Pořadatelé rozdělili mančafty do dvou čtyřčlenných skupin, jejichž vítězové se utkali ve finále, druhé týmy o bronz, třetí týmy o konečné páté místo a čtvrté celky o poslední místo.

Ze skupiny A se do finále protlačili hráči Čechovic, kteří si postupně poradili s Konicí, Horním Štěpánovem i Uničovem.

Právě účástník divize E patřil k největším favoritům, do Lipové ale přijel s velmi mladým a navíc úzkým kádrem. Po následné penaltové porážce od Konice to nakonec znamenalo střetnutí až o páté místo proti Brodku u Konice.

Skupinou B prošlo naprosto suverénně družstvo Litovle.

Ve třech zápasech nastřílelo třináct branek, přičemž ani jednou neinkasovalo. Smolná utkání sehrál domácí tým, který po remízách s Kralicemi i Brodkem u Konice neuspěl ani jednou při penaltové loterii a v duelu o sedmé místo nastoupil proti svým o několik let mladším spoluhráčům.

O zlato i bronz až na penalty

Finálový souboj vlivem extrémního vedra příliš pohledných akcí nenabídl. Častěji se hrálo na polovině Čechovic, Litovelští ale povětšinou stříleli ze střední vzdálenosti, navíc nepřesně.

Čechovický gólman musel přesto během třiceti minut hry předvést dva výborné zákroky. Nejprve vyškrábl křižnou střelu z pravé strany na roh, o chvíli později skvěle vyběhl a vyrazil pokus zcela volného útočníka.

Litovelští se i tak dočkali. První i třetí penaltu proměnili, druhou sice poslali do břevna, ale Čechovičtí nejprve přestřelili a posléze jejich pokus Pavel Jaroš vyrazil. Po výsledku 2:0 tak převzal kapitán Jiří Látal pohár pro turnajového šampióna.

Penaltovým rozstřelem vyvrcholil i mač o třetí místo mezi Kralicemi a Konicí. Devětadvacet minut tomu ale nic nenasvědčovalo. Kraličtí byli jasně lepší, soupeře nepouštěli na dostřel a sami se rychle dostali do dvoubrankového vedení. Nejprve Alois Lexa nachytal konického gólmana střelou z vlastní poloviny, vzápětí stejný hráč upláchl obráncům, nezpanikařil a poslal míč po zemi do sítě – 2:0.

Další gólovky ale majitelé náskoku nevyužili. Po rychlé akci zleva i pohledné kombinaci napravo zakončovatelé selhali a neomylně poslali míč sami před brankářem příliš vysoko.

Až minutu před koncem se k pořádnému zakončení dostali i Koničtí a hned snížili. Závar ve vápně vyřešil Petr Vydržel střelou do pravého vinklu. Několik sekund před koncem získali koničtí hráči roh. Kraličtí míč neodkopli do bezpečí, na hranici ofsajdu si na přihrávku naběhl Petr Antl a nekompromisně vyrovnal.

Skvostný obrat dokončili Koničtí při penaltách. Sami ani jednou nezaváhali a jejich gólman Vojtěch Nakládal zneškodnil skokem na levou ruku druhý pokus Kralic.

Páté místo pro Uničov, sedmé pro Lipovou

V jednoznačnou záležitost se změnilo střetnutí mezi Uničovem a Brodkem u Konice. Pátou pozici si divizáři přisvojili hned sedmi brankami, když se plně projevil rozdíl v kvalitě soutěží.

Vše začalo zásahem hned z první minuty. Další rychlá kombinace skončila střelou z bezprostřední blízkosti do tyče. Tři samostatné nájezdy vyřešené střelou či kličkou vedly k navýšení na 4:0, penaltový zákrok brankáře potrestal pátou brankou uničovský gólman. Jeho spoluhráči se trefili ještě dvakrát, přičemž ihned po sedmém gólu rozhodčí zápas ukončil.

Ještě o gól víc přinesl souboj o poslední a předposlední příčku. O skórování se téměř rovnoměrně podělili hráči obou týmů a konečný výsledek 5:3 znamenal, že Lipová skončila sedmá a Horní Štěpánov osmý.

„Viděli jsme velice kvalitní výkony všech dobře připravených mužstev. A to jak z okresních soutěží, tak i z krajských a divizních,“ potěšilo šéfa komise mládeže OFS Prostějov Jaroslava Lišku s tím, že o prestiži turnaje svědčí rok od roku kvalitnější obsazení.

„Přijely nám týmy z Litovle, Čechovic, Kralic a Uničova. To musí každého potěšit. Především by se ostatní mohli poučit z disciplíny těchto mužstev,“ doplnil.

Liška si pochvaloval i hladký průběh turnaje a vůbec možnost porovnat kvalitu mezi tolika mančafty, kdy se příliš podobných turnajů nekoná.

Čtvrtý ročník se uskuteční příští rok s jednou změnou – zhruba o dva týdny později. „V ostatních týmech se v tomto termínu teprve rozbíhá příprava a my bychom rádi pozvali ještě několik nových velice kvalitních oddílů. Můžu prozradit, že jsem v kontaktu dokonce s dvěma ligovými mužstvy,“ vyřkl Liška.

Výsledky:

Skupina A: FKM Konice – Sokol Čechovice 0:1, TJ Horní Štěpánov – SK Uničov 0:7, Uničov – Konice 0:0, 5:6 penalty, Horní Štěpánov – Čechovice 0:8, Čechovice – Uničov 2:0, Konice – Horní Štěpánov 3:0

Pořadí: 1. Čechovice, 2. Konice, 3. Uničov, 4. Horní Štěpánov

Skupina B: SK Lipová – FC Kralice na Hané 0:0, 1:3 penalty, Tatran Litovel – TJ Jiskra Brodek u Konice 5:0, Kralice – Litovel 0:5, Brodek u Konice – Lipová 1:1, 5:4 penalty, Lipová – Litovel 0:3, Brodek u Konice – Kralice 0:2

Pořadí: 1. Litovel, 2. Kralice, 3. Brodek u Konice, 4. Lipová

O umístění:

O 7. místo: Lipová – Horní Štěpánov 5:3
o 5. místo: Brodek u Konice – Uničov 0:7
o 3. místo: Konice – Kralice 2:2, 3:1 penalty
finále: Litovel – Čechovice 0:0, 2:0 penalty.

Jiří Možný