„Já s tím tak úplně nesouhlasím, ve hře je pořád patnáct bodů,“ říká holický kouč Miroslav Kouřil.

„Je sice nepravděpodobné, že by se nám podařilo získat všech patnáct, ale to se nepodaří ani našim soupeřům,“ soudí Kouřil.

Je tedy zápas v Třinci klíčový? Ano i ne.

„Těch klíčových zápasů už jsme podle vás novinářů sehráli na jaře několik. Už před domácím utkáním s Duklou se psalo, že když nevyhrajeme, tak jsme bez šance,“ uvedl holický trenér.

„Samozřejmě ale dobře víme, že s každým zápasem, ve kterém se nám nepovede bodovat, se ta naše naděje na záchranu snižuje, takže důležité utkání to je,“ uvědomuje si.

„Ale dokud tu bude teoretická šance, my se o ni budeme prát,“ prohlašuje odhodlaně.

Nejpevnější půdu pod nohama ještě nemají zatím v šesti klubech, jeden z nich se ale s jistotou nakonec utopí v sestupové bažině, kde už tlí ostatky beznadějně posledního Fulneku.

Nejblíže k okraji močálu to má ze zmiňované šestice Karviná. Na HFK má náskok sedmi bodů a k tomu hned o víkendu utkání ve Fulneku.

„Pokud tam vyhrají, jsou prakticky zachránění,“ souhlasí Kouřil.

Program Holice

26. kolo: 9. 5.: v Třinci, 27. kolo: 16. 5.: s Čáslaví, 28. kolo: 24. 5.: v Mostě, 29. kolo: 31. 5.: se Sokolovem, 30. kolo: 6. 6.: ve Vítkovicích.

Program konkurentů:

Sparta B (náskok na HFK 4 body) – s Ústí, v Hradci, s Opavou, v Jihlavě, s Duklou. Pravděpodobnost sestupu podle Deníku: 25 %.

Vítkovice (náskok 6 bodů) – s Hradcem, v Ústí, s Třincem, na Dukle, s Holicí. Pravděpodobnost sestupu: 20 %.

Třinec (náskok 7 bodů) – s Holicí, s Mostem, ve Vítkovicích, s Bohemians, v Čáslavi. Pravděpodobnost sestupu: 15 %.

Most (náskok 7 bodů) – s Duklou, v Třinci, s Holici, s Čáslaví, v Sokolově. Pravděpodobnost sestupu: 10 %

Karviná (náskok 7 bodů) – ve Fulneku, na Slovácku, s Duklou, v Opavě, s Hradcem. Pravděpodobnost sestupu: 1 %.

Nejreálnější záchrana? Asi přes béčko Sparty

Podobně je na tom Třinec. Jednatřicet bodů a sedmibodový náskok mu zajišťuje velmi solidní výchozí pozici. Relativní klid ale může už v sobotu dopoledne vystřídat zamračené čelo s vráskami starostí.

Po utkání s Holicí totiž čeká na Třinec Most, další mužstvo se sedmibodovým odstupem a zápasem s HFK před sebou.

„To víte, že bychom rádi vtáhli Třinec i Most zase zpátky do toho přímého ohrožení,“ potvrzuje Kouřil.

Šestibodovou ztrátu mají jeho svěřenci na třinácté Vítkovice, se kterými se utkají v posledním kole druhé ligy 6. června. Ostravané mohou v závěru těžit z papírově příznivějšího losu. Třikrát hrají s mužstvy, která už o nic nehrají, a obě klíčová utkání s Třincem i Holicí sehrají doma.

„Momentálně to stojí tak, že nejreálnější je záchrana na úkor Sparty B,“ ví Kouřil. Na tu ztrácí HFK čtyři body.

Také Pražané však mají relativně příznivý los. Ústí nad Labem, Hradec Králové ani Opava jsou sice mužstva z horní poloviny tabulky, ale na postup už to nevypadá.

Šéf klubu: Do roka bychom se vrátili zpátky

Nic jednoduchého tedy Holické v závěru sezony nečeká. Kolik uhraných bodů by mohlo na záchranu stačit?

„To je obtížné říct. My se budeme soustředit na sebe a snažit se vyhrát každý zápas. Nechceme kalkulovat,“ prohlásil Kouřil.

„Když spadneme, tak spadneme,“ nedělal by z případného pádu o poschodí níž tragédii předseda představenstva HFK Olomouc Vladimír Dostál.

„Nebyl by to konec. Jsem přesvědčen, že bychom se do roka zase vrátili zpátky,“ řekl před časem. Že by byl mnohem radši, kdyby se zachránit podařilo, snad ani není třeba dodávat.