Dvouletý zákaz působení ve fotbale opět dostal také bývalý sportovní ředitel Sigmy Jiří Kubíček.

Olomoucký klub se tedy v tabulce Gambrinus ligy vrací na třinácté místo.

Případ údajně podplaceného utkání z května 2009, v němž Sigma porazila střížkovské Bohemians Praha 3:0 a zajistila si tak postup do předkola Evropské ligy, se před fotbalový soud vrátil po zásahu odvolací a revizní komise.

Ta minulý týden předchozí stejné rozhodnutí disciplinárky označila za nulitní kvůli procesním vadám, zejména pak kvůli podezření z podjatosti u Romana Brnčala, místopředsedy disciplinární komise.

Brnčal měl podle předsedkyně ORK Markéty Haindlové, jíž dnes disciplinárka také vyslýchala, poskytovat Sigmě Olomouc v rozhodné době právní konzultace. Brnčal se proti tomu stejně jako Sigma ohradil.

Disciplinární komise se sice s verdiktem ORK neztotožnila, ale přesto se rozhodla Brnčala z rozhodování vyloučit.

A pak vynesla stejné tresty jako v srpnu.

„Odstranili jsme procesní chyby a rozhodli stejně. Museli jsme, jinak bychom popřeli sami sebe,“ řekl předseda disciplinární komise Jiří Golda.

Právník Konečný: Smyčka se uzavřela

Olomoucký klub přijal staronové rozhodnutí disciplinárky s klidem.

„Smyčka, která vznikla rozhodnutím ORK minulý týden, se uzavřela. Jsme tam, kde jsme byli před čtrnácti dny, ale pro uklidnění situace je to dobře,“ uvedl právní zástupce Sigmy Olomouc i Petra Drobisze Petr Konečný.

Ten také naznačil jaký bude další postup klubu.

„Nemohu hovořit za představenstvo, ale můj názor je takový, že se momentálně odvolávat nebudeme,“ řekl Konečný.

Naopak Drobisz se stejně jako v prvním případě proti rozhodnutí odvolá.

„Jako zástupce Petra Drobisze mohu říct, že se odvolá, probíral jsem to s ním. Čistě teoreticky by nemusel, protože z našeho právního pohledu stále nebylo vyřešeno jeho první odvolání, ale to už by bylo furiantství,“ sdělil Konečný.

Sigma totiž s rozhodnutím odvolací a revizní komise od začátku nesouhlasila.

S Lébrem zahájili řízení

Předseda olomouckého představenstva Josef Lébr dokonce obvinil v tisku členy ORK z korupce. Disciplinární komise s ním za to zahájila řízení.

„Pozvali jsme si ho na příští zasedání, aby své výroky objasnil a předložil důkaz, pokud ho má. Nejde ale, abychom se v rámci spolku takto obviňovali bez důkazů,“ řekl k Lébrovým výrokům Golda.

Hanáci však i nadále tvrdí, že ORK překročila své pravomoci a platit by tak mělo původní rozhodnutí.

„Ale těžko se můžeme obracet na soud, že chceme být potrestáni podle dřívějšího rozhodnutí a ne podle toho současného, když jsou stejná,“ uznal Konečný.

U soudu konfrontace s Obermajerem

Do kauzy plné kotrmelců může vnést další obrat páteční jednání olomouckého okresního soudu, před nímž čelí obžalobě z uplácení Petr Drobisz a trojice z Bohemians Praha Miroslav Obermajer, David Zoubek a Karel Kapr je obviněna z přijímání úplatku.

Případný očišťující rozsudek by měl pomoct Drobiszovi i ve fotbale. Gólman totiž před časem prohlásil, že bez příznivého rozsudku v návrat ke kariéře nevěří.

„Na fotbalové půdě nemám šanci se jakkoliv domoci svých práv. Uspět u soudu je má jediná možnost, jak se vrátit k fotbalu,“ řekl Drobisz

Před soudem by v pátek mělo dojít k jeho konfrontaci s Miroslavem Obermajerem, jenž Drobisze z uplácení obvinil. Tuto možnost otevřela skutečnost, že se gólman při posledním stání rozhodl vypovídat.

K doplnění výpovědi byl také pozván trenér prvního týmu Sigmy Olomouc Zdeněk Psotka, který už před soudem jednou svědčil.