Neuběhne snad ani den, aby se neřešily trenérské změny na lavičkách prvoligových týmů. Nejinak tomu bylo po uplynulém ligovém kole, kdy byli odvoláni plzeňský trenér Adrian Guľa a zlínský Bohumil Páník.

O změně na plzeňské lavičce a její nutnosti píši již týdny. Situace pro slovenského lodivoda se stala neudržitelnou po totální blamáži se skoro jistě sestupující Příbramí. V 97. minutě po obrovském selhání gólmana Hrušky a remíze 3:3 bylo jasné, že se něco musí stát. Vedení Plzně jednalo okamžitě. Guľa byl na druhý den odejit a jeho nástupcem byl jmenován exreprezentační trenér Michal Bílek s asistenty Pavlem Horváthem a Markem Bakošem.

Bílek několikrát dokázal, že umí udělat výsledky a v současné době svojí klidnou povahou a přístupem založeném na zkušenostech z hráčské kariéry může zapůsobit společně s Horváthem jako balzám na vědou unavené hráče Plzně. Nutno ale říci i Bé. Jsem přesvědčen, že trenér Guľa je odborník a výborný trenér. Jen bohužel ne vždy poklice sedne na ten správný hrnec.

Sám jsem byl účastníkem jeho přednášky v době, kdy pracoval v Žilině a byl jsem uchvácen jak jeho rétorickými schopnostmi, tak hlavně novým pohledem na fotbal za pomoci moderní technologie a hlubokých analýz. Jako hráč jsem tento styl moc nemusel a hodiny u videa byly vždy nutným zlem. Na vrcholné úrovni je to dnes nutnost. I já jako trenér analyzuji soupeře a těžím z vlastních poznatků, ať už z videa nebo návštěv utkání protivníků před naší vzájemnou konfrontací.

Nečekanou změnou pro mě bylo odvolání úspěšného trenéra Páníka. Upřímně jsem jej vzhledem k situaci v tabulce čekal až po skončení ročníku, nikoliv tři kola před jeho finišem. Přijde mi to trochu zbytečné a do jisté míry i nevhodné vzhledem k trenérově práci, kterou pro Zlín odvedl.

Od trenérů krátce přejdu ještě k hráčským osobnostem. S obrovskou radostí mohu sdělit, že mužem kola je pro mě Bořek Dočkal. Skvělý fotbalista s nadstandardním řešením na posledních 30 metrech hřiště opět ukázal svoji sílu a důležitost pro současnou Spartu, když režíroval veledůležitou výhru nad Baníkem. Kritika, která na Dočkala mířila v posledních měsících, nebyla dle mě zcela fér vzhledem k velikosti a významu tohoto hráče pro svůj tým. A to nejen na place ale i v kabině. Za mě je to se Stanciem suverénně nejkreativnější hráč v lize.