Titul, se kterým se už nepočítalo, slaví mladí fotbalisté Sigmy v kategorii U19.

Tým staršího dorostu pod vedením trenéra Augustina Chromého vyhrál v posledním kole celostátní ligy ve Frýdku-Místku 9:0 a pak napjatě čekal, jak si povede jeho konkurent, Sparta Praha.

„Z mužstva jsem cítil odhodlání a chuť se o to do poslední chvíle porvat. I když Sparta měla v podstatě tři mečboly,“ upozornil trenér Chromý.

Sparťané však závěr sezony nezvládli a po dvou prohrách potřebovali v závěrečném kole porazit jakýmkoliv způsobem v derby Slavii.

„Spoléhali jsme na to, že slávisté Spartě nedají nic zadarmo,“ usmíval se kouč.

A to se taky stalo. Zatímco mladí sigmáci měli po vysoké výhře splněno, v dorosteneckém pražském derby přišly za bezgólového stavu na řadu penalty.

„Byly to velké nervy. Zůstali jsme všichni na lavičce a sledovali jsme to online,“ popisoval Chromý nervózní chvíle po sobotním zápase.

Pokutové kopy vyšly lépe Slavii a jeho svěřenci mohli okamžitě začít slavit. V tabulce totiž přeskočili Spartu o jediný bod.

„Kluci se okamžitě rozběhli po hřišti a bylo to velice emotivní,“ usmíval se trenér, který má ve sbírce řadu mládežnických titulů. Podobné drama ale snad ještě nezažil.

„Když se rozhoduje o pořadí v posledních okamžicích sezony, navíc na penalty, tak to je opravdu hodně vypjaté,“ přiznal Chromý.

POMOC BRANKÁŘE MARKOVIČE

Sigmě navíc pomohl brankář Jakub Markovič, který loni z olomouckého klubu „utekl“ do Slavie.

„Jakoby nám to teď na dálku vrátil,“ pousmál se kouč. „Kluci už mu psali, protože jsou s ním pořád v kontaktu.“
Hlavní zásluhu na titulu ale pochopitelně mají mladí sigmáci.

„Už od zimy trénuje s kádrem áčka Zlatohlávek, Sláma a brankář Gröger. Do přípravy s áčkem dále jdou Zifčák, Baďura, Zmrzlý a Matoušek,“ vyjmenoval trenér nejtalentovanější fotbalisty.

„Mezi další opory patřili Spáčil, Chytil, Neuer a Diblík, který je velmi zajímavý a možná nedoceněný hráč,“ pokračoval Chromý, který tým vhodně doplňoval dalšími mladšími hráči.

„Jedná se především o obránce Zimu a Beňa. Ve středu zálohy střídavě hrál Grygar, na kraji Grečmal nebo Galus.“

EVROPSKÝ POHÁR? OBROVSKÁ MOTIVACE

Mladíci z Hané si ziskem titulu protáhli sezonu, v úterý 19. června je bude čekat česko-slovenský pohár.

V příštím ročníku si pak Sigma zahraje kromě předkola Evropské ligy, do kterého se kvalifikoval A-tým, také UEFA Youth League.

„Pro kluky to bude dobrá mezinárodní konfrontace. Pokud chcete vyjet na zahraniční turnaj, tak jsou to stotisícové částky v nákladech a teď by nám tu konfrontaci měla zaplatit UEFA. Hráči budou navíc mít obrovskou motivaci,“ těší se Chromý, který bude od nové sezony zastávat funkci šéftrenéra mládeže a na lavičce u týmu U19 jej vystřídá bývalá ligová opora Sigmy Tomáš Janotka.

Frýdek-Místek U19 – SK Sigma Olomouc U19 0:9 (0:4)
Branky: 30., 35. a 38. Zlatohlávek, 50., 74. a 86. Zifčák, 10. a 87. Baďura, 85. Zmrzlý. Rozhodčí: Batík – Broskevič, Dudek.
Olomouc U19: Gröger (78. Hruška) – Diblík, Zima, Zmrzlý, Beňa (64. Galus) – Matoušek, Spáčil, Grygar, Zifčák – Zlatohlávek (46. Chytil), Baďura. Trenér: Augustin Chromý.