Vedoucí tým Moravskoslezské fotbalové ligy se dostal do problémů po schválení novely loterijního zákona, který zakazuje společnostem libovolně nakládat s povinnými odvody.

1. HFK Olomouc tak měl přijít o téměř osmdesát procent svého rozpočtu.

VÍCE: Holickému fotbalu hrozí vážné existenční potíže

Předseda představenstva a hlavní postava holického klubu Vladimír Dostál ve čtvrtek absolvoval schůzku se všemi zaměstnanci, včetně fotbalistů. Všichni si vyslechli nepříliš příjemnou zprávu.

„Musí dojít ke striktním úsporným opatřením a snížení nákladů. To bude první krok k tomu, abychom nějakým způsobem srazili výdaje natolik, aby nám případná pomoc od města dostačovala k činnosti,“ sdělil Dostál Deníku.

Úspory se dotknou zhruba 50 lidí. Celkem chce Holice výdaje snížit až na 53 procent dnešní částky.

„Dotkne se to všech, kteří dostávají od klubu peníze. Od hráčů, přes trenéry mládeže až po běžné zaměstnance. Pro všechny je připraven úsporný návrh. Věřím, že mám v klubu charakterní lidi, kteří si situaci uvědomují,“ věří Dostál, že většina na škrty přistoupí.

A ten kdo ne?

„Tak prostě bude muset odejít,“ tvrdí Dostál bez váhání.

Peníze na fotbal, ne na chodníky

„Celý svět prožívá už tři roky krizi, ale fotbalu v Holici se to výrazně nedotklo. Snížili jsme o něco náklady, ale pořád jsme byli velmi dobře finančně zajištěni. Teď ta doba skončila a budeme si muset utáhnout opasky. Nedá se nic dělat,“ prohlásil Dostál, který ovšem zdůrazňuje, že bez podpory města se HFK neobejde.

„Vlastně dostanou peníze, které doteď chodily od loterijních společností k nám. Bylo by nefér, kdyby se za ně dělaly kanalizace nebo chodníky. Měly by jít zase na podporu sportující mládeže, i když je jasné, že asi nedostaneme tolik, kolik jsme dostávali,“ řekl.

Město je vstřícné

Z jednání, která vedl se zástupci magistrátu, má prý dobrý pocit.

„Primátor i radní, ale i mnoho dalších lidí napříč politickým spektrem mají zájem tuto situaci řešit. To je pozitivní. Vidí, že klub funguje bez problémů, je tam široká mládež, vybudoval se krásný stadion, a to nejen z dotací, ale i z vlastních prostředků. Cítím, že snaha pomoct nám na městě je,“ prohlásil Dostál.

„My zase musíme dokázat městu, že nestojíme jen s nataženou rukou a postarejte se o nás. Chceme ukázat, že od nich žádáme jen to, co je na náš provoz nezbytně nutné,“ doplnil.

Cílem zůstává druhá liga

Ambice vedoucího týmu tabulky MSFL však s vynucenými úsporami neklesají.

HFK stále pomýšlí na postup do druhé ligy. Ten by byl klíčem k užší spolupráci se Sigmou, která by logicky raději posílala mladé hráče na předměstí, kde budou více na očích.

„Máme už i plán rozpočtu pro případ postupu. I po těch škrtech bychom mohli druhou ligu hrát,“ je přesvědčen Dostál.

Zrušili soustředění ve Španělsku

Určité potíže se ale HFK přece jen nevyhnou. Klub zrušil atraktivní zimní soustředění ve Španělsku, a ani na posily nebude, což ale zase tolik nevadí.

„Mužstvo je dost silné a už jen to, že se uzdraví Onofrej, který nehrál celý podzim, je posílení,“ myslí si Dostál, jenž je na rozdíl od doby před svátky, kdy měl holický fotbal před sebou daleko černější perspektivu, podstatně optimističtější.

„Všechno zlé je pro něco dobré. Začneme si více vážit každé koruny a dvakrát ji obrátíme, než ji vydáme. Nakonec před deseti lety, když jsme postoupili do druhé ligy, tak jsme taky tak fungovali. Byli jsme skromnějším klubem. Myslím, že nám to zase tolik neuškodí,“ dodal na závěr.