„Strašně moc to trenérovi i klukům přeju,“ říká populární kouč s přezdívkou John.

Rozhovor

Čekal jste v létě, že by trenér Psotka mohl být s týmem tak úspěšný, že by navázal na vaše působení a zase přivedl Sigmu do pohárů?
To víte, že jsem to vůbec nečekal. V žádném případě. Ale hrozně moc to jemu i klukům přeju. Rozhodnuto ale zatím není. Zajíci se počítají po honu. Do konce chybějí čtyři zápasy a ty se musí zvládnout. Mají před sebou obrovskou šanci. Nedávno jsem je tipoval na páté místo, teď to mají tak dobře rozehrané, že mohou skončit klidně i třetí.

Má Sigma kádr na to, aby případně v Evropě uspěla?
Nejen Olomouc, ale celkově český fotbal v poslední době za Evropou zaostává. Když se v televizi díváte na anglickou ligu nebo Barcelonu, tak ti jsou úplně někde jinde. Ten rozdíl je navíc, řekl bych, větší a větší. Na druhou stranu v UEFĚ, když přijde dvanáct tisíc lidí, tak výkony hráčů jdou obrovsky nahoru, což vím z vlastní zkušenosti, když jsme třeba hráli s Dortmundem. Rád bych se mýlil, ale myslím si, že Sigma momentálně kádr pro úspěch v evropských pohárech nemá. Ve vší úctě, kterou ke Zdeňkovi i hráčům mám.

Je to tím, že má Sigma tak mladý tým?
Těm mladým to může strašně moc dát. Důležité jsou vždycky ty zápasy s papírově slabšími soupeři. Tam někde na Balkáně to je občas taková malá válka. S tím taky mám zkušenosti.

Vy pozorně sledujete mimo jiné také Zlín, který je dalším domácím soupeřem Sigmy, jak je na tom?
Já si tam z nich dělám srandu, že hrají stejně dobře jako Brno nebo Olomouc, jen mají dvacet bodů, a oni čtyřicet! Zlín ale v posledních zápasech hraje opravdu kvalitní fotbal.

Má tedy na to, aby se zachránil?
Hodně jim pomohla ta vidina Příbrami nad sebou, která teď zaváhala. Myslím, že pro Olomouc to bude moc těžký zápas. Liga je strašně moc vyrovnaná. To potvrdila i Sigma, když doma prohrála s Kladnem, pak zase vyhrála v Liberci. Každý může porazit každého. Teď jsem byl v Brně na Slavii, která vypadala, že přece jenom je o kus nad ostatními, ale není to tak. To tak trochu potvrzuje, že současný český klubový fotbal je v krizi.