VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fanoušci Sigmy protestují. V Jihlavě museli i z bot

Olomouc - Fanoušci fotbalové Sigmy Olomouc se ohradili proti chování pořadatelů a bezpečnostní agentury při pátečním utkání Sigmy v Jihlavě. V reakci na jejich postup sepsali otevřený dopis, který odeslali jak jihlavskému klubu, po němž požadují omluvu, tak na fotbalovou asociaci.

27.8.2012 26
SDÍLEJ:

Pořadatelé v Jihlavě olomoucké fans i zouvali. Příznivci protestujíFoto: Facebook Sigma United

Olomouckým fanouškům se nelíbilo zacházení při vstupu na stadion.

Podstoupit museli prohlídku podobnou nejpřísnějším kontrolám na některých letištích.

Fanoušci byli požádáni o průkaz totožnosti. Posléze je také ochranka donutila vyzout boty a postát si na zemi, kterou nedlouho předtím zkropil déšť. Kdo se nepodrobil, nebyl na stadion vpuštěn, ačkoliv disponoval platnou vstupenkou.

„Něco takového jsem ještě nezažil," řekl Tomáš Vaida, předseda sdružení fanoušků Sigmy United. Pod otevřeným dopisem je vedle jeho jména ještě podpis politologa Pavla Šaradína a dalších čtyř členů sdružení.

„Jsem zvyklý na přísné prohlídky, vyzkoušel jsem si nechvalnou agenturu v Brně, dechové zkoušky v Hradci, důkladné „ohmatávání" v Liberci, Jablonci, Mladé Boleslavi nebo například na Slovácku. Procházel jsem bezpečnostními rámy v O2 areně, v Mnichově, na PSG (Paris St. Germain pozn. red.). Dokonce v Paříži vám neprodají lístek bez průkazu, jako je pas nebo občanka. Všude však vše probíhalo v nějaké lidské a slušné podobě. U vás se však jednalo o zážitek, na který jen tak nezapomenu." napsal jeden z nich na svém blogu, kde zveřejnil stížnost odeslanou jihlavskému klubu.

Příznivcům Sigmy vadilo také hlasité čtení jmen z průkazů totožnosti a pořizování videozáznamu. Zvlášť, když při předkládání občanek pořadatelé tvrdili, že nehodlají osobní údaje kontrolovaných schraňovat. Stížnost míří také na oděv pracovníků bezpečnostní agentury, které bylo snadno zaměnitelné s oblečením a výzbrojí policejních jednotek.

„Domníváme se, že pořadatelé postupovali nejen v rozporu s dobrými mravy, ale i v rozporu s vlastním návštěvním řádem a vůbec se zákony ČR," stojí v prohlášení fanoušků Sigmy.

Trestní oznámení

Pořadatelé v Jihlavě olomoucké fans i zouvali. Příznivci protestujíJihlavští pořadatelé se na místě hájili právě zněním návštěvního řádu stadionu.

„Chápu, že pořadatel utkání má teoreticky právo na to, aby na stadion nevpustil třeba nikoho v červených botách, když bude chtít. Pravidla, v tomto případě kontroly, by ale měla platit pro všechny stejná, a ne jen pro příznivce hostů. Nebo fotbalová asociace chce, aby fanoušci na zápasy venku nejezdili vůbec? Ať tedy rovnou vyhlásí podobný zákaz, jako byl loni v Polsku," doplnil Vaida.

Olomoučtí příznivci ve svém prohlášení požadují omluvu od jihlavského klubu a vyzvali fotbalovou asociaci, aby napříště podobným praktikám pořadatelů zamezila.

„Náš fanoušek, náš pán, takto se prezentovala fotbalová asociace před zahájením letošního ročníku Gambrinus ligy. Situace je ovšem jiná. Kromě neustálých změn termínů jednotlivých zápasů jsou ti, kteří nesedí u televize a jedou se podívat na zápas na hřiště soupeřů, nuceni si zouvat boty a předkládat občanské průkazy lidem, kteří k tomu nemají oprávnění. Navíc se tvářícím na první pohled jako Policie ČR bez výrazného odlišení," píše se v otevřeném dopisu.

Podle informací Deníku podali dva fanoušci Sigmy přímo v Jihlavě na tamní klub trestní oznámení. Posléze pak utkání sledovali z tribuny vyčleněné pro fanoušky domácích.

Fanoušci o svém protestu informovali také samotnou Sigmu.

„Klub obdržel dopis v neděli. V nejbližších dnech se k němu oficiálně vyjádří," řekl tiskový mluvčí SK Sigma Olomouc Petr Pelíšek.

Reakce jihlavského klubu ani fotbalové asociace se v neděli večer redakci získat nepodařilo.

Otevřený dopis fanoušků SK Sigma Olomouc

V Olomouci dne 25. 8. 2012
Otevřený dopis představitelům FAČR, představenstvu FC Vysočina Jihlava a dalším orgánům a médiím

Vážení,

v pátek večer dne 24. 8. 2012 jsme navštívili spolu s dalšími fanoušky fotbalové utkání Gambrinus ligy mezi FC Vysočinou Jihlava a SK Sigmou Olomouc. Toto utkání se hrálo na Stadionu Jiráskova 69 v Jihlavě.

Jako fanoušci hostujícího celku SK Sigma Olomouc jsme zamířili ke vchodu č. 5 do sektoru D, určeného pro fanoušky hostí. V pokladně jsme si zakoupili vstupenku a u vchodu jsme byli vyzváni pořadatelskou službou, abychom vstupovali jednotlivě.

Následovala celkem rutinní, i když mnohem zevrubnější osobní prohlídka, než bývá obvyklá na jiných stadionech.

Až potud to bylo v pořádku.

Ovšem to, co následovalo potom, jsme ještě nikdy nezažili. Fotbaloví příznivci byli vyzváni, aby se vyzuli a současně upozorněni, že v případě neuposlechnutí této výzvy nebudeme vpuštěni na zápas. Po delší debatě o vhodnosti tohoto opatření mnozí této ponižující výzvy uposlechli. Podotýkáme, že ochranná služba navíc ani nepřipravila podmínky pro toto, pršelo a stát v suchých ponožkách na mokré zemi je skutečně degradující. Následovala další výzva k předložení občanského průkazu ke kontrole. Což mnozí opět po debatě o smyslu a oprávněnosti tohoto opatření učinili, a to v dobré víře, že své průkazy předkládají pořadateli před zraky příslušníků zásahové jednotky Policie ČR (PČR).

Pořadatelé převzali naše legitimace a zcela zřetelně a nahlas přede všemi přečetli naše jména! Ta byla nahrávána, což odporuje pravidlům. Podáváme oznámení mj. na Úřad na ochranu osobních údajů. Návštěvní řád FC Vysočina Jihlava nic takového vůbec nezmiňuje.

Někteří z nás, kteří u sebe občanku neměli nebo ji odmítli ukázat, nebyli vpuštěni do hlediště, přestože měli zakoupenou vstupenku. Také nebyl vpuštěn fanoušek, který se odmítl vyzout.

Teprve v průběhu zápasu jsme navíc zjistili, že maskovaní příslušníci PČR v přilbách, s ochrannými štíty a vestami nejsou ve skutečnosti Policií ČR, ale pouze výrazně se jim podobající maskovaní členové nějaké ochranky. Později jsme si všimli nápisu Ochranná agentura a nějaké symboliky na rukávech.

Domníváme se, že pořadatelé postupovali nejen v rozporu s dobrými mravy, ale i v rozporu s vlastním návštěvním řádem a vůbec se zákony ČR. Dle našeho názoru je Návštěvní řád Stadionu Jiráskova 69 špatný a kromě obecných chyb v textu (např. paragraf 4, čl. 2, první věta) je zcela nepřípustný paragraf 4, čl. 5 o kontrole legitimací. Navíc nikde není napsáno, že pokud tak návštěvník neučiní, nebude vpuštěn na stadion.

Pokud bylo cílem ponížit diváky, kteří přijeli na fotbal fandit hostujícímu celku, tak se to klubu FC Vysočina Jihlava dokonale povedlo. Ochranná služba naprosto zbytečně vyhrocovala situaci. Nikde v civilizované Evropě se podobné věci nedějí, a to ani při desetitisícových návštěvách.

Náš fanoušek, náš pán, takto se prezentovala fotbalová asociace před zahájením letošního ročníku Gambrinus ligy. Situace je ovšem jiná. Kromě neustálých změn termínů jednotlivých zápasů jsou ti, kteří nesedí u televize a jedou se podívat na zápas na hřiště soupeřů, nuceni si zouvat boty a předkládat občanské průkazy lidem, kteří k tomu nemají oprávnění. Navíc se tvářícím na první pohled jako Policie ČR bez výrazného odlišení.

Vyzýváme FAČR i představenstvo FC Vysočina, aby se touto situací, která nastala v Jihlavě tento pátek, zcela vážně zabývali. Myslíme si, že pořadatelská služba v Jihlavě překročila veškeré meze. Přirozeně se s jejími členy na ničem rozumném domluvit nedalo.

Požadujeme omluvu od vedení jihlavského klubu za chování pořadatelské služby a vyzýváme fotbalovou asociaci, aby přijala taková opatření, která by zamezila takovým neadekvátním praktikám pořadatelů.

S pozdravem

Ing. Tomáš Vaida,
předseda rady Sigma United , občanské sdružení fanoušků SK Sigma Olomouc

Doc. Mgr. Pavel Šaradín, Ph.D.,
Univerzita Palackého v Olomouci, člen Sigma United , občanského sdružení fanoušků SK Sigma Olomouc

Michal Šmoldas, Dominik Králík, Bc. David Schneider, Petr Kopečný,
členové Sigma United , občanského sdružení fanoušků SK Sigma Olomouc

Autor: Jiří Fišara

27.8.2012 VSTUP DO DISKUSE 26
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby 2017 v Olomouckém kraji podrobně v pondělním tištěném Deníku

Nepropásněte! Výsledky voleb ve vaší obci, názory, podrobnosti

Robotický systém Da Vinci při operaci v olomoucké fakultní nemocnici
2

Fakultka v Šantovce "půjčí" lidem robota, který umí šetrně operovat

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Olomoucký primátor doskočil až do parlamentu, matadory nechal mimo

Primátor Olomouce Antonín Staněk je jedním ze skokanů letošních voleb.

Olomoucko ovládlo ANO a Okamura, třetí je ODS

Olomoucko převálcovalo hnutí ANO a výrazný úspěch slaví i druhé SPD Tomia Okamury. Překvapením je bronzová příčka ODS a těžký propad tradičních levicových stran.

Skokanka ODS: trojka z Olomouce přeskočila do sněmovny i lídra

Třetí žena přeskočila dva muže před sebou. Zuzana Majerová Zahradníková, pětačtyřicetiletá učitelka a překladatelka z Olomouce, zasedne podle všeho v poslanecké sněmovně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení