Po nevýrazné uplynulé sezoně (10. místo) se v létě na olomouckém předměstí rozhodli výrazně omladit kádr. Sázka na mládí se zatím vyplácí jen částečně, protože tým po podzimu figuruje na 13. příčce tabulky. Týmu potřebné zkušenosti citelně scházejí.

Holice do letošní sezony vstoupila porážkou 0:1 v Kroměříži. S tímto soupeřem a stejným skóre Hanáci podzimní část sezony i ukončili. „Byla to absolutně rozdílná utkání. To první bylo takové oťukávání, to s fotbalem nemělo moc společného. Teď na závěr to mělo větší kvalitu, ale my jsme tahali za kratší konec," uznal po domácí prohře holický trenér Jiří Derco.

Holice tak z šestnácti zápasů nasbírala jen devatenáct bodů. Byl to podzim jako na houpačce.

„Spoustu utkání jsme ztratili, kdy jsme je měli dobře rozehraná, a to mě mrzí," ohlížel se trenér Derco.

Nejvíc v paměti nejen trenérovi utkvělo domácí utkání s Třebíčí.

„Tady se ta sezona asi lámala. Tam jsme to měli zvládnout, protože jsme za patnáct minut vedli 2:0. Po hrubých chybách jsme ale soupeře posadili na koně a tím se to s námi v sezoně vezlo," zavzpomínal trenér Derco na zlomovou prohru 2:3.

Podobný kolaps postihl Hanáky i doma s Hulínem. Tým vedl 1:0, hrál proti oslabenému soupeři, jenže si nechal v poslední minutě dát vyrovnávací branku.

„Tady jsou vidět ty zkušenosti. Ty nám chybí a musíme na tom zapracovat přes zimu," má jasno kouč Derco.

Mezi světlé momenty podzimu HFK jednoznačně patří domácí výhra nad tehdejším lídrem tabulky Sulkem Zábřeh. Cenné bylo i vítězství v Uničově.

„Bohužel nejsme schopní kvalitní výkony předvést třeba třikrát po sobě. To je tou zkušeností, že hráči se na ty zápasy neumějí připravit a celkově podat stabilní výkony. Jsme schopni porazit prvního v tabulce, ale bohužel musíme získat zkušenosti jenom prací a kvalitním tréninkem. Přes zimu se musíme dát do kupy a hlavně pracovat," nabádá trenér Jiří Derco.

Holice se navíc musela vypořádat i s řadou zranění. Například nejzkušenější člen kádru, kapitán Jaromír Lukášek, podstoupil operaci kolena a podzim nedohrál. „Měli jsme spoustu zraněných, hrálo devět našich odchovanců, mezi kterými byli kluci, kteří hrají v krajském přeboru," upozornil trenér. Ke konci sezony tak za Holici nastupovali i hráči, kteří se s MSFL dříve nesetkali.

„Musíme být nohama na zemi a vidět to reálně. Pro kluky, kteří hrají krajský přebor, to byl křest ohněm a zvládli to v rámci svých možností celkem dobře. Je vidět, že tady máme kvalitní základnu a že tam v případě zranění můžeme sáhnout," konstatoval Jiří Derco.

Také na jaře bude Holice sázet na mladé fotbalisty, o určité posílení by však trenér přece jen stál. „Chtěli bychom se poohlídnout po dvou třech zkušenějších hráčích, aby dali družstvu nějakou tvář a přinesli klid. Aby ti mladší hráči šli nahoru, protože ta zkušenost nám tam opravdu chybí," dodal trenér Jiří Derco.

Máme nevyrovnané výkony, snad si to přes zimu sedne, říká Bača

 Ve dvaceti letech se záložník David Bača stal jedním ze základních stavebních kamenů sestavy 1. HFK Olomouc. Odchovanec Sigmy si v holickém dresu připsal i dvě branky a z osobního hlediska si na uplynulý fotbalový podzim nemůže příliš stěžovat.

„Něco se mi tam povedlo," usmíval se fotbalista, který umí velice dobře levačkou.

„Jsem rád, protože hraji pravidelně, což je pro mladého hráče důležité. Vážím si, že mi trenér dává tolik prostoru, a jsem mu za to vděčný," prohlásil nadějný fotbalista.

Fanoušci HFK Olomouc mohou vzpomínat především na jeho překrásný gól do sítě Líšně. Tento dobře rozehraný zápas však Hanáci nedokázali dotáhnout do vítězného konce. A takových případů se na podzim dalo najít podstatně víc, proto je Holice v tabulce až třináctá.

„Máme takové nevyrovnané výkony, tým je mladý, ale snad si to přes zimu sedne a jaro bude daleko lepší," věří David Bača.

Ten si po působení v dorostu Sigmy Olomouc zahrál Moravskoslezskou fotbalovou ligu už v minulé sezoně v Uničově. Nyní věří, že se mu zkušenosti z holického dresu budou hodit.

„Vidím to tady jako dobrou šanci zahrát si s chlapama a posunout se dál," říká David Bača.

Na poslední zápas podzimu s Kroměříží stejně jako spoluhráči nebude vzpomínat nejlépe. „Bylo to hodně bojovné utkání a soupeř nás v tomto směru předčil. Šancí moc nebylo, protože jsme měli malý pohyb útočníků. Nedostávali jsme se tam moc po zemi, protože vzduchem nám to moc nejde," řekl David Bača po porážce 0:1.

Střelci 1. HFK Olomouc

4 - David Hornich

3 - Gianpaolo Pezzotti

2 - Ondřej Lysoněk, David Bača

1 - Jakub Můčka, Ondřej Buček, Jiří Bernard, Jan Šuba

Tabulka

Tabulka