„Vždycky jsem tady chtěl hrát. Pocházím ze Šumperku, mám to sem nejblíž, navíc jsem prošel celou mládež," svěřil se útočník.

Sen se mu teď podle všeho splní. Ovšem ve druhé lize, kam Sigma po dlouhých třiceti letech sestoupila.

Na druhou stranu tuhle soutěž Vašíček zná velmi dobře. Za dva roky v ní v dresu Znojma nastřílel rovných dvacet gólů a dalších deset přidal loni už v nejvyšší soutěži. Při znojemské sympatické roční anabázi mezi elitou patřil mezi klíčové hráče týmu.

Málem ho i pomohl v lize zachránit na úkor Sigmy. Mimochodem, peprnými komentáři na její adresu v závěru ligového jara pozlobil olomoucké fanoušky. I o tom bude v rozhovoru řeč.

I když je vám jen třiadvacet, tak už začíná být obtížné spočítat, kolikátou přípravu vlastně v Sigmě proděláváte. Jak svůj další návrat prožíváte?

Věřím, že teď už přijde konečně ta správná šance. Prošel jsem tady celou mládež, takže už bych se rád prosadil. Sice se spadlo nešťastně do druhé ligy, ale o to větší motivaci mám. Chci pomoct Sigmě k nejrychlejšímu možnému návratu.

Sigma je pro vás nejvíc?

Vztah ke klubu určitě mám. Jak jsem říkal, prošel jsem všechny mládežnické týmy. Pocházím ze Šumperku a vždycky jsem to sem měl nejblíž, takže jsem chtěl vždycky hrát tady. Snad se mi to teď konečně povede. A kdyby se k tomu podařilo i postoupit, tak by to bylo úplně super.

Bude pro vás výhodou, že trenérem je Leoš Kalvoda, pod nímž jste hrál rok a půl za Znojmo?

Částečně to výhoda být může. Trenér mě dobře zná a ví, co ode mě může čekat. Na druhou stranu je to hlavně na mně. To je jasné. Žádné předplacené místo kvůli tomu, že jsme s panem Kalvodou byli ve Znojmě, nemám. Musím makat a dokazovat to neustále, že do základní sestavy patřím.

Kde byl podle vás problém, že jste se v Sigmě neprosadil už dřív?

Ze začátku, když jsem vyšel z dorostu, tak jsem asi opravdu ještě nebyl na ligu připravený. Neměl jsem skoro žádné zkušenosti, takže jsem potřeboval spíš pravidelně hrávat. Vybrali jsme tenkrát Znojmo ve druhé lize a to mi určitě pomohlo, docela jsem se tam vykopal. V těch dalších letech už jsem se cítil docela dobře, ale proč jsem se do kádru nedostal, to už není tak úplně otázka na mě. Dával jsem tomu maximum, ale nevyšlo to.

Na hostování se vám s výjimkou půlroku v Jihlavě vždy dařilo.

V Jihlavě jsme se nějak nepohodli s trenérem. Já vlastně ani přesně nevím, co tam bylo. Ve Znojmě se mi dařilo v každé sezoně. To bylo pro mě ve všech směrech pozitivní.

Co vám tam tak vyhovovalo? Pomohlo vám, že jste přišel do týmu jako posila?

Byla tam především perfektní parta, což udělalo hodně. Ale je asi pravda, že je rozdíl, když přijdete do týmu jako posila. Cítil jsem velkou důvěru, a když se mi hned na začátku podařilo dát nějaký gól, tak se to ještě zlepšovalo.

Jste typ hráče, který potřebuje cítit důvěru? I trenér Kalvoda mluvil o tom, že jste začal pořádně hrát, až když ze Znojma odešel Marek Heinz a vy jste najednou cítil, že je to na vás.

Když to říkal, tak na tom asi něco bude (usmívá se). Snažím se dávat do toho maximum pokaždé, to je jasné. Ale myslím si, že pro každého hráče je to lepší, když cítí důvěru od trenéra a to, že na něj spoluhráči spoléhají. Sebevědomí pak stoupá a hraje se líp.

Vy druhou ligu ze svých předešlých působení dobře znáte. Co tam Sigmu čeká?

Bude to jiné než v lize. Hodně jiné. Hlavně asi v tom, že se na nás všichni budou speciálně připravovat. Sigma má přece jenom pořád určité jméno. Nejspíš proti nám větši-nou zalezou a budou bránit. Čeká nás asi často hra do plných. Určitě tam nebude tolik týmů, které hrají fotbalově jako v lize. Bude to asi spíš boj. Techniky a fotbalovosti tam není tolik, spíš se to bude řezat. Ale s tím se musíme vypořádat.

Jak vám osobně taková hra vyhovuje?

Je pravda, že radši mám kombinaci s míčem, ale nevadí mi to. Vlezu do každého souboje. Nedělá mi to problémy.

Má Sigma tým, který tam uspěje?

Sigma rozhodně má kádr na to, aby se postoupilo. Jednoduché to nebude, ale máme to ve svých rukou.

Čekáte jinou situaci, než když jste hráli o postup se Znojmem?

Myslím, že to je nám všem jasné. Na Sigmu se budou chtít všichni vytáhnout. Se Znojmem jsme mohli jenom překvapit, což se nám nakonec doopravdy povedlo.

Olomoucký tým se v poslední době dost měnil. Jak se sehráváte?

S tím bych neměl mít vůbec žádný problém. Znám v podstatě všechny. Sehrávání je otázka pár týdnů, na to by měla příprava bohatě stačit.

A jak vás spoluhráči přijali zpátky, zvlášť po komentářích, které proběhly tiskem na konci minulé sezony?

Nějaké narážky a popichování, to bylo. To bude vždycky, to je jasné (usmívá se). I teď si ještě občas někdo rýpne. Hlavně ti starší kluci jako Šume, Alde, Održi (Schulmeister, Škerle, Ordoš – pozn. red.). Ale celkově to bylo v pohodě (směje se).

Takže byste svá slova klidně řekl znovu? Stojíte si za nimi?

Titulek asi vyzněl hůř, než jsem to řekl. Nemyslel jsem to nijak špatně. Řekl jsem, že si Sigmu nedovedu představit ve druhé lize, ale za jarní výkony si asi nic nezasloužila. Samozřejmě mě to mrzí, že Sigma spadla, ale bohužel, tak jsem to viděl.

Nějaký ohlas od fanoušků jste zaznamenal?

Moc jsem to nevnímal. Řekl jsem prostě to, co jsem cítil. Nic velkého se kolem toho nestrhlo. S pár známými jsem se o tom bavil. Někteří se mnou souhlasili, jiní ne. Ale tak je to skoro vždycky.

Jak jste prožíval tu situaci na konci sezony?

Bylo to pro mě těžké. Já jsem to ale bral tak, že jsem ve Znojmě. To mi dalo důvěru, když si mě vybralo, a já mu to chtěl splatit. Nic jiného jsem v tu chvíli neřešil. Chtěl jsem udělat všechno pro to, aby se Znojmo zachránilo. Celou dobu jsem sice doufal, že to zvládne i Sigma, ale to už nebylo na mně. Bohužel to nakonec dopadlo tím nejhorším scénářem.

Když se na to podíváte zpětně, nejste nakonec rád, že jste zápas v Olomouci kvůli zranění nehrál?

Když si to vezmu zpětně, tak asi ano. V ten moment jsem ale nad tím takhle nepřemýšlel. Chtěl jsem hrát, ale zranil jsem se, a nakonec jsem nemohl hrát ani v posledním kole. Když vidím, jak to nakonec dopadlo, tak to asi bylo úplně jedno.

Pro vás osobně je nadcházející sezona dost možná zlomová. S jakými cíli do ní jdete?

Cíl je jasný – postup. A co se mě týká, to je stejné jako před každou sezonou. Budu se snažit hrát co nejlíp a pomoct mužstvu tím, že dám co nejvíc gólů. („Dvacet gólů!" prohodí okolojdoucí obránce Tomáš Janotka – pozn. red.)

Tak kolik gólů si dáváte před sebe jako metu?

I kdybych dal patnáct, tak bych byl hodně spokojený. Dvacet by bylo samozřejmě super (směje se).

Václav Vašíček

Narozen: 10. února 1991

Výška: 187 cm

Váha: 81 kg

Kariéra:

2009/10

Sigma Olomouc 2 zápasy/ 0 branek

2010/11

Sigma Olomouc 8/1

1. SC Znojmo (2. liga) 9/4

2011/12

1. SC Znojmo (2. liga) 29/11

2012/13

1. SC Znojmo (FNL) 14/6

Vysočina Jihlava 2/0

2013/14

1. SC Znojmo 25/10

Celkem v 1. lize: 37/11

Celkem ve 2. lize: 50/20

Bilance v reprezentaci (U16 – U19): 27/8

Očima trenéra Leoše Kalvody

„Já ho znám velmi dobře. Tohoto hráče musí trenér podržet. On je taky samá ruka, samá noha, má svůj herní projev. Vím, že hlavní tribuna Androva stadionu na něj bude určitě nadávat, ale on dokáže tu důvěru vrátit góly."

Kauza netaktního útočníka

Když šlo na jaře v boji o záchranu v první lize do tuhého, utkala se Olomouc v předposledním kole se Znojmem. Zvítězit potřebovaly oba. A o náboj navíc se postaral Václav Vašíček. Mladý forvard, kmenový hráč Sigmy, toho času na hostování ve Znojmě, se neuchýlil k žádným diplomatickým frázím. Jeho současní spoluhráči pak po vítězství 2:0 opláceli podobnou mincí. Pointa? Vašíček do utkání kvůli zranění nezasáhl a z ligy nakonec sestoupily oba „jeho" kluby.

Václav Vašíček před utkáním:

„Je příjemné to slyšet, ale chci zachránit ligu pro Znojmo. Bohužel to asi nepůjde jinak než na úkor Olomouce."

„Pokusím se dokázat, že udělali chybu, když mě pustili."

„Bude to kdo s koho. Buď my, nebo oni. Chci přidat pár gólů, abychom se zachránili."

„Olomouc patří do první ligy. Ale za jaro by si zasloužila sestoupit."

„Asi z toho nebudou v Olomouci moc rádi, ale myslím, že jsem nic špatného neřekl."

Kapitán Sigmy Aleš Škerle před utkáním:

„Myslím si, že tihle mladí kluci by si měli občas lépe promyslet, co řeknou. Ale každý je svého štěstí strůjcem."

Záložník Sigmy Jan Navrátil po utkání:

„Kdybychom dali čtyři góly, tak školka jasně porazila zkušený tým. Ještě víc nás to motivovalo. Tohle si nemůže dovolit. "