Hněvotínští fotbalisté počítají svou minulost od roku 1950, kdy pod Sokolem vznikl oddíl kopané. Mistrovská utkání přišla o rok později. Rekreačně se ale v Hněvotíně hrálo už před druhou světovou válkou. V začátcích stávalo hřiště na jiném místě, od roku 1953 má místo v ulici ve směru na Topolany.

Po sobotním odpoledním předzápase se na trávník proti sobě postavili domácí a internacionálové Sparty. „Domluvit Spartu? Zase tak těžké to není, jde hlavně o peníze. Ale je to potřeba, navíc nám pomohla obec. Fotbal se tu hodně podporuje," řekl předseda klubu Miroslav Hariň.

Místnímu fotbalu se věnuje už třicet let. „Výsledek není důležitý. Sparťané jsou tak dobří, že na ně nemáme. Hlavní ale je, že přijdou lidé a pro kluky je to odměna za celou sezonu. Večer navíc bude zábava, posedíme," dodal předseda.

Náklady na hlavní zápas přišly na čtyřicet tisíc korun. „Internacionálové jsou hráči od pětatřiceti let nahoru. Jsou tam i známá jména ligových fotbalistů jako Jeslínek, Kincl, Horňák, František Straka, Bažant, všechno bývalí reprezentanti," zmínil Miroslav Hariň.

K historii FC připomněl, že od roku 1990 pětkrát postoupil. Dnes hraje krajský přebor, zřejmě možné maximum. „Dá se sice hrát i vyšší soutěž, ale tam už je to jen o ekonomice. Na to nemáme rozpočet. Na rok potřebujeme 1,5 milionu korun, od obce máme pět set tisíc a zbytek musíme shánět sami," přiblížil předseda.

S docházkou hráčů problém není, ostatně podmínky a zázemí se podařilo vybudovat slušné. Sportovní areál by se navíc mohl v příští letech ještě rozrůst. „Za hřištěm se otevřelo nové workoutové cvičiště, máme umělou trávu, postavili jsme novou tribunu, střídačky, za nimi bude další areál s víceúčelovým hřištěm, máme tréninkovou plochu a vedení obce připravuje menší bazének. Budou tu také další dva kurty. Obec kromě toho postavila nové šatny a připravuje se další patrová budova za 15 milionů s využitím dotací. Plány jsou veliké," představil Hariň.