Poslední dekádu strávili Hodolanští formálně pod křídly 1. HFK Olomouc z Holice.

Ten před sezonou 2004/2005 převzal kvůli finančním problémům Hodolan nejprve žákovská družstva a v roce 2005 i dorostence a muže.

Kluby se sloučily a více než devadesátiletá historie hodolanského fotbalu se zdála být u konce.

Až do loňského podzimu.

Prvním impulsem k obnovení zašlé slávy Hodolan přitom bylo „jen" zachování jejich stadionu.

„Já jsem se narodil v podstatě hned vedle hřiště. Bydlel jsem tam 25 let. Teď už mám vlastní děti a v poslední době vyvstal problém, že se školou neměli kam chodit na tělocvik," říká nový předseda hodolanského fotbalového klubu Martin Čechovský.

Problémy s penězi má totiž už několik let i HFK Olomouc a na údržbu stadionu, kde hrával jeho B-tým, peníze nezbývaly. Holické béčko se vrátilo na předměstí a stánek ze šedesátých let začal chátrat.

Když se Martin Čechovský a spol. rozhodli pustit do oprav, HFK, jenž měl stadion na dvacet let pronajatý od TJ Sigma Hodolany, se jej rád zbavil.

Fotbalový stadion v olomoucké části Hodolany

Fotbalový stadion v olomoucké části Hodolany. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Tráva skoro po kolena

V říjnu dostali klíče od areálu a začali s postupnými opravami.

„Byly popadané fasády, na hřišti tráva skoro po kolena, kterou jsme museli urychleně posekat. Údajně to bylo za pět minut dvanáct. Jinak by hřiště začalo zahnívat a rekonstrukce by byla podstatně nákladnější," tvrdí předseda hodolanského fotbalového klubu Martin Čechovský, který během jara s kamarády organizoval podobné brigádnické práce jako v Brně Petr Švancara za Lužánkami.

Hřiště se zachránit podařilo a pak už to šlo rychle. Nabídka obnovit fotbalový klub byla od předsedy TJ Sigma Hodolany nejdřív jen pro děti.

Nábor do družstva benjamínků pak vyvolal nápad obnovit i mužský fotbal.

„Jak chodilo čím dál víc dětí, začali se zajímat i bývalí hráči a napadlo nás, že bychom mohli udělat i dospělý tým," popisuje Martin Čechovský.

Velký tahoun Zdeněk Kuba

Tahounem příprav obnovení mužstva v Hodolanech byl Zdeněk Kuba. Dnes už zesnulý funkcionář původního klubu, který v práci pro fotbal pokračoval i v HFK Olomouc.

„Na pána v jeho letech do toho šel s neuvěřitelným elánem a odhodláním," vykládá. „Sháněl hráče i sponzory…" odmlčí se na chvilku.

Zdeněk Kuba zemřel letos v lednu. Nečekaně v pětašedesáti letech.

„Když jsem se to dozvěděl, chtěl jsem se na všechno vykašlat. Pak se mi to ale rozleželo v hlavě a bylo jasné, že už kvůli němu to musíme dotáhnout do konce," vypráví Čechovský pohnutým hlasem.

Roman Sedláček

Bývalý hvězdný útočník Sigmy, nyní kouč Hodolan Roman Sedláček. Foto: DENÍK/Jan Kastner

Trenér: sigmácká legenda Sedláček

Podařilo se. Hodolany mají šestnáct hráčů a hvězdného trenéra, dost možná i hrajícího.

K partě se totiž připojil i Roman Sedláček, někdejší vynikající útočník Sigmy i československé reprezentace.

„V Hodolanech bydlím šestnáct let. Zdejší kluky znám. V rámci možností jsem se rozhodl pomoct," krčí rameny trenér Mohelnice ze třetí ligy, který je prý připraven i nastoupit do pole. Pro diváky by to byla velká atrakce.

„Ale musíme to brát vážně. Hodolanský fotbal má obrovskou historii a my jsme zavázaní ten obnovený klub důstojně reprezentovat. Není to žádná legrace," upozorňuje.

Velká sláva a černo-bílé dresy

V neděli 9. srpna v 16.30 se tradice hodolanského fotbalu obnoví.

Vrátí se tradiční černo-bílé dresy a snad i diváci.

Na otevíracím zápase nové sezony by neměly chybět největší osobnosti olomouckého fotbalu, které klub sezval.

Zápas by chtěl věnovat hlavně památce Zdeňka Kuby.

„Chtěl bych pozvat všechny obyvatele Hodolan i lidi, kteří ho znali. Mělo by to být zároveň takové jeho poslední rozloučení na místě, které měl nejradši," dodává předseda Martin Čechovský.