Ale záležitosti, které teď vyplouvají na povrch díky policejnímu vyšetřování, mu dávají za pravdu. A nejenom Jiří Kubíček ví, že zdaleka ne všechny nepravosti byly doposud odhaleny.

„Těch věcí tam bude daleko víc. Já být na místě některých lidí, tak bych nebyl úplně klidný,“ říká klidně.

Rozhovor

Co vás napadlo jako první potom, co jste se dozvěděl o zadržení Pavla Mokrého, Václava Chvály a Ladislava Malého?
Byl jsem překvapený. Protože kdyby se v českém státě děly věci normálně, tak se to muselo konat již dávno.

Vy jste přitom na nesrovnalosti upozorňoval. Ale nakonec jste se za to paradoxně pykal.
Byl jsem potrestán zákazem výkonu funkce druhého místopředsedy na dvacet dva měsíců. Dneska se ukazuje, že naprosto neoprávněně. Pan Károlyi by mě teď měl rehabilitovat nebo říct, za co mě tehdy potrestal. On řekl, že všechno prostudoval a žádné pochybení nikde nenašel. Já mu všechny materiály dal k dispozici před třemi roky. Teď se to ukázalo jako velmi závažný materiál.

Co podle vás uvedlo věci do pohybu?
Podle mě byla hlavním spouštěcím materiálem zpráva z poslední valné hromady, která je precizní. Odvolací a revizní komise ČMFS (nejvyšší kontrolní orgán svazu)v ní na dvaceti stranách poukazuje na to, že osm lidí z výkonného výboru včetně Košťála, který odešel, selhalo katastrofálně lidsky, morálně i odborně. Hlavně je tam jmenován pan Mokrý. Navíc je tam jedna závažná konkrétní informace. Z 11,4 milionů vydaných na přípravu národního stadionu v letech 2005 až 2008, by se 6,4 milionu mělo jako problémových předat orgánům činným v trestném řízení.

Ale zatím se mluví jen o vstupenkách na EURO. Bude těch „pochybení“ víc?
Ukazuje se, že až se to postupně bude celé rozkrývat, tak těch věcí tam bude daleko víc.

Může mít nynější povyk spojitost s nástupem Ivana Haška do funkce předsedy svazu?
Ivan na tyto věci poukazoval již vloni v ČT. Dnes jako předseda má jinou roli a já si myslím, že po svém slibu valné hromadě nebude vytahovat kostlivce ze skříně. Spíš se domnívám, že je to spojeno s pádem a následnou výměnou vlády a tím co se odehrálo v hlavách odpovědných osob za Fotbal Trading. Ale asi nejvíce s oficiální zprávou kontrolního orgánu ČMFS

Opravdu si myslíte, že fotbal je takto propojený se státní správou?
Uvedu jeden konkrétní případ. Soudci na Ovocném trhu na Praze 1 se dopustili hrubých nedostatků a porušení zákona v kauze Záblatí. Dokonce ve svém zdůvodnění používají lživé argumenty. Je mi jasné, proč svaz nechtěl změnit sídlo z Prahy 1 na Prahu 6. To se povedlo až letos. Ve státní správě bude určitě existovat velký sumář úředníků, kteří nejenom, že konali zištně, ale konali tak proto, že využívali výhod.. Důležité bude zjištění osob, kteří v tom systému výhody využívali. Odtud pochází i vliv, který se zezadu vytvořil.

Jaký vliv myslíte?
Jsou vlivní lidé v nevolených funkcích, kteří léta tyto věci koordinovali. Jména můžete dedukovat, ale konkrétní osoby říkat nemohu. Ty přinese čas.

Pavel Mokrý se stal po Františku Chvalovském druhým předsedou svazu, který byl zadržen policií. To asi o českém fotbale vypovídá nejvíc.
Jejich kauzy se nedají měřit. Pan Chvalovský měl problém mimo fotbal a ten jej dostal pod tlak. Pan Mokrý resp. předchozí předseda selhali v přímém řízení ČMFS.

Vlastimil Košťál v rozhovoru pro server idnes naznačil, že za tou nynější aférou můžete stát vy. Co si o tom myslíte?
Že Vlastu do Rakouska moc zdravím. A potřeboval bych vědět, co to bylo za účty, těch 6,4 milionu o kterých hovoří zpráva ORK ČMFS. Kauzu rozběhla policie, já nejsem ministr vnitra, abych jim dával pokyn. Jestli on jednal tak, že si dokonce Odvolací a revizní komise všimla jeho velkého problému kolem národního stadionu, tak bych mu chtěl vzkázat, že by bylo dobré, kdyby na čas přijel do České republiky.

V tom samém rozhovoru ale říká, že se nemá čeho bát.
On tu zprávu z ORK asi ještě nečetl. Myslí si, že je v pohodě, protože mu nehrozí nic kvůli vstupenkám. Aby se nedivil, protože ve všech zápisech hodnotil záměry mistrovství Evropy 2004 a světa 2006 jenom on. Ale jinak mu přeji, aby mu hotýlek frčel. Já každému přeji.

V médiích se před časem objevila i spekulace, že Kaplického národního knihovna nebyla nakonec postavena právě kvůli tlaku fotbalových kruhů. Na Letnou by se údajně dvě megalomanské stavby nevešly. Může na tom být něco pravdy?
Já si myslím, že ne. Stavba národního stadionu byla od začátku chiméra a nereálný projekt. Jestliže od počátku volali po tom, aby stavbu zaplatilo město Praha nebo stát, tak jsem nechápal, jak mohli takový megalomanský projekt vůbec připravovat. V dnešní době jsou takové akce nereálné. Já jsem volal po tom, aby v Česku vznikl ještě jeden moderní stadion a ten postavili na Slavii. Takže máme v Praze dva výborné stadiony na Spartě a na Slavii, jeden je v Teplicích, menší v Uherském Hradišti. Ten náš bude za rok v Olomouci a bude optimální pro méně atraktivní utkání. To momentálně pro náš fotbal na nelichotivém místě světového žebříčku plně dostačuje.

Přicházíte s poměrně zásadními informacemi. Chystáte se podniknout nějaké právní kroky?
Ne. Spíše očekávám odvetu. Podal jsem v úterý rozhovor do Lidových novin, který vycházel z hektického dne a který jsem neautorizoval. V to odpoledne, když se rozjelo zatýkání, tak jsem byl pod velkým tlakem, každý mi volal. Ty výrazy bych normálně nepoužil. Ale stalo se. Večer mě pak Výkonný výbor ČMFS jmenoval do funkce předsedy legislativní rady. V tuto chvíli musím změnit své komentáře. Jsem členem týmu ČMFS a je logické, že jako poradní orgán výkonného výboru musím ctít jejho názor. Jinak bych tu funkci nemohl dělat. Proto od oficiálního sdělení svého jmenování nemohu vystupovat jako doposud.

Takže už kauzu nebudete komentovat?
Musím ty věci brát s nadhledem a popisovat ony konkrétní děje z pozice osoby, která by je měla koordinovat právně. Mým hlavním úkolem je být poradcem výkonného výboru.

Co bude vaším úkolem ve funkci šéfa Legislativní rady ČMFS?
Do příštího výkonného výboru mám sestavovat legislativní radu. Budu se o tom radit se svými kolegy, protože všichni, co bych si v radě přál, jsou lepší právníci než já. Velmi si jich vážím, a když přijmou tuto roli, tak se od nich budu učit. Já jim nejsem nadřízen, budeme tým. Tak se musíme prezentovat. Trochu jsem nakoukl do fotbalové legislativy a podílel se na ní. Ale v obecné právní rovině, v právním řádu České republiky, se profesionálně nepohybuji. Lidé, které bych tam chtěl, tak mají mnohem větší teoretické i praktické znalosti a já od nich dozajista budu čerpat. Legislativní rada je kolektivní orgán a já se budu snažit prezentovat její kolektivní názor.

Jste rád, že jste nakonec dostal vysokou svazovou funkci?
Rád, nerad. Přibude mi moc práce. Je jasné, že po tom záběru, co jsem v posledních čtyřech letech absolvoval, nebudu chtít vypadat jako amatér. V každém případě bude mým cílem, aby do roka a do dne za mnou byla viditelná práce, po které jsem volal a hlavně pro užitek hnutí, to je klubů v ČMFS.

Co si pod tím můžeme představit?
To znamená perfektní servis na webových stránkách svazu. Aby se každý člen ČMFS, když bude něco potřebovat, dozvěděl všechno. Včetně norem UEFA a FIFA v překladech a v komentářích. V případě, že by potřeboval více pomoci, tak tam budou specializovaní odborníci, kteří mohou jednotlivé subjekty potom i zastupovat ve sporech například u CASu, což je nadnárodní sportovní arbitrážní soud ve švýcarském Lausanne. Chtěl bych pro fotbalové hnutí vytvořit naprosto detailní informační servis a pokud možno i ten právně zastupitelský. Aby všichni věděli, kam se mají obrátit. To jsem jako předseda legislativní rady sliboval, a o to budu usilovat.

Je o vás známo, že v roli neoficiálního legislativního poradce působíte už dlouhá léta.
Ano, to je pravda. Já vám dám konkrétní příklad. Ligové shromáždění pořád hovoří o osamostatnění první ligy. Přitom já jsem s Jardou Šeterlem připravil návrh statusu ligovému shromáždění už v roce 2001. A je tam pro české kluby více právní autonomie, než mají Němci, na které odkazujeme, že bychom to chtěli mít taky. Přitom to nikdo nečte, nikdo to neslyší. Připadám si tu jako v Kocourkově, vždyť je to všechno zpracované.

Kromě špatného hospodaření svazu už léta brojíte i proti hráčským manažerům a agentům. Proč? Nemáte je rád?
Ne všechny, ale nemám. Protože mnozí na českém fotbale parazitují a znemožňují klubům větší příjmy, když se jim snaží odvést levně hráče do zahraničí bez ohledu na jejich schopnost adaptace vzhledem k mládí hráčů.. Hráče musí napřed někdo najít, vychovat, dostat ho do školy, aby se o sebe uměl postarat, všechno pro něho udělat, dát mu nějakou smlouvu, aby se uživil, provést ho přes všechny trenéry do nějaké výkonnosti. A v momentě, kdy hráč v šestnáctce, sedmnáctce začne podávat výkony, tak přiletí manažer a řekne: Tomu klubu nepodepisuj, já tě prodám ven zadarmo. Divíte se mi?

Proč se český fotbal dostal do tohoto politováníhodného stádia?
Všechno je v lidech. Volič je silný jen v den volby a když se splete je s ním načas amen…

Dá se s korupcí prorostlou strukturou českého fotbalu ještě něco vůbec dělat?
Samozřejmě. Korupce se dá vymítit jen z vrchu dolů, ne zespodu nahoru. Protože když jde na hřiště rozhodčí v okrese a vidí, co se děje v lize, tak si říká: Když oni můžou tam, tak proč bych já nemohl tady. Systém, řád a příklady částečně pokoří korupci. Ale je to jako z blbostí nedá se nad ní zvítězit i remíza je úspěch.

Ale není tomu nakonec všude po světě podobně?
Domnívám se, že zejména v západních zemích je tomu opravdu jinak. Ale jeden nepochopitelný příklad z Česka. Opakovaně jsem zjistil, že řada funkcionářů chce být raději delegátem svazu na fotbalová utkání, jezdit za tisíc korun třeba přes celou republiku a ztratit celý den, než mocným členem řídícího orgánu dokonce i VV ČMFS. Asi ví proč…