Na branku vyslali šest střel, což je pro utkání venku slušná bilance. „Ale v prvním poločase jsme mohli být odvážnější, prostoru jsme měli dost,“ říká Zdeněk Psotka, trenér SK Sigma Olomouc.

Rozhovor

Sigma remizovala na Spartě, což je určitě celkem přijatelný výsledek.
Je hodně kladných faktorů z toho utkání. Získali jsme bod, po obdržené brance jsme se dokázali zvednout a chvílemi předváděli dobrý fotbal.

Tým stejně jako doma proti Plzni prohrával, ale pak se dokázal zvednout a uhrát dobrý výsledek. Je to potvrzení toho, že v mužstvu je síla?
Určitě. Pořád na týmu vidíme zlepšení. Síla tam je. I když na Spartě byly úseky zápasu, kdy jsme si až tolik nevěřili a nebyli se schopni tolik dostat do kombinace a přidržet balon. V důsledku toho měla Sparta velký tlak v úvodu druhého poločasu. Inkasovaná branka nám pomohla, uvolnili jsme se a začali hrát. Síla mužstva je pořád větší a větší.

A ten ne právě povedený začátek druhého poločasu byl daný tím, že mužstvo ještě není úplně v potřebné psychické pohodě?
Jednak tam byly situace, kdy se soupeř dostal do hry spornými výroky. Ale hlavně několikrát jsme tam udělali lacinou chybu v rozehrávce a tím jsme se dostali pod tlak.

Měla Olomouc v tomto utkání štěstí? Sparta se dostala do několika šancí, trefila tyčku…
I my jsme měli několik možností, které jsme mohli dohrát. Domácí šance měli, to ano. Na štěstí nebo neštěstí moc nevěřím. Ale byl tam výborný výkon brankáře Petra Drobisze, který nás podržel.

Šest střel na branku, které Sigma v tomhle zápase měla, to není zrovna málo na to, že jste hráli venku a navíc na Spartě.
Myslím, že v prvním poločase jsme mohli akce lépe dohrávat, prostor jsme měli. Byly tam chvíle, kdy jsme se báli, zejména středními záložníky, to dopředu doplnit. Pořád tam byl respekt a mysleli více na defenzivu. Tam jsme byli málo odvážní, mohlo toho být ještě více. Ale co se týče ofenzivy, tak jsme zápas na Spartě zvládli.

Hned po zápase jste řekl, že nejste spokojený s Janotkou. Proč?
Chyběla mi tam od něj hlavně taková ta neverbální komunikace. Aby ukázal, že chce hrát, že se chce rvát, že půjde do soubojů. To mi u něj teď trošku chybí. Bude dostávat určitě příležitosti, protože je to hráč, který umí v rychlosti přejít jeden na jednoho, takových moc není. Ale momentálně mi u něj chybí jednoduchost a přímočarost, je tam málo agresivity, kterou od hráčů vyžadujeme.

Může to být tím, že v minulé sezoně dlouho nehrál?
Nevím. S Tomášem se známe dlouho, pořád mi přijde málo sebevědomý. Herní kvalita z jeho strany na tréninku je úžasná. Pevně věřím v to, že se do toho dostane a bude pro Olomouc platným hráčem.

Jak to vypadá s Rossim a Onofrejem? V týdnu před zápasem na Spartě oba trénovali, nakonec k zápasu ani nejeli.
Trénovali, ale po posledním tréninku před mistrákem řekli, že nejsou ještě připraveni na sto procent, tak jsme je nevzali ani na lavičku.

A teď v neděli na Jablonec už budou nachystaní?
Doufám, že ano. Finální rozhodnutí děláme společně s fyzioterapeutem, lékařem a s hráči. První můj dotaz pro hráče je, jestli jsou stoprocentně připraveni na utkání. A když řekne, že není, tak nemá na hřišti co dělat.

Zase ve druhém poločase nastoupil útočník Doležal. Jak jste s ním zatím spokojen?
Bylo vidět, že tam byla nervozita. Měl velice těžký úkol hlídat i ofenzivu Kadlece. Myslím, že se tam dostal i do dobrých věcí. Je to hráč, který bude sbírat zkušenosti. Je schopen hrát na křídle i na hrotu. Budeme se snažit, aby sbíral co nejvíce zkušeností.