Minimálně jedna z nich se stala nezapomenutelnou. To na Andrův stadion v sezoně 92/93 zavítal slavný Juventus. Běžela 90. minuta, Sigma už sice prohrávala 0:2, ale Jan Maroši se rozhodl potěšit do posledního místa vyprodaný stadion alespoň jednou trefou. A pozdějšího mistra světa brankáře Peruzziho nachytal přímo z rohového kopu.

I takové zápasy hrávala Sigma na evropském kolbišti. A symbolicky v den, kdy oslavila postup do Evropské ligy, na její trávník vyběhlo několik strůjců nezapomenutelné olomoucké éry. Legendární Jan Maroši samozřejmě nemohl chybět.

Rozhovor

Jak se vám hrálo opět po letech na Andrově stadionu?
Bylo to v pohodě. Zahráli jsme si dobře. Jsme rádi, že jsme se po dlouhé době všichni sešli pohromadě. A navíc to bylo po úspěchu Olomouce, která postoupila do pohárů.

Co na to vůbec říkáte?
Já si myslím, že je to obrovský úspěch. Gratuluji nejen hráčům, ale i novým trenérům Zdeňku Psotkovi a Martinovi Kotůlkovi, kteří odvedli obrovský kus práce. Vytvořili tady dobrý kolektiv, který hraje fotbal s láskou a nadšením. To je vidět i na hřišti a projevilo se to právě tím čtvrtým místem v tabulce.

Opět se ukázala jako účinná cesta angažování olomouckého trenéra. Opravdu to může mít tak velký vliv?
Někdy je to loterie, jestli nechat olomouckého trenéra, nebo vzít někoho odjinud. Ale já jsem věřil, že ten patriotismus a olomoucký duch tady zvítězí.

Co vlastně nyní děláte?
Jsem ředitelem sportovní fotbalové školy v Brně, věnuji se i fotbalu a podobným aktivitám.

Posunul se někam fotbal od doby, kdy jste ukončil aktivní kariéru? Je v něčem jiný?
To se nedá vůbec porovnávat, dnešní fotbal a ten, co jsme hrávali my. Dnes je dynamičtější a atletičtější. Hráči mají daleko méně času na balon. My jsme hráli asi pro lidi hezčí fotbal, padalo víc gólů, více se střílelo, bylo více finálních přihrávek. Myslím, že dneska už je to úplně jinde.

Sigma si vítězstvím nad Střížkovem zajistila postup do Evropské ligy, kam si myslíte, že by mohla dojít?
To je těžké. Předkolo je vždycky hodně zrádné. Můžete narazit na nějakého soupeře z bývalého východního bloku, přes kterého je složité přejít. Pokud se ale přes něj tým dostane, tak už by mohla vyjít skupina a v té už je to úplně o něčem jiném. Těžko říct, jak to může dopadnout, ale každopádně přeji olomouckým fotbalistům, aby se dostali samozřejmě co nejdál.