Deník zanalyzoval, jak si vedly v první třetině jediné dva neporažené týmy soutěže, které se usadily na postupových příčkách.

Lepší start měla Ostrava, která přitom ještě pár dní před začátkem Fotbalové národní ligy (s nadsázkou) neměla s kým hrát.

V letní přípravě vyzkoušela mraky plejerů, jejichž kvalita však nebyla valná. Na soustředění v Kroměříži si majitel klubu Václav Brabec postěžoval: „Jsem ochoten zaplatit za kvalitní hráče. Jenže takoví, kteří by šli do druhé ligy, bohužel nejsou."

Ztroskotal navíc i návrat Milana Baroše. Bývalého reprezentanta za daných okolností nechtěl trenér Vlastimil Petržela, a tak zamířil do Liberce. „Musel by odtrénovat vše, ne být půlku týdne v Praze," vysvětloval kouč. Fanoušci litovali a museli se spokojit s „odpadlíky".

Brankář Petr Vašek si po konci v Opavě hledal civilní zaměstnání, stoper Tomáš Zápotočný neměl místo v Příbrami, levý bek Tomáš Hučko paběrkoval v Žilině a záložník Tomáš Mičola netušil, zda jeho koleno ještě vůbec vydrží zátěž profesionálního fotbalu.

O dva měsíce později je možné s klidným svědomím napsat, že právě zmíněná čtveřice Baník táhne.

„Cením si toho, že držíme neporazitelnost, protože jsme tým lepili v létě na poslední chvíli," prohlásil Petržela po vydřené sobotní plichtě s Táborskem a pochválil kapitána Zápotočného, který kromě klidu v defenzivě dodává spoluhráčům pozitivní energii.

„Chce za každou cenu vyhrát, je stejný jako já," dodal na adresu šestatřicetiletého veterána.

Kondice se projevuje ve druhých půlích

A jsme u klíčové vlastnosti moravskoslezského kádru: nevzdává se. Ne nadarmo se mluví o tom, že tak dobré předsezonní fyzické testy v Ostravě nepamatují. Ostatně na kouče Petrželu a jeho metody se i v Sigmě v tomto ohledu často vzpomíná.

Jeho svěřenci to ukázali hned ve druhém kole proti Třinci, když vedení a první tři body strhli na svou stranu až v závěrečné desetiminutovce. Ten moment Baník nakopl.

close Baník Ostrava vs Sigma Olomouc. info Zdroj: DENÍK zoom_in

Věří si však zejména na svém hřišti, kde zůstává stoprocentní i díky fantastické atmosféře od fanoušků, kteří si pod šéfováním Brabce opět rádi nacházejí cestu na stadion. Odlišná je bilance venkovních zápasů, kde z pěti pokusů Baník uspěl pouze jednou.

„Tady si nemáme co nalhávat. Něco tam je špatně, není to náhoda, že doma se nám daří, a venku tak suverénní nejsme. Třetí duel v řadě jsme venku jen remizovali. Je to divné, že před svými fanoušky si více věříme. Když vyjedeme z Ostravy, tak je to takové ustrašené a někdy bojácné. Mladí kluci musí tu nervozitu ze sebe setřepat a zvedneme se. Budeme na tom pracovat," slíbil Zápotočný.

Ostravské trápí venku koncovka

Navzdory tomu, že jsou jeho spoluhráči s dvaceti brankami druhým nejlépe střílejícím týmem FNL a že čtyřgólový Urgela patří do špičky kanonýrů, však Ostravské trápí na cizích hřištích právě koncovka.

„Jsem bývalý útočník, a možná proto jsem na své svěřence až moc přísný. Kdybych takové možnosti neproměňoval já, tak by mi Jarolímové a spol. už potom ani nenahrávali," zlobil se Petržela, trenér měsíce srpna.

Na nezkušený kádr se přitom vymlouvat nemůže, průměrný věk poslední základní sestavy Baníku byl 27,3 let, což je o dva roky více, než měla jedenáctka (z drtivé většiny složená z odchovanců) Sigmy, která nastoupila ve Vítkovicích. A díky výhře se dostala na první místo, což bylo v ostravské šatně hlavním tématem.

„My přijdeme do kabiny a tam kluci řeší, že Sigma vyhrála ve Vítkovicích a ten tým remizoval a podobně. Mě to strašně štve. Já to neřeším a řešit ani nechci. My se musíme soustředit sami na sebe, na náš výkon. Důležité bude, až se po třicátém kole podíváme na tabulku a tam budeme první a postoupíme. To je věc, za kterou musíme jít. Neřešme ostatní, řešme sebe a naše výkony," burcoval ostatní Zápotočný.

Sigmu nakopla vydřená výhra ve Vlašimi

A co Hanáci? „Nikoho konkrétně nesledujeme. Jsem rád za to, že se druhá liga vysílá v televizi, víme, že naším největším soupeřem je Baník, Opava a Budějovice. Člověk nemusí být velký odborník na to, aby to viděl. Ale nejvíce se soustředíme sami na sebe. Pořád si říkám, že když uhrajeme takových 63 bodů, nemusíme se ohlížet vůbec na nikoho," reagoval olomoucký kouč Václav Jílek.

Pravdou však je, že svým hráčům v rámci motivace v sobotu v poločasové pauze prozradil, že Baník prohrává v Táborsku.

A jeho tým utkání ve Vítkovicích otočil, přestože poprvé v sezoně prohrával. I to ukazuje, jak se Sigma zvedla. V prvních třech duelech totiž pokaždé vedení ztratila a brala pouze bod. Trenérská židle se hodně kývala…

„V tu chvíli už byl Jílek na odchodu, a dneska je ta situace jiná. Ale není to o Jílkovi, ale o týmu, který pochopil, že takhle to dál nejde. Práce mužstva se výrazně zlepšila jak směrem dopředu, tak směrem dozadu. Kluky musím pochválit, je to výrazná proměna," přiznal Jílek, pro změnu trenér měsíce září.

Klíčem k nastartování vítězné série, která aktuálně čítá sedm utkání (předloňská za Leoše Kalvody trvala osm zápasů), byl vydřený mač ve Vlašimi, kde rozhodl až v poslední minutě Štěrba.

„To byl startovací impuls, od té doby se nám daří. Myslím, že si to všechno sedlo. Jsme silní na balonu, dobře kombinujeme a oproti začátku sezony to umíme zúročit gólově a dotáhnout zápasy do vítězného konce," potvrdil zkušený obránce Aleš Škerle.

Obránce: Hráči jsou zodpovědnější

Kromě střílení branek, o které se starají zejména Jakub Plšek s Tomášem Chorým, si však olomoucký kormidelník pochvaluje i další atribut.

„Proměnila se odpovědnost hráčů, v prvních zápasech jsme strašně lacino inkasovali a pouštěli soupeře do mnoha šancí. Za posledních sedm kol jsme inkasovali dvakrát, takže v tom je největší posun," konstatoval.

Aby ne, Hanáci obdrželi celkově pouhých pět branek, gólman Miloš Buchta si připsal již pět čistých kont a vévodí brankářským statistikám.

Před ním stojící obranná čtyřka přitom nastoupila již v pěti různých složeních! Loňskou kometu Radakoviče však ze hry vyřadila zbytečná vyloučení, Hálu nestálá výkonnost (a hlavně zdravá konkurence v podobě Sladkého), Štěrbu a naposledy i Vepřeka zase zranění.

Pozitivem však je, že absence Sigmu nerozhodily. Talentovaní odchovanci Yunis s Jemelkou chytili šanci za pačesy a ukázali, že se s nimi musí počítat.

Buchta zvažoval konec kariéry

Neméně důležitý je i fakt, že se hráči, kteří měli v létě namířeno do nejvyšší soutěže (Houska, Falta, Petr), kousli a druhou ligu nebojkotují. Velký podíl na tom má i kapitán Buchta, muž, který se rozhodoval, zda s kariérou nadobro neseknout.

„Chalani, robte to v zápasovém tempu," křičí svou slovenskou češtinou dennodenně na tréninku. Povzbuzuje, hecuje, maká.

„Udržet Buchtiče pro mě byl jeden ze základních bodů. Je respektovaný a má neoddiskutovatelnou sportovní kvalitu, což potvrdil. Nemyslím si, že je to jeho poslední sezona. Bylo by krásné, kdyby se nám podařilo vrátit, protože bych Milošovi přál, aby si tady opět zachytal ligu," hovořil o své prodloužené ruce v kabině Jílek, jehož tréninky si všichni hráči pochvalují. „Už v dorostu byly výborné. Jsou náročné, ale moderní a s míčem, takže nás baví," shodují se.

Dobrá parta je nejen při tréninkových jednotkách zřetelná na první pohled. Když se po poslední výhře ve Vítkovicích trenér zdržel u novinářů, rozveselená kabina jej vyvolávala, ať si kouká pospíšit na vítězný pokřik.

Stejně tak to se smíchem schytal i po domácím skalpu Žižkova Šimon Falta, který ještě v dresu rozprávěl s fanoušky před tribunou.

„Před sezonou jsme si sedli a řekli, že tým je na prvním místě. Musíme tahat za jeden provaz," neustále zdůrazňuje Buchta.

„Jsem rád, že jsem v Olomouci," zní zase často z úst Martina Sladkého, letní posily z Táborska. Není to prázdná fráze, v porovnání s ostatními druholigovými kluby opravdu Sigma nad všemi ční. Její fotbalisté si to uvědomili v pravou chvíli. I proto z nich momentálně čiší velká vnitřní síla.

„Ale jak jsme se dostali do pohody, může se to zase nějakým nepodařeným utkáním zlomit na druhou stranu. Proto si to musíme hlídat, ještě je strašně hodně kol do konce, musíme hledět sami na sebe. Spokojenost bude, až postoupíme. Nemá smysl zatím nějak bilancovat a kalkulovat," upozorňuje Škerle, jemuž k poslednímu prosinci v klubu končí smlouva.

Fanoušci se ptají, co bude s klubem dál

Nejen jeho budoucnost je však nejistá. Fanoušky zajímá, co bude se Sigmou v novém roce. Josefu Lébrovi, který sice už nefiguruje v představenstvu, ale stále je jedním ze spolumajitelů, vadí, že je víceméně jediný, kdo do klubu vkládá peníze. Prohlásil proto, že od ledna s finanční podporou končí.

„Ve společenské smlouvě je, že 51 procent akcií musí mít město a spolek. Z toho logicky vyplývá, že je nemůžu mít já. Když není ustanovení o tom, že se může prolomit hranice držení nadpolovičního podílu, nebudu dokupovat akcie Sigmy, za které platím hodně peněz, protože je pak jedno, kolik procent mám," vysvětlil.

„Smlouvy mám vázané do konce roku a nad tento horizont nic nepodepisuji, pokud to zůstane v této fázi. To jsou fakta. Ale na nikoho netlačím," sdělil Lébr.

Místopředseda představenstva Petr Konečný však olomoucké příznivce uklidnil: „Děláme vše pro to, abychom sezonu zajistili aspoň do poloviny příštího roku, bez ohledu na účast pana Lébra. Myslím, že to ustojíme."

Byla by škoda, kdyby ne. Sigma i Baník jsou totiž na dobré cestě vrátit se mezi prvoligovou elitu, kam patří.