Vzpomínáte, když v zápase s Kladnem dostal gól z půlky? A pak se nevešel do výpravy na turecké herní soustředění?

Tenkrát to nevypadalo, že o rok a půl později z něj bude vládce olomoucké branky.

Drobisz si toto postavení tvrdě vydřel.

Navzdory obvinění z korupce zamkl hanáckou svatyni na sedm západů. Když dostal gól, obvykle se nedalo nic dělat.

Výjimkou potvrzující pravidlo je hloupý gól od Českých Budějovic letos na podzim. Ovšem ten v poslední minutě za stavu 5:0 pro domácí nic neřešil.

Až minulý týden v Brně zažil zápas, který mu vyloženě nesedl. Ze dvou střel dostal dva góly, svůj podíl pak chlapsky připustil na obou. I na tom po krásné ráně Filipa Rýdela, která dost možná bude aspirovat na gól roku.

„Vždycky se dá udělat něco jinak. Byla to dálka, s trochou štěstí se tomu gólu dalo zabránit,“ pokrčil rameny Drobisz.

„Věřím, že jsem schopen hodit to za hlavu a v neděli nastoupit s čistým štítem. Snad dostanu možnost chyby napravit,“ přeje si před nedělním utkáním se Slavií.

Zápasy se Slavií patřily v ligovém programu vždy k takovým malým svátkům. Bude tomu tak i tentokrát, když je Slavia v tabulce až osmá?
V tabulce jsou asi jinde, než by chtěli. Ale myslím, že na jaře předvádějí dobré výkony, a pro lidi to pořád tahák bude, přestože mají svoje problémy. Na hřišti se od toho oprostili a hrají opravdu dobře. Já ale doufám, že z naší strany to bude lepší, než to bylo minule.

Bude Slavii v její momentální situaci snazší porazit?
Já bych neřekl, že snazší. Právě naopak. Dnes, když to není jakoby ten top tým, tak je to pro nás složitější, než když přijela z prvního nebo ze druhého místa. V takovém případě jsme se na ni mohli jedině vytáhnout. Teď to bude naopak. My jsme ten mančaft, který musí ukázat, že v tabulce patří jinam, a tím pádem by měl Slavii přehrát.

Bude tedy pro vás alespoň výhodou, že Slavia je stále ohrožena sestupem, a takzvaně „musí“ nutně bodovat?
To je otázka, kdo vlastně „musí“ víc. V boji o poháry jsme ztratili v Brně tři body a doma teď divákům budeme zase chtít ukázat atraktivní fotbal.

Zápas v Brně vám osobně příliš nevyšel. Mluvilo se o vašem podílu na obou inkasovaných brankách. Jak jste to viděl vy? Šlo něco dělat třeba s druhým gólem?
U každého gólu se dá udělat něco trochu jinak. Třeba se postavit o kousek jinam a ten gól pak chytíte. Rýdlos (Filip Rýdel – pozn. red.) to moc pěkně trefil, na druhou stranu ta dálka byla taková, že při troše štěstí se tomu gólu určitě dalo zabránit. Mně se to bohužel nepodařilo, tak doufám, že budu mít šanci to v neděli zase napravit.

U první branky to všechno začalo chybou v organizaci defenzivy. Dostálek měl spoustu času si míč ke střele připravit.
Je to tak. Neměli jsme tam ideální postavení. Ale zase… Ta střela šla na prostředek branky, i když jsem byl v pohybu, tak jsem měl jednoznačně zakročit, bohužel se mi to nepovedlo. Míč poskočil trošičku jinak a spadlo to do branky. Takže ano, byla tam chyba v postavení, ale jednoznačně i moje chyba. Taková střela nesmí projít, i kdyby to mělo zůstat stát před lajnou. Prostě jsem se v daný okamžik špatně rozhodl a skončilo to gólem.

Trenér Psotka hovořil o tom, že jste si bránění rohu zorganizovali trochu jinak, než to třeba trénujete. Je to pravda?
Myslím si, že to nebylo zrovna při tom rohu. To, co myslel trenér, byl až roh potom. To postavení nebylo ideální. Ten hráč, který tam měl stát a hlídat to, tak tam nebyl. Dostával se tam vlastně až na poslední chvilku Ordži, to byl asi ten problém.

Vy jste se dopustil závažných chyb po hodně dlouhé době. Může to hráče s vašimi zkušenostmi poznamenat do dalších zápasů?
Každému to uškodí, když se prohraje, navíc cítí sám v sobě, že to nebylo optimální. Ale já si myslím, že jsem schopný se od toho oprostit, hodit to za hlavu a s čistým štítem nastoupit proti Slavii.

Jak se jako brankář díváte na nominaci Tomáše Vaclíka z druholigového Žižkova do reprezentace? Berete to od trenéra Bílka jako vzkaz, že v nejvyšší soutěži není žádný kvalitní brankář pro národní tým?
Tady to asi není o tom, jestli v české lize je, nebo není takový gólman. Spíš jde o to, aby se ten brankář otrkal a ukázal. Chytal za jednadvacítku a chytal dobře, takže je to ocenění jeho práce. Trenér Bílek to určitě nemyslel tak, že by v lize nebyl žádný jiný kvalitní gólman. Třetí brankář vlastně nejde ani na lavičku, takže je to spíš o tréninku a z tohoto pohledu je to pro Vaclíka velká šance zjistit, co se dá a nedá v opravdu velkém fotbalu dělat. Jestli je ta nominace oprávněná, nebo ne, to už není otázka pro mě.

Zeptat se musím také na obvinění z korupce. Je v tomto případě něco nového? Víte už třeba datum, kdy by se kauza měla projednávat?
V tomto směru pro mě není nového nic. Momentálně čekám, jestli mi dorazí nějaký papír. Zatím nepřišlo nic, tak uvidíme.