Soupeřem českého národního týmu bude Maroko.

„Naposledy tady hrál národní tým9. září2005proti Arménii, vyhráli jsme 4:1, a plný stadion půl hodiny po zápase tleskal našim hráčům. Teď se reprezentace do Olomouce vrací,“ potvrdil Deníku sportovní ředitel SK Sigma Olomouc Jiří Kubíček.

Před Arménií rozdrtili Češi před hanáckým publikem také Makedonii 5:0v červnu2003 a v přípravném utkáníSlovensko 4:1 v srpnu 2002. Andrův stadion viděl také premiéru trenéra Jozefa Chovance na lavičce národního mužstva v březnu 1998 a vítězství 2:1 nad Irskem. Reprezentační premiéru mělo áčko v Olomouci v roce 1991, kdy v sestavě s Pavlem Hapalem porazilo Poláky 4:0.

Úplně prvním zápasem dospělých reprezentací v Olomouci byl duel olympijských týmů ČSSR a SSSR z 28. 3. 1983. Čechoslováci vyhráli 3:1 a svým dílem k tomu přispěl i Leoš Kalvoda, první seniorský reprezentant Sigmy v její historii.

Reprezentanti otevřou jižní tribunu

„Musíme poděkovat Ivanu Haškovi, že nám tuto nabídku učinil. Zvlášť po těch letech, bylo bývalým vedením fotbalového svazu na náš stadion uvaleno embargo,“ pokračoval Kubíček.

Utkání proti Maroku bude mít navíc další významný kontext.

„My jsme se tou kletbou nenechali rozhodit a dál jsme z vlastních prostředků, abych tak řekl Národ sobě, budovali náš stánek. Mohu už teď říct, že zápasem s Marokem se uvede do provozu jižní tribuna,“ řekl olomoucký funkcionář.

„Co může být pro Olomouc větší ocenění, než zápas fotbalové reprezentace a zároveň otevření nové tribuny. I když nároďák v poslední době nepředvádí zrovna nejlepší výkony, věřím, že právě tady v Olomouci nastartujeme novou éru českého fotbalu,“ dodal Kubíček.

S úspěchy té minulé éry je Olomouc nerozdělitelně spjata. Národní tým hrál na Hané utkání kvalifikace MS 2006 i kvalifikace veleúspěšného ME 2004. Trénovala ho olomoucká legenda Karel Brückner a dres se lvíčkem na prsou oblékali olomoučtí odchovanci Tomáš Ujfaluši, David Rozehnal, Radoslav Kováč či Marek Heinz.

Ve nově se tvořícím výběru Michala Bílka už z nich momentálně figuruje pouze Rozehnal. Šanci by však v přípravě mohl dostat třeba stabilní člen jednadvacítky Tomáš Hořava.

V květnu do Ameriky?

Národní tým by se mohl ještě před olomouckým zápasem na konci května představit na turnaji ve Spojených státech. Podle předsedy ČMFS Ivana Haška však ještě není o celé věci definitivně rozhodnuto.

„Nemůžeme mluvit za pořadatele, ale jednáme o účasti na turnaji, který se bude hrát 22. až 25. května ve Spojených státech. Hrát bychom tam měli také s Tureckem,“ uvedl pro ČTK Hašek.

O podzimním programu definitivně rozhodne rozlosování kvalifikace mistrovství Evropy 2012, které se bude hrát v Polsku a na Ukrajině.

Losovat se bude 7. února ve Varšavě, kde bude český fotbal zastupovat čtyřčlenná delegace; v ní budou Hašek, místopředseda svazu Jindřich Rajchl, reprezentační manažer Vladimír Šmicer a trenér Michal Bílek.

Jaké by českému týmu vyhovovalo složení skupiny? Na to je prý těžká odpověď.

„Přejeme si los, který by nám přinesl postup a finanční zisk. Jen si vzpomeňme, jak se oslavovala skupina pro kvalifikaci mistrovství světa, a jak jsme dopadli. I proto nemá cenu teď říkat, které týmy by nám vyhovovaly,“ řekl Hašek.

Všeobecným přáním však je mít pětičlennou skupinu, aby se fotbalisté vyhnuli zbytečným zápasům, navíc proti papírově slabším týmům.

„Ten termín bychom raději využili pro přípravu,“ uvedl svazový šéf.

Národní tým sice nemá jasno, na kterých stadionech bude kvalifikaci hrát, ale podle Haška nepůjde pouze o Prahu.

„Pro klíčové zápasy samozřejmě bude rozhodovat maximální kapacita, ale také finanční podmínky pro svaz,“ uvedl Hašek, kterého těší, že se na mezinárodní úrovni začalo po letech znovu mluvit o celosvětové kvalifikaci.

„Byl by to nový prvek, je to zajímavá myšlenka a jsem rád, že mám šanci se podílet na tom, jakým směrem se bude ubírat,“ řekl Hašek z pohledu člena reprezentační komise FIFA.

Termínový kalendář reprezentace v roce 2010:

3. března: Skotsko – ČR (Glasgow)
22.-25. května: turnaj v USA (v jednání)
11. srpna: ČR – Maroko (Olomouc)

Termínová listina kvalifikace ME bude známa po losu, který se uskuteční 7. února.

JIŘÍ FIŠARA, MARTIN DOSTÁL, ČTK