„Optimální sestavu ještě pořád hledáme. V těch prvních zápasech se ještě může hodně měnit,“ říkal pak po remíze 1:1 na tiskovce kouč Zdeněk Psotka.

Jak by měla vypadat modrobílá sestava v podzimní části ligové soutěže? Deník se pokusil shrnout celou přípravu a zatipovat si, v jakém složení vyběhnou Hanáci do odvety na Islandu i do ligové premiéry na pražském Strahově se střížkovskými Bohemians.

Brankář: Poté, co Tomáš Černý zamířil do Skotska, zůstává jasnou jedničkou Petr Drobisz, opora posledních dvou sezon. Krýt záda by mu měl navrátilec z hostování v Zábřehu Martin Blaha a Tomáš Lovásik, který se v Zábřehu navzdory předpokladům na angažmá nedohodl a vedle asistentské pozice bude stále k dispozici i jako záskok mezi tyčemi.

Pravý bek: Daniel Rossi se v loňské sezoně vypracoval z kvalitního defenzivního záložníka ve špičkového pravého obránce. „Mluvil jsem s ním o tom, že na tomto postu hrával už v Japonsku, tak jsme ho tam zkusili a jemu to perfektně sedlo,“ vysvětloval na jaře Psotka. Rossi si vynikajícími výkony vysloužil zájem zahraničních klubů, ale Sigma ho neuvolnila. Také proto, že jeho nástupce Tomáš Nuc ještě potřebuje určitý čas na dozrání.

Stoperská dvojice: Asi nejbolavější místo současného kádru. Po odchodu zkušených Martina Hudce a Darka Šuškavčeviče by se měl vůdcem obrany stát Aleš Škerle. Parťákem mu bude pravděpodobně Martin Komárek. Tím ale výčet stoperů, kteří si vyzkoušeli ligu, končí. V případě zranění jednoho ze jmenované dvojice bude muset, tak jako v utkání s Framem, zaskočit jeden ze zelenáčů (Pavel Dreksa, Ondřej Murín). „Ano je to risk, ale s Martinem Kotůlkem jsme to počítali a Olomouci něco podobného už pětkrát vyšlo,“ říká Psotka. Mladíci se v přípravě jevili dobře, ale jestli napodobí slavné předchůdce Kováče, Rozehnala, nebo Ujfalušiho, to je otázka.

Levý bek: Největší konkurence je v sestavě na tomto místě. Z hostování v Jihlavě se vrátil Michal Vepřek, trochu nečekaně zůstal zkušený Laco Onofrej, a protože zatím jarní „jednička“ Jakub Heidenreich i kvůli drobným zraněním nezáří, vypadá to, že místo v základu pro něj zatím nezůstane. Nejlépe se v přátelských zápasech jevil znovuzrozený Onofrej, který hrál od začátku i s Framem.

Střední záložníci: Na osvědčené dvojici defenzivnější Kaščák, ofenzivnější Hořava se toho moc měnit nebude. Právě ona ve spolupráci s brazilským tanečníkem Melinhem byla hlavní silou, která Olomouc dotáhla do Evropy. Za Kaščáka je připraven kdykoliv naskočit, tak jako v minulé sezoně, Vít Štětina. Ve středu pole alternoval několikrát i Jakub Heidenreich a až na poslední zápas s Třincem si nevedl špatně. Přínosem by mohl být i Lukáš Bajer. „Jeho první myšlenka je ale pořád odchod do zahraničí,“ krčí rameny Psotka.

Špílmachr: Po čtyřech letech uvolnil místo podhrotového hráče Melinho a všichni čekají, jaké to zanechá na olomoucké hře stopy. „Naše hra bude určitě trochu jiná, Meliho řešení některých situací bylo geniální, takových fotbalistů v Česku moc neběhá,“ ví dobře trenér Psotka. Nahradit Melinha přišel pětatřicetiletý Rudolf Otepka z Ostravy. „Hlavně mě nesrovnávejte s Melim, každý fotbalista je jiný,“ prosí. A kdyby to náhodou nevyšlo? V záloze je třeba Jan Navrátil z béčka.

Křídla: První volba – Tomáš Janotka a Jakub Petr – se proti defenzivním Islanďanům moc nepředvedla. Naopak střídající duo ve složení Michal Hubník a Caihame hru oživilo a jeho výkon se kouči zamlouval i při generálce s Třincem. Mimo hru je prozatím kvůli zranění rychlonohý Vojtěch Štěpán. „Na těchto místech jsme v minulé sezoně sestavu hodně točili,“ říkal v pořadu ČT Před fotbalovou Gambrinus ligou Psotka. Letos tomu asi nebude jinak.

Hrot: Devítigólový Michal Ordoš konec přípravy promarodil, takže se na jeho místě zabydlel další navrátilec z hostování Pavel Šultes. A v přípravě dokázal přesvědčit i náročné olomoucké fanoušky. V anketě Deníku o největší letní posilu, dýchal na záda vítězi ankety Rudolfu Otepkovi.

Ideální sestava: Drobisz – Rossi, Škerle, Komárek, Onofrej – Kaščák, Hořava – Hubník, Otepka, Janotka – Ordoš.