Přesun Rozehnala zPremier league do Serie Abyl bleskový. Ve čtvrtek dopoledne ještě trénoval vNewcastle a vpodvečer už podepsal Laziu. „Právě jsem vLondýně na letišti a cestuju do Říma,“ hlásil Deníku David Rozehnal.

Rozhovor

Na konci minulého roku jste přestal vNewcastle pravidelně hrávat. Teď jdete hostovat do Lazia Řím. Takže jste naprosto spokojený?

Úplně spokojený nejsem, ale jsem hodně spokojený. Uvidím, jak se mi tam bude dařit. Ale potřeboval jsem takovou změnu, věřím, že mi to pomůže.

Proč jste se vposledních týdnech přestal vAnglii více objevovat vzákladní sestavě?

Od nějaké doby jsem nehrál stopera. Nastupoval jsem na levé obraně, na pravé, ve středu zálohy. Necítili jsem důvěru. Dá se říct, že jsem paběrkoval. Ikdyž pro hodně hráčů může být normální, že jednou nastoupí a pak sedí lavku, mě tohle nestačí. Začalo to už po koučem Allardycem a pokračovalo ipo nástupu Keegana. Já chci hrát pravidelně pořád. Ataké potřebuju mít zápasový rytmus. Pak jsem vpohodě, víc si věřím. Potřebuju hrát a ne sedět na lavičce. Proto jsem se rozhodl pro změnu. Avyšlo to, ikdyž na poslední chvíli.

Anehrálo vliv ito, že vreprezentaci nastupujete na místě stopera? Blíží se EURO a mohl jste třeba opozici vzákladní sestavě nároďáku přijít.

To určitě nebyl hlavní důvod. Ale byla to jedna zvěcí, která hrála roli. Kdybych pravidelně nehrál vklubu, tak bych měl těžko místo vzákladní sestavě reprezentace. Aseděl bych tam lavku. Což bych velmi nerad. Už jsem si vybudoval nějakou pozici a nechtěl bych oní před EUREM přijít. Chci tam hrát a pomoci týmu kúspěchu.

Takže vám tolik vadilo, že jste teď nastupoval ve středu zálohy?

Tam už jsem hrál několik ve Francii a když budu upřímný, tak se mi na tom postu líbí. Ale teď za Newcastle to bylo výjimečně. Ze čtyř kluků, co tam můžou hrát, nemohl ani jeden. Všichni byli vykartovaní nebo zranění. Takže to bylo takové nouzové řešení. Kdybych třeba měl možnost tam skutečně pravidelně hrát, tak by to nebylo špatné. Zvládl bych to. Ale kariéru jsem si udělal jako stoper a na tento post se chci soustředit. Potřebuju tam pravidelněhrát.

ZAnglie odcházíte po půlroce. Jak hodnotíte své působení vNewcastle?

Ne jako neúspěch. Hrál jsem osmnáct zápasů od začátku, vsedmi pak nastoupil jako střídající hráč. Za půlku sezony jsem odehrál pětadvacet utkání, což je vjiných ligách skoro číslo za celý soutěžní ročník. Neberu to jako zklamání. Zkusil jsem si to vAnglii a zjistil, že na to mám. Ale zněkolika důvodů to prostě nevyšlo tak, jak bych si přál. Necítil jsem důvěru, přestal jsem hrát pravidelně na svém postu. To mě nakoplo, chtěl jsemzměnu.

Takže kapitola Anglie už je pro vás uzavřená? Nebo se tam ještě někdy vrátíte?

Nikdy neříkej nikdy. Myslím, že dveře do Anglie zavřené nemám. Ale doufám, že se prosadím vItálii. Mě se vždycky líbila španělská a italská liga. Jsem rád, že jsem tento krok udělal. Štěstí přeje odvážným. Když se mi bude dařit, tak se třeba do Anglie jednou vrátím.

Váš přesun zBritských ostrovů na Apeninský poloostrov byl celkem nečekaný a hodně rychlý. Newcastle nebylproti?

Jestli byl proti, to nevím. Šlo to přes společnost mého agenta Zíky. Upeklo se to za poslední den a půl přestupního termínu. Jenom jsem čekal na telefonu na aktuální informace. Ve čtvrtek dopoledne jsem ještě trénoval sNewcastle a trenér Keegan se se mnou normálně bavil, jako by se nic nedělo. Pak jsem jel domů a vpodvečer podepsal přes fax smlouvu.

Údajně ovás ještě měl zájem Real Zaragoza?

Ano, ale nebylo to tak konkrétní, jako Lazio. Nebylo by to už teď vzimě. Smanželkou Peťkou jsme se rozhodli proLazio.

Jak moc se do Říma těšíte?

Strašně moc. Je to velký tým svelkým jménem. Začínal tam Pavel Nedvěd. Teď se Laziu tolik nedaří, jsme čtrnáctí. Ale tabulka je vyrovnaná, doufám, že jim pomůžu nahoru. Navíc jsme vsemifinále italského poháru. Těším se tam hodně. Řím je krásné město, ito bylo vrozhodování pro mě a rodinu důležité.

Už jste mluvil strenérem Deliem Rossim? Budete už vneděli hrát proti Sampdorii?

Zatím ne. Hovořil jsem pouze smanažerem. Ale všechny věci si beru ssebou. Dneska odpoledne mě čekají testy, pak podpis smlouvy. Ajestli budu hrát už vneděli, to se uvidí. Rád bych nastoupil, ikdyž by to bylo hodně narychlo. Ovšem byla by to pro mě výzva, a těch se nebojím.

Myslíte, že by vám italská liga založená na pečlivé disciplíně a přesnému dodržování taktiky mohla vyhovovat více než anglická?

Vždycky jsem tíhnul ke španělské nebo italské lize. Mohlo by mi to více sedět. Nemyslím si, že bych fotbal vAnglii nezvládl. Hodnotit mě musí jiní, ale myslím, že pokaždé, když jsem vNewcastle nastoupil, tak jsem hrál dobře. Ale určitě by mi měl italský fotbal vyhovovat.

 

Kdo je David Rozehnal

 

Narozen: 5. 7. 1980

Výška/váha: 191 cm/80 kg

Post: obránce.

Bilance včeské lize: 72 utkání/2 branky

Bilance vbelgické lize: 51 utkání/1 branka

Bilance ve francouzské lize: 75 utkání/1 branka

Bilance vanglické lize: 21 utkání/0 branek

Bilance vreprezentaci: 41 utkání/0 branek

Dosavadní působiště: Sokol Kožušany (1988-1989), SK Sigma Olomouc (1989-1997), Sokol Kožušany (1997-1998), SK Sigma Olomouc (1998-2003), FC Bruggy (2003-2005), Paris Saint Germain (2005 - 2007), Newcastle United (2007 – 2008), Lazio Řím (od 2008).

První reprezentační start: 18. 2. 2004 - Itálie - Česká republika 2:2.

 

Přečtěte si také:

Rozehnal mění Newcastle za Lazio