„I když jsem z Olomouce před lety odešel, tak mi nikdy nebylo jedno, co se Sigmou bude. Na začátku kariéry mi dala strašně moc a vždycky jsem přemýšlel o tom, že jí to chci vrátit," rozhovořil se o svých motivech Hapal, člen slavné Brücknerovy jedenáctky ze začátku devadesátých let minulého století, která postoupila až do čtvrtfinále poháru UEFA.

„Mám tady své kluky a když se jdu na ně dívat, tak neustále poslouchám otázky, kam se ta Sigma řítí. To samozřejmě nebaví nikoho, takže bych rád pomohl tohle změnit," prohlásil Hapal.

Ujfaluši: Neváhal jsem ani vteřinu

Podobně mluví i zřejmě nejúspěšnější olomoucký odchovanec všech dob Tomáš Ujfaluši.

„Sigma je moje srdeční záležitost. Člověk nemůže zapomenout, odkud do velkého fotbalu vyšel. Dodneška mám navíc ve městě četné osobní 
i rodinné vazby," řekl bronzový medailista z památného mistrovství Evropy 2004 v Portugalsku.

„Když mě kluci s touto myšlenkou oslovili, neváhal jsem se svojí podporou ani vteřinu. Jsem si jistý, že máme Sigmě co nabídnout," prohlásil muž, jenž v kariéře oblékal dresy Hamburku, Fiorentiny, Atlétika Madrid či Galatasaraye Istanbul, kde vykonával 
i funkci sportovního ředitele.

Web výzvy Spojme síly pro Sigmu 

Brulík: Nechceme čekat

Mezi autory výzvy figuruje 
i jméno olomouckého podnikatele a dlouholetého výkonného ředitele agentury Sport Invest International Romana Brulíka.

„Po každém neúspěchu Sigmy se na nejrůznějších fórech a sociálních sítích objevují negativní reakce. Nejčastěji anonymní. My jsme měli možnost buď se mezi ně zařadit, nebo zůstat ke všemu neteční, anebo se veřejně přihlásit k tomu, že nám to není jedno," uvedl Brulík.

„V současné situaci nechceme čekat. Pro nás to v žádném případě není: čím hůř, tím líp. Chceme pomoct," tvrdí.

Doufají v podporu osobností i fans

Cílem výzvy je podle organizátorů dostat se k seriózní oficiální diskusi s představiteli města, na výbor občanského sdružení nebo představenstvo akciové společnosti.

„Chceme se dostat na oficiální platformu. Respektujeme, že klub někdo vlastní, a my to nejsme. Zároveň jsme přesvědčeni, že máme ve fotbale zkušenosti i dostatečnou erudici, abychom Sigmě pomohli," řekl Brulík.

Výzva „Spojme síly pro Sigmu" je veřejná. Organizátoři doufají v podporu dalších známých jmen, ale také řadových fanoušků.

„Potřebujeme si ověřit, jestli máme dostatečnou podporu. Pokud bychom došli k tomu, že lidi to nezajímá, pak bychom se v tom nepochybně dál angažovat nemohli," uvedl Pavel Hapal.

Jedním ze základních signatářů je i předseda spolku fanoušků Sigma United Tomáš Vaida.

„Z toho, že jsem byl takovými legendami osloven, jsem nadšen. Jako fanoušci jsme dlouhodobě upozorňovali, že podle našeho názoru to jde s klubem z kopce. Jsem přesvědčený, že i další příznivci, nejen z našeho sdružení, budou na výzvu slyšet a připojí se," řekl Vaida.

Vizitky autorů výzvy
Pavel Hapalnarozen: 27. 7. 1969 v Kroměříži
hráčská kariéra: mj. Sigma Olomouc, Bayer Leverkusen, CD Tenerife
31 startů za národní tým Československa či ČR
největší úspěch: čtvrtfinále Poháru UEFA se Sigmou Olomouc, mistr ligy se Spartou Praha
trenérská kariéra: prvoligové kluby v Česku, Slovensku a Polsku
největší trenérský úspěch: postup se Žilinou do základní skupiny Ligy mistrů
momentální působiště: trenér FK Senica (Slovensko)

Tomáš Ujfaluši narozen: 24. 3. 1978 v Rýmařově
hráčská kariéra: Sigma Olomouc, Hamburger SV, AC Fiorentina, Atlético Madrid, Galatasaray Istanbul, Sparta Praha
78 startů za národní tým ČR
největší úspěchy: vítěz Evropské ligy a evropského superpoháru s Atlétikem Madrid, mistr turecké ligy s Galatasaray Istanbul, 3. místo na ME 2004 v Portugalsku
funkcionářská kariéra: sportovní ředitel Galatasaray Istanbul

Roman Brulíknarozen: 13. 5. 1968 v Uherském Hradišti
povolání: inženýr ekonomie, podnikatel v oblasti cestovního ruchu
působení v oblasti fotbalu: prezident FC SVIT Zlín (1993– 1995), předseda smírčí komise ČMFS (1995–1999), člen představenstva SK Sigma Olomouc, a.s. (1997–2001), agentura SPORT INVEST International, a.s. (2005–2014, od roku 2011 v pozici místopředsedy představenstva a výkonného ředitele)

Tomáš Vaidanarozen: 24. 8. 1964 v Opavě
povolání: stavební inženýr
působení v oblasti fotbalu: celoživotní fanoušek klubu Sigma Olomouc, amatérský fotbalista, předseda občanského sdružení Sigma United, sdružujícího fanoušky SK Sigma Olomouc (od 2010), autor pravidelných sloupků „Očima fanouška" o fotbale a zejména o Sigmě Olomouc v Olomouckém deníku (2011), spoluautor výstavy k 30. výročí SK Sigma Olomouc v rámci Velké fotbalové výstavy ve Vlastivědném muzeu Olomouc

Lébr: Rád se zúčastním

Akcionáři Sigmy byli podle organizátorů s textem výzvy seznámeni ještě před jejím zveřejněním.

„Myslím, že to dokazuje, že chceme být maximálně otevření a seriózní. Věřím, že dostaneme šanci představit jim naši vizi," dodal Brulík.

„Se všemi, kteří jsou pod výzvou podepsáni, se velmi dobře znám. V podstatě se, snad s výjimkou Pavla Hapala, potkáváme pravidelně. Jakoukoliv upřímnou snahu o pomoc vítám a vnímám ji jako pozitivní akt. Dostali jsme se v Sigmě do složité situace a pokud to pomůže Sigmě ke zlepšení, jedině dobře," reagoval na text výzvy spolumajitel olomoucké Sigmy Josef Lébr.

„Jakéhokoliv sezení, kde by chtěli představit svou vizi pomoci, se rád zúčastním," dodal Lébr.

Gajda: Zatím bez stanoviska

O něco zdrženlivější byl předseda spolku (dříve občanského sdružení) SK Olomouc Sigma MŽ Jaromír Gajda.

„Výzvu jsem četl, ale vyjadřovat bych se k ní zatím nechtěl, protože by to byl jen můj osobní pohled, a ne postoj spolku, který reprezentuji. Zítra máme jednání výboru spolku, tam to zaneseme do programu a probereme. Pak teprve zaujmeme stanovisko," uvedl.

Primátor i hejtman inciativu vítají

Primátor Martin Major, který je za město Olomouc, jež drží přibližně třetinu akcií Sigmy, předsedou dozorčí rady, iniciativu přivítal.

„O výzvě nevím dlouho, ale má prvotní reakce je taková, že nejde o konfrontaci, ale spíš konstruktivní snahu pomoci. Jména, která jsou pod ní podepsána, jsou určitou garancí, že by fotbalový klub mohla vyvést z určité krize. Nejen sportovní, ale i krize důvěry veřejnosti vůči klubu," řekl.

„Město je dlouhodobě zastáncem profesionalizace vedení klubu, takže byť to na konci volebního období může znít prapodivně, chystám se opustit pozici předsedy dozorčí rady. Totéž doporučím 
i svým kolegům z města. Prostor by měli dostat odborníci," doplnil Major.

Podobně hovořil také Jiří Rozbořil, hejtman Olomouckého kraje, který také Sigmu finančně podporuje.

„Vážím si toho, že kraj byl s výzvou seznámen, přestože není akcionářem. Jména, která jsou pod ní podepsaná, jsou pro mě zárukou, že by se Sigmou mohli něco udělat," řekl Jiří Rozbořil, hejtman Olomouckého kraje.

Fotbalová Sigma Olomouc patří historicky mezi přední české kluby. Letos v létě ale poprvé po třiceti letech sestoupila z první ligy, navíc se jí nedaří ani ve Fotbalové národní lize. O víkendu sice porazila Ústí nad Labem vysoko 5:0, ale v tabulce jí patří až 12. místo.

Výzva Spojme síly pro Sigmu - celý text 
Na začátku letošního léta zažila široká obec fanoušků fotbalové Sigmy Olomouc obrovský šok. Jejich milovaný klub, slavící právě 95. výročí svého vzniku, sestoupil po 30 letech z nejvyšší fotbalové soutěže.

Jako vždy po takovém neúspěchu se hledali viníci, vedly se více či méně odborné diskuse, padala silná slova.

Ani začátek nové sezony ve druhé lize však nenasvědčuje tomu, že se daří najít správnou cestu dalšího směřování tohoto po dlouhá desetiletí tak stabilního, cílevědomého a svébytného klubu.

Protože nám tato situace není lhostejná, rozhodli jsme se veřejně vstoupit do tohoto pro klub nepříznivého a snad i nebezpečného vývoje a vyjádřit názor nejen náš, ale jsme si jisti, že i řady dalších sympatizantů Sigmy 
k celé věci.

Jsme přesvědčeni, že sestup Sigmy nepřišel jen tak z čistého nebe, ale je určitým vyústěním různých jevů, které se za poslední léta nahromadily.

Základním bodem zlomu se stala tzv. „korupční aféra", která nejenže výrazně poškodila dlouhodobě budovanou pozitivní image klubu a postavila proti sobě dlouholeté klubové činovníky, ale také znemožnila jedné zajímavé generaci hráčů ukázat své kvality v evropských pohárech a klubu pak následně zhodnotit jejich výsledky také ekonomicky. 
S následky této „kauzy" se klub potýká dodnes.

Sigma přece vždy měla svoji filozofii postavenou na výchově mladých hráčů, které pak úspěšně ukáže na mezinárodním poli a nakonec také ekonomicky zhodnotí prodejem do renomovaných evropských klubů.

O to smutnější je skutečnost, že po Hamburku či Chelsea v minulosti teď nejlepší hráči odcházejí do konkurenčních klubů, například do Plzně či Jablonce…

V posledním období také registrujeme jednoznačný odklon od této filozofie.

Příležitost v ligovém týmu dostávají ve velké míře zkušení, málo perspektivní hráči, kteří navíc leckdy přicházejí odjinud a nemají k Sigmě žádný vztah.

Těžko pak očekávat zvýšenou motivaci hráčů či trenérů 
v mládežnických kategoriích, když šance na prosazení se do prvního týmu je čím dál menší.

Vyvstává pak také otázka, co vyřeší opětovný návrat do 
1. ligy, který si všichni přejeme.

Když nemají talentovaní odchovanci Sigmy na to, aby hráli 2. ligu, jaká je šance, že budou hrát za rok nejvyšší soutěž?

Tento vývoj zároveň nedává šanci na výrazné zlepšení ekonomické situace klubu. 
Z veřejně dostupných účetních bilancí a také z vyjádření odpovědných představitelů klubu je zřejmé, že ekonomická situace klubu je víc než napjatá.

Současná akcionářská struktura, jejíž složení samozřejmě plně respektujeme, navíc neskýtá výrazné šance na změnu.

Dva ze tří akcionářů (občanské sdružení SK Olomouc Sigma MŽ, statutární město Olomouc) jsou ze své podstaty nevýdělečné subjekty, soukromý akcionář pak oficiálně prezentuje, že není připraven neustále do klubu posílat další a další částky. Z čeho tedy klub v budoucnu reálně může žít…???

Cílem by přece neměl být pouze návrat do nejvyšší soutěže! Měli bychom se chtít vrátit na pozice, které Sigmě dlouhodobě náleží!

A to při veškerém respektu ke snaze všech akcionářů klubu za této situace není moc pravděpodobné. Nepochybně sice pro návrat na výsluní českého fotbalu dělají maximum, ale viditelně to nestačí…

Nabízíme proto všem akcionářům a činovníkům odpovědným za další směřování SK Sigma Olomouc širší dialog, jak celý negativní vývoj kolem klubu zvrátit. Jsme připraveni přinést varianty dalšího postupu v oblasti sportovní, manažerské i finanční. Kontakty, zkušenosti, vztah ke klubu 
i entuziasmus nám nechybí.

Mimořádná situace si vyžaduje mimořádné přístupy k jejímu řešení.

Teď přece není doba na dělení na akcionáře 
a ostatní, jde o mnohem více!!!
O to, aby se Sigma pouze nezařadila mezi regionální kluby bez velkých ambicí…
O to, aby dál naplňovala svoji filozofii výchovy mladých hráčů a plnila tím nezastupitelnou roli ve zdravém vývoji mladých lidí ve městě i regionu…
O to, aby svými výsledky zase dělala výborné jméno svému městu a kraji…
Ale zejména o to, aby dělala radost všem svým příznivcům ve městě, regionu i po celé České republice.

Proto všechny, kterým není osud klubu lhostejný, vyzýváme: „Spojme síly pro Sigmu".

Pokud se ztotožňujete s textem naší výzvy, můžete nás, stejně tak jako vaši blízcí, přátelé či kamarádi, podpořit na webu www.spojmesilyprosigmu.cz. Čím více aktivních podporovatelů se nám společně podaří získat, tím větší máme šanci změnit něco k lepšímu.

Naším cílem bude pak nejpozději do 1 měsíce od uveřejnění této výzvy uspořádat veřejné setkání všech jejích podporovatelů s cílem poskytnout jim veškeré aktuální informace a společně se poradit o dalším postupu.

V Olomouci dne 15. 9. 2014

Pavel Hapal, Tomáš Ujfaluši, Roman Brulík, Tomáš Vaida