„Je to náš klíčový hráč,“ uvědomuje si i trenér Michal Bílek.

Před úterním duelem s Litvou ale nemusí mít starosti. Tříslo záložníka Arsenalu se umoudřilo a Rosický tak spoluhráče povede do prvního kvalifikačního duelu s kapitánskou páskou na rukávu.

Tomáši, jak to vypadá s vaším zraněním a jak se před utkáním cítíte?
Včera jsem všechno zvládl velmi dobře. Dnes budu normálně trénovat a na zítra budu připravený.

Co čekáte od Litvy? Viděl jste jejich zápas se Skoty?
Zatím ještě ne, ale z toho, co víme, tak Litevci hráli se Skotskem naprosto vyrovnaný zápas, takže víme, že to rozhodně jednoduché nebude.

Jak je důležitý vstup do kvalifikace a je Litva přijatelný soupeř?
Je to začátek kvalifikace, který je strašně důležitý, abychom potom nic nehonili. Když se na Litvu podíváte důkladně, tak je to mužstvo, které v minulé kvalifikaci dokázalo vyhrát v Rumunsku, ale prohrálo na Faerských ostrovech. Určitě hrát umějí. Samozřejmě moc dobře víme, že to nejsou žádní nazdárkové. Ale jak jsem vždycky říkal, důležité je, jak budeme hrát my. Abychom produkovali ten fotbal, který bychom chtěli.

Cítíte po neúspěchu v minulé kvalifikaci, že tahle je už pro český fotbal klíčová?
Každá kvalifikace je klíčová. Chceme, aby reprezentace zase byla tou vlajkovou lodí, protože český fotbal momentálně úspěchy nemá.

Jaký je optimální scénář? Jak by se kvalifikace měla ideálně vyvíjet?
Scénář je celkem jednoduchý. Důležité bude zvládnout úvod, protože to je základ všeho. Ale jak se postoupí, to je nakonec jedno. Ono se to neustále omílá. Často se nás ptáte, jak budeme hrát se Španělskem, ale do té doby nás čekají ještě tři zápasy. Nejdřív musíme zvládnout je. Jak říkám, vstup je důležitý a já věřím, že se nám to zítra povede.