Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...

Gólová Buchvaldkova premiéra. Sigma v Tipsport lize přehrála Brno

Olomouc – Cenný skalp na úvod zimní přípravy získali fotbalisté Olomouce. V úvodním zápase základní skupiny Tipsport ligy porazili Zbrojovku Brno 2:0.

10.1.2015 1

Sigma porazila Zbrojovku 2:0. Foto: DENÍK/Stanislav Heloňa

O výhře rozhodli ve druhém poločase brankami supertalent Buchvaldek a vysoký útočník Tomáš Chorý z penalty.

„Jsem rád, že jsme vyhráli, protože každé vítězství psychicky pomáhá. Hlavní je, že se nikdo nezranil. Kluci to odmakali naplno, ale výsledek nijak nepřeceňuji. Je to pořád jen příprava," řekl po utkání trenér Olomouce Leoš Kalvoda.

„Měli jsme tam dost ztrát. V prvním poločase to bylo z mého pohledu fotbalovější, druhá půle zase bojovnější a běhavější," uvedl kouč k průběhu utkání, v němž od začátku poslal do hry zkušenější sestavu s Rajnochem, Vepřekem, či Ordošem.

Úvodní dějství mnoho šancí nepřineslo. Jedinou opravdovou mělo Brno, když Cana nedůrazným odkopem nabil zkušenému Zavadilovi. Na brankové čáře ale za překonaným brankářem Bártou zaskočil Rajnoch.

Na druhé straně se Sigma omezila spíš na náznaky šancí. Do jedné se hnal testovaný útočník Josef Čtvrtníček po perfektním pasu Ordoše, jenže balon mu utekl.

„Trochu jsem to podcenil. Myslel jsem si, že už jsem úplně sám a s přehledem to proměním. Ten balon se mi ale svezl. Pak už to bylo dlouhé," přiznal čtyřiadvacetiletý forvard, který hrál na podzim za Vyškov třetí ligu, ale patří Slovácku.

Ve druhé půli, kdy oba trenéři vyměnili prakticky téměř celé jedenáctky, už byla hra pro nezaujatého diváka zajímavější.

Blaha v olomoucké brance musel předvést tři velmi dobré zákroky, aby si zasloužil čisté konto.

Góly však padaly na druhé straně. První dal po čtvrt hodiny před koncem talentovaný Lukáš Buchvaldek.

Juniorský reprezentant šel po skvostné přihrávce Petra Ševčíka sám na brankáře a s přehledem ho přehodil. Po nervozitě z prvního startu za áčko ani památky.

„První zápas jsem si užil. Ještě jsem dal gól, což byla taková třešnička. Jsem spokojený. O místo v prvním týmu se poperu," řekl Buchvaldek.

Druhou branku přidal v 85. minutě z penalty vysoký útočník Tomáš Chorý, čímž dokonale potrestal faul na Davida Housku.

„Na to, že jsme do zápasu šli z třífázového tréninku nebyla hra špatná. Ve druhém poločase jsme měli dvě dobré příležitosti, ale nevyužili jsme je. Sigmě se to podařilo a tím pádem vyhrála," konstatoval kouč Zbrojovka Václav Kotal.

Ve druhém utkání skupiny D prohrál ostravský Baník se Zlínem po bezgólovém poločase jednoznačně 0:3. Právě se Zlínem se Sigma utká ve středu od 11 hodin v dalším kole Tipsport ligy.

Sigma Olomouc - Zbrojovka Brno 2:0 (0:0)

Branky: 75. Buchvaldek, 85. Chorý z pen. Rozhodčí: Polák – Podaný, Mikyska. ŽK: Cana. Diváků: 300.

Sigma: I. poločas: Bárta – Vavřík, Rajnoch, Šindelář, Vepřek – Schulmeister, Cana, Plšek, Ordoš, Falta – Čtvrtníček. 2. pol.: Blaha – Hála, Šindelář, Štěrba, Javůrek – Buchvaldek, P. Ševčík, Habusta, Houska, Navrátil – Chorý. Trenér: Leoš Kalvoda.

Brno: 1. poločas: Doležal – Avdić, Košťál, Jugas – Fall, Zavadil, Malík, Přerovský, Hyčka – Vávra, Moukanza. 2. pol.: Hladký – Buchta, Schuster, Šural – Pašek, Fischer, Sedlák, Sýkora, Slančík – Serečin, Klán. Trenér: Václav Kotal.

Autor: Jiří Fišara

10.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
Olomoucký hejtman za ANO Ladislav Okleštěk (vlevo) a olomoucký primátor za ČSSD Antonín Staněk
8

Hejtman i primátor skloubí funkce, pokud je zvolí poslancem

2

Ranní mlhy zaskočily řidiče. Ti neví, jak používat mlhovky

Andrův stadion slavil první evropský gól Zlína, řež s Kodaní ale ohrozila mlha

Zápas Evropské ligy mezi Zlínem a Kodaní na Andrově stadonu lemovaly burácející ochozy plné žlutomodrých fandů ševců doplněné početným a hodně hlasitým dánským výsadkem. Utkání se však málem nedohrálo kvůli husté mlze, která se po přestávce snesla na olomoucký trávník.