Před utkáním se hojně spekulovalo o složení olomoucké obrany. Chyběli v ní hned tři stopeři. Radim Kučera s Pavlem Dreksou pro zranění a Aleš Škerle kvůli čtyřem žlutým kartám. Ze stejného důvodu nemohl hrát ani levý bek Vepřek. Do srdce olomoucké defenzivy tak kouč Psotka musel postavit nejmladší stoperskou dvojici v Gambrinus lize, sedmnáctiletého Tomáše Kalase a devatenáctiletého Ondřeje Murina. Levého obránce hrál také devatenáctiletý Milan Machalický.

Obavy se nakonec ukázaly jako opodstatněné. Nově složená čtveřice hlavně zpočátku logicky postrádala obvyklou jistotu. Také proto, že Příbram se předvedla v úplně jiném světle než v létě, kdy totální defenzivou sice vydřela v domácím utkání bod. Hlavně osmnáctiletý Pilík na pravé straně pořádně proháněl o rok staršího Machalického. Už v 6. minutě Huňa jen těsně nedosáhl na Pilíkův centr, pak po spolupráci dalších mladíků Divíška a Matěje Štochla střílel druhý jmenovaný těsně vedle.

Hubníkovy parády

To už se ale pomalu do provozní teploty zahřívali Hanáci. Ordošova rána ještě prosvištěla těsně vedle, ale v 17. minutě stadion poprvé vybuchl nadšením. Šultes zpracoval dlouhý Drobiszův výkop, posunul do strany na Hubníka a ten obloučkem na zadní tyči našel neomylně hlavu Jakuba Petra.

Salva nadšení ještě ani nestačila utichnout, když Ordoš prostrčil středem obrany na Hubníka a ten si dvanáctým gólem zajistil korunu podzimního krále střelců.

Snížit mohl po půlhodině Pilík, který zasekávačkou obloudil Machalického, pak ovšem vystřelil nad. Příbram za aktivitu odměnil už za tři minuty Huňa. Zaběhl si za olomouckou obranu, na prsou zpracoval Pilíkův centr a zblízka prostřelil Drobisze.

Hruška v brance čaroval

Brzy poté se do hlavní role představení obsadil brankář hostů Aleš Hruška. V rozmezí tří minut zneškodnil tři olomoucké šance, přičemž obtížnost zákroků gradovala. Nejprve vytlačil mimo tyče Hořavovu jedovku z dálky, pak bravurně lapil Rossiho hlavičku a nejlepší si schoval proti Ordošovi, když vykopl jeho hlavičku z pěti metrů.

Jak na to ukázali zkušenějším spoluhráčům až dva teenageři těsně před poločasem. Kalas centroval a Murin hlavou vstřelil první ligový gól v životě.

Po pauze už se nehrálo v tak strhujícím tempu. Krátce po přestávce mohl ještě po Hubníkově zpětné přihrávce skórovat Ordoš, ovšem opět si vylámal zuby na Hruškovi.

Drobisze pak ohrožovaly jen pokusy ze střední a větší vzdálenosti.

Nejvíce toužil po dalším gólu Michal Hubník, který by dalším zásahem už těsně za polovinou sezony překonal zápis loňského nejlepšího střelce Ordoše. Jednou ale trefil výborného Hrušku, podruhé se kličkou vyhnal až do zámezí.

Ohlasy trenérů

„Zápas měl svou kvalitu i díky Příbrami, která tady jako jedna z mála mužstev hrála aktivně. Tolik šancí jako ona si tady nevytvořila ani Sparta. Hlavně v prvním poločase je musím pochválit za odvahu. My jsme nechtěli hrát tolik kombinačně a postupný útok, abychom ještě více nestresovali naše mladé hráče vzadu. Snažili jsme se hrát jednoduše dopředu. To se nám dařilo. Jsme moc rádi, že jsme to zvládli tříbodově,“ říkal po utkání olomoucký trenér Zdeněk Psotka.

„Myslím si, že takových sedmnáct minut bylo z naší strany velmi dobrých. Pak nás ale Olomouc začala přehrávat. Ukázala svoji velkou kvalitu. Za stavu 2:0 už měla zápas zcela pod kontrolou, ve druhém poločase už nás do ničeho nepustila,“ konstatoval kouč Příbrami Roman Nádvorník.

SK Sigma Olomouc – 1. FK Příbram 3:1 (3:1)

Branky: 17. Petr , 18. Hubník, 43. Murin – 33. Huňa.

Rozhodčí: Damková – Večeřa, Santarius. ŽK: Divíšek. Diváků: 5036.

Statistiky: Střely na branku: 12:2, Mimo: 6:6, Rohy: 10:1, Ofsajdy: 2:2, Fauly: 11:21.

Sigma: Drobisz – Janotka, Murin, Kalas, Machalický – Hořava, Rossi, Ordoš (64. Navrátil) – Hubník (89. Vašíček), Šultes, Petr (75. Přikryl). Trenér: Zdeněk Psotka.
Příbram: Hruška – Plašil, J. Štochl, Ricka, Nohýnek – P. Pilík (80. Šlapák), Tarczal, Videgla, Divíšek (76. Wágner) – Huňa (86. Mojdl), M. Štochl. Trenér: Roman Nádvorník.