sigmy, který si za mateřský klub ale první ligu nikdy nezahrál, nakoukl poprvé do nejvyšší soutěže na jaře 2000 v Plzni.

Další hostování už pro něj bylo osudové.

V dresu Bohemians si pod trenérem Petrželou udělal v lize takové jméno, že si jej v únoru 2002 koupila Sparta.

Olomouc, jejímž hráčem stále byl, za něj vyinkasovala 19,5 milionu korun.

S Čechem a Barošem na Euro

Horák se také stal pevnou součástí reprezentační jednadvacítky, s níž postoupil na evropský šampionát. Tam však odehrál pouze poločas prvního zápasu s Francií a skončil.

„Mluvil jsem o tom mockrát. Jel jsem tam tehdy jako hráč základní sestavy a strašně se na to těšil. Ale po jednom poločase jsem vlastně dohrál a nikdo mi k tomu ani nic neřekl. To víte, že když tam jste, tak chcete hrát,“ zavzpomínal Horák, jehož spoluhráči tehdy byli třeba Petr Čech, Zdeněk Grygera či Milan Baroš.

„Zpětně už to ale beru trochu jinak. Byl jsem součástí toho mančaftu a nějaký podíl na tom taky mám. S odstupem času to vnímám jedině pozitivně,“ dodává.

Na konci roku si jej kouč Vlastimil Petržela vyžádal do Petrohradu. Horák nakonec v Rusku strávil osm let.

„Zenit to byl opravdu top klub, další kluby už byly spíš regionální, ale celkově na Rusko vzpomínám rád. Začátky byly drsné, protože mentalita lidí je tam úplně jiná, ale jak říkám, vzpomínám na to jedině v dobrém,“ řekl Horák.

Po Jaroslavli, Rostovu a Novosibirsku to ale vypadalo na konec.

„Dnes už se na to ale taky dívám jinak. Fotbal mi začal chybět. V jednatřiceti mám ještě čas končit,“ je přesvědčen.

MARTIN HORÁK

Narozen: 16. září 1980

Výška: 188 cm

Váha: 85 kg

Herní post: obránce

Bilance v české lize: 43zápasů /9 branek

Reprezentace U21: 9 zápasů/5 branek

Předchozí působiště: LeRK Prostějov, Viktoria Plzeň, Bohemians Praha, Sparta Praha, Zenit Petrohrad, Denizlispor, Rostov, Šinnik Jaroslavl, Sibir Novosibirsk.

Úspěchy: Mistr Evropy do 21 let 2002, mistr Česka 2003, vítěz ruského ligového poháru 2003, vicemistr ruské ligy 2003.