Po domácím vítězství 2:0, vyhrála v Kazachstánu 2:1, což je dobré i pro český pohárový koeficient.

Těšit se teď Hanáci mohou na atraktivní dvojzápas se španělskou Sevillou.

„Vítězství si velmi vážíme. Beru Kajrat jako kvalitní mužstvo s kvalitními hráči. Nebylo to jednoduché,“ řekl po utkání trenér Václav Jílek.

V úvodu zápasu hnali natěšení domácí fanoušci Kajrat podle předpokladů dopředu. Kajrat to zkoušel hodně po své pravé straně, ze které přiletělo do olomouckého vápna několik centrů.

Ale opravdu zatrnulo Hanákům vlastně jen v 7. minutě. Islamchan natáhl ke střele z dálky a Buchta musel vyrážet na roh. Po něm pak hlavičkoval úplně volný Politevič, ale naštěstí jen přímo do náručí olomouckého brankáře.

„Neřekl bych, že mě začátek znervóznil. Z toho, že by soupeř vstřelil první branku jsme měli trochu obavu, ale nedošlo k tomu. Naštěstí jsme hned odpověděli vlastní šancí a mohli sami skórovat,“ uvedl Jílek.

Nešpor sice po kombinaci s Faltou střílel nad branku, vše si ovšem letní posila vynahradila v 19. minutě. Dlouhý aut Hály prodloužil Plšek na zadní tyč, kde Nešpor předskočil soupeře a šikovnou tečí míč poslal nechytatelně k tyči.

„Nebyla to nacvičená situace, ale když to Plša jako hráč na přední tyči prodlouží, tak je to vždycky nebezpečné. Pak už je to i trochu o štěstí,“ říkal Nešpor.

Nažhavení diváci na moment ochladli a také hráči Kajratu branka otřásla. Najednou bylo jasné, že by k postupu museli vstřelit čtyři branky. „Ten gól byl samozřejmě pro vývoj zápasu zásadní, pak už to pro Kajrat byla složitá situace," 

Vytáhnout z bahna se svůj tým snažil zkušený Aršavin, který byl na hřišti mnohem víc vidět než v Olomouci. Jeho střela po kličkované však rozvlnila pouze boční síť.

Jílek chválil diváky

Reagoval i kouč Kajratu Carlos Alós. Změna rozestavení na 3-5-2 a příchod vysokého útočníka Eppela však ráz zápasu výrazně nezměnily.

Viditelně nervózní domácí kazili i jednoduché přihrávky a Sigma díky tomu chodila do brejků.

Po jednom z nich měl velkou šanci Plšek, který šel ze strany sám na brankáře Pokatilova, ovšem neprostřelil ho, stejně jako dorážející Sladký a Falta nepropálili zaskakující obránce.

„O přestávce jsme na hráče apelovali, aby byli více sebevědomí a tolik neztráceli míče,“ doplnil Jílek.

Hned na začátku druhé půle, když už se na trávník snášel déšť se z trestného kopu nádherně trefil David Houska a z hlediska postupu už nebylo co řešit.

Snižující branka Eppela, který napálil odražený míč po centru přesně k tyči Buchtovy brány, dala fanouškům alespoň malý důvod k radosti. Zasloužili si ho. Svůj tým neúnavně podporovali i za rozhodnutého stavu.

„Domácí fanoušky chci pochválit za to, jakou kulisu vytvořili. Často se s ní nepotkáváme a byla fantastická,“ uvedl Jílek.

K vyrovnání však fanoušci Kajrat nedotlačili. Domácí tým Sigmu na chvíli zmáčkl, ale pak se hloupě ohnal po Manziovi Juan Felipe, dostal druhou žlutou kartu a svůj tým poslal do deseti.

A nakonec Kairat dohrával dokonce v devíti, když v nastaveném čase Isael z frustrace hrubě fauloval Sladkého a musel také předčasně ze hřiště.

Důležitou výhru pro český koeficient už si pak Hanáci pohlídali. Naopak mohli náskok ještě navýšit. Houskovu střelu ale vytáhl Pokatilov a Manziovi po centru Hály překazila radost tyčka.

Nyní se Sigma může těšit na navýsost atraktivního soupeře - pětinásobného vítěze Evropské ligy (dříve Poháru UEFA) Sevillu FC. Dvojzápas s andaluským favoritem se bude hrát 23. srpna v Olomouci a 30. srpna na půdě soupeře. 

FC Kajrat Almaty – SK Sigma Olomouc 1:2 (0:1)

Branky: 60. Eppel - 19. Nešpor, 51. Houska. Rozhodčí: Schärer – Josipovič, Zogaj (Švýc.). ŽK: Juan Felipe, Eppel – Zahradníček. ČK: 75. Juan Felipe, 90.+3 Isael.
Kajrat: Pokatilov – Lunin (57. Sokolenko), Politevič, Elek, Alip (34. Eppel) – Kuat, Juan Felipe – Isael, Islamchan, Aršavin (74. Žukov) – Eseola. Trenér: Carlos Alós Ferrer.
Sigma: Buchta – Sladký, Štěrba, Jemelka, Hála – Kalvach – Zahradníček (67. Manzia), Houska, Plšek (80. Yunis), Falta – Nešpor (63. Texl). Trenér: Václav Jílek.