Žádnou akci se však nepodařilo dotáhnout až ke gólovému finále, a tak k odvetě na jih Španělska Sigma cestovala s jednogólovým mankem. „Pokud chceme postoupit, musíme vyhrát,“ ví Falta dobře.

„Jsou to lidi jako my. Možná trochu šikovnější s míčem, ale my zase máme jiné přednosti. Těším se na to. Věřím, že to bude dobrý zápas,“ řekl pětadvacetiletý záložník.

Před týdnem jste minimálně v Česku svým statečným výkonem proti Seville nadchli. Myslíte, že jste schopní takový výkon zopakovat?
Věřím, že ano. Záleží ale i na tom, co předvedou oni. Doufám, že to bude dobrý zápas a nebudeme hrát ustrašený fotbal. Musíme hrát na vítězství, tak věřím, že to bude vidět.

Jak moc reálné je podle vás v Seville vyhrát?
Pokud chceme postoupit, musíme vyhrát. Ani před domácím zápasem nám nikdo nevěřil, že bychom mohli zvítězit. A nakonec to bylo blízko. Chybělo možná pár centimetrů. Ale takový fotbal. Musíme se pokusit vyhrát venku.

Stadion Sevilla FC
Velká noční bitva. Sigma se "před nejlepšími fans ve Španělsku" pokusí o zázrak


Dodává vám sebevědomí, že jste se v domácím zápase hráčům Sevilly vyrovnali?
Přesně tak. Byla to super konfrontace. Těším se na to i teď. Jsem zvědavý, s čím oni doma na nás přijdou, jestli to bude jiné. Věřím, že to bude dobrý zápas.

Doma jste se Sevillou drželi krok i díky enormnímu nasazení. Nabíjí vás to před odvetou elánem, nebo si naopak uvědomujete, jak složité to bude zopakovat?
Určitě to bude těžké. Jsou opravdu velice kvalitní, to u nás ukázali. Ale pokud budeme tak aktivní jako doma, tak věřím, že se něco podaří. Když budeme mít štěstí, nějakou šanci proměníme a dostaneme se do vedení, tak to bude otevřené.

Jak se hrálo proti hráčům Sevilly? Přece jen se proti vám postavila jména jako Vidal, Navas, Banega.
Snažím se na to nekoukat, kdo proti mně hraje. Jsou to lidi jako jsme my. Jsou trochu šikovnější s míčem, ale my zase máme jiné přednosti. Nemyslím si, že by nás předčili tolik, že by se s nimi vůbec nedalo hrát. U nás to tak bylo. Uvidíme, jak to bude u nich.

Václav Jemelka
Jemelkova smůla. Klíčový obránce Sigmy přijde o velký zápas

Držet pospolu a zkusit překvapit

Co říkáte na to, že se hraje až ve 21.45?
Bude to asi poprvé, ale musíme se s tím nějak vypořádat. Asi bude trochu nestandardní předzápasový režim, ale věřím, že takový zápas nás pořádně vyburcuje k optimálnímu výkonu.

Berete tyto zápasy i jako příležitost ukázat se pozorovatelům? Málo platné, ale takhle to často funguje
Vždycky říkám, že musíme podat týmový výkon, protože až z něj vylezou ty individuální. Když se někomu zadaří a tým prohraje 0:5, tak z toho asi nic nebude… Proto bych se na to nedíval tak, že se tam jedeme prodat nebo něco podobného. Chceme to zvládnout, doma jsme viděli, že se s nimi dá hrát. Bylo by akorát na škodu, kdyby hrál každý na sebe. Musíme držet pospolu a pokusit se překvapit.

Jak těžká je příprava na Sevillu, která nastoupil zase v úplně jiném složení?
No… U nich je asi jedno, jestli bude hrát ten nebo ten, kvalitu ze širšího kádru má každý. My se musíme soustředit na ten náš herní systém a tím je ohrozit, ne řešit, kdo z nich nastoupí.

Jsou to největší zápasy a zážitky kariéry?
Řekl bych, že ano. Takový zápas jako proti Seville jsem hrál prvně, teď to zažiju podruhé. Snad se nám to poštěstí i v budoucnu.

Zápas byl extrémně sledovaný. Nezamrzelo vás, že nejste v nominaci reprezentace?
Mrzí. Určitě bych se tam chtěl podívat, ale čeká nás ještě spousta srazů a spousta zápasů, tak doufám, že ještě budu mít příležitost se tam podívat.

Olomoučtí fotbalisté ohromili v konfrontaci se španělským velkoklubem, v české lize jsou ale třetí od konce
Problém Sigmy? Před oběma brankami

Styl Sevilly nám vyhovuje víc než liga

V lize se vám momentálně nedaří. Vy osobně jste sice v Jablonci nehrál, ale jak to situaci vnímáte?
Tohle bude jiný zápas. Na domácí scéně prostě nebodujeme, to je fakt. Musíme to doma změnit s Bohemians. Všechny nás mrzí, když se nedaří na ligové scéně. Abychom totiž hráli takové zápasy jako teď, musíme být nahoře v tabulce i v domácí soutěži.

Neustále pátráme po těch příčinách? Je to v hlavě? Nebo je to i problém po fyzické stránce kombinovat ligu s Evropskou ligou?
Fyzicky náročné to je, ale ve čtvrtek nám to nevadilo. Musíme se spíš soustředit na to, že udržíme vzadu nulu a od toho se odpíchnout. Musíme bránit celý tým, ať je to obránce nebo útočník.

Pracovali jste na tom, abyste se zvedli, i nějak mentálně?
Nějakým způsobem na tom pracujeme, ale musíme se vždycky dívat jen na nejbližší zápasy. Možná nám pomůže i repre pauza, kde spočneme a nastartujeme se.

Zrovna ve vašem případě se zdá být markantní rozdíl mezi ligovými zápasy a Evropou, kde patříte k nejlepším.
Na Slovácku jsem naskočil jako střídající hráč, teď jsem nehrál vůbec. Je to takové zvláštní, nevím, čím to je. Já nevnímám nějaký rozdíl, jestli hrajeme se Sevillou nebo s někým jiným. Je to pro mě zápas jako každý jiný, jen víc sledovaný. Spíš ty moje výkony vidím jako odraz celého týmu. Když se daří týmu, tak se daří i jednotlivcům. Musíme se odrazit jako celý tým. Začít tou nulou vzadu, pak něco proměníme, zabodujeme a bude to zase dobré.

Vyhovuje vám víc styl fotbalu, který se hraje v Evropě, kde je fotbal rychlejší a techničtější?
Samozřejmě s takovými soupeři je to většinou o té fotbalovosti, kdežto v lize… Co si budeme povídat, tam je to spíš náročnější fyzicky, víc soubojů a podobně. Tohle nám vyhovovalo více. Všichni se nás ptají, proč hrajeme tak rozdílně, ale hráči Sevilly jsou na tom postavově podobně jako my. Pak nám nedělaly problémy osobní souboje.

Trenér Sigmy Václav Jílek
Jílek v Seville: Není se na co šetřit, trápení v lize teď nebude hrát roli