Nebo úkol na první pohled přesahující jejich schopnosti. „Je to krásný los, který jsem si přál. Když nám Everton vytáhli, zajásal jsem,“ uvedl pár minut po ortelu Zdeněk Psotka, kouč Sigmy.

Rozhovor

Opravdu? Máte ze všech českých mužstev nejatraktivnějšího soka, nepřál jste si spíš soupeře, který by vám dával větší naděje na postup?
Tak my řekněte, kdo tam byl ze skupiny slabších soupeřů? Ekonomicky je pro nás Everton výhodný, všechny ostatní kluby v osudí byly také kvalitní (Brémy, Heerenveen, Dinamo Záhřeb a Litex Loveč, pozn. red.), vyjde to nastejno. Je fajn, že hrajeme první utkání venku. To je výhoda. Pořád jsme letos létali hodně na sever a teď jsme se tam dostali na nejlepší možnou adresu.

Hrozí tu ale nebezpečí, že se hráčům z atmosféry a soupeře rozklepou kolena. Vzpomínám, jak se totéž před lety stalo třeba Teplicím na Celtiku Glasgow…
V Aberdeenu je stadion podobný a diváci také byli bouřliví. Věřím, že nám úspěch se Skoty a dvě vysoká vítězství nad nimi psychicky pomohou. Dáme do obou zápasů srdíčko a zabojujeme. Čeká nás velký zážitek a můžeme překvapit.

Bude to vrchol vaší trenérské kariéry?
Takhle bych nerad hovořil. Jdeme celý tým krůček po krůčku o patro výš. Je jasné, že Everton je v mnoha směrech o dost silnější.

Co o Evertonu z hlavy víte?
O hráčích vám z voleje nic nepovím, musím vše pořádně nastudovat, budeme sledovat DVD a pokusíme se podívat na vlastní oči na 1. kolo Evertonu v Premier League. Loni jsem si ale všiml, že hrají více evropský než anglický fotbal. Asi i proto byli v tabulce tak vpředu. Navíc mám velmi dobrého kamaráda, který je letitým členem českého fanklubu Evertonu.

Vážně? Takže nejlepší informace vám dodá kamarád?
(směje se) Určitě. Poví mi toho dost. Všichni v České republice známe z Liverpoolu hlavně ten slavnější klub, on ale odmalička fandí Evertonu. Ví o nich úplně všechno.

Co bude takový zápas znamenat pro Olomouc?
Určitě o stupeň lepší zážitek než Aberdeen. Do města poprvé přijede anglický soupeř, to je přece paráda. Bude to historický zápas a my do něj snad přivezeme z Anglie hratelný výsledek.

Jaké jsou podle vás procentuální šance Olomouce na postup?
To nechám na novinářích, nechci tipovat. Bude hodně záležet na první utkání na Evertonu.