David Houska se pere o místo v prvoligovém kádru čtvrtého týmu podzimní části Gambrinus ligy víc než statečně.

K tomu, aby v plánech trenéra Romana Pivarníka figuroval, až poleví mrazy a roztaje sníh, má našlápnuto velmi slušně.

Devatenáctiletý talent skvěle ovládá míč, a tak se po hřišti často rozléhá jeho přezdívka, jak si spoluhráči žádají přihrávku. „Housi, Housi," anebo jen zkráceně: „Haus!".

Jako doktor House. Tak ho na jaře minulého roku překřtil trenér devatenáctky Augustin Chromý, když společně kráčeli za suverénním vítězstvím v dorostenecké li­ze.

Zatímco seriálový Gregory House je diagnostik, Houska rozdává spoluhráčům přihrávky s přesností chirurga. Výborně to ale umí i ve hře jeden na jednoho. Nebo na dva. Nebo na tři! Žádný problém.

Však si najděte na internetu zápas olomoucké devatenáctky v Hradci Králové a podívejte se, jak Houska s desítkou na dresu motá obráncům hlavy.

„Je velice talentovaný, technicky zdatný, ale přitom i pracovitý. Má chytrou přihrávku za obranu, ale umí to i individuálně," vypočítává jeho přednosti Chromý, který jej na podzim trénoval i v juniorské lize. Na jaře už jej nepovede.

Třicet kilo, které soupeřům utečou

Houska se v nově vytvořené nejvyšší mládežnické kategorii dlouho nezdržel a už během první poloviny sezony začal hrát s dospělými za B-tým, v Moravskoslezské fotbalové lize.

A neztratil se, i když by potřeboval trochu zesílit. Však na tom také poctivě pracuje.

„V posilovně teď trávíme hodně času," prozrazuje mladík, jenž s fotbalem začínal v rodné Poličce.

Podle Chromého to s posilovnou není třeba přehánět.

„Poradí si svou chytrostí. Vidím u něj velký posun, protože v dorostu dal třeba hlavu dolů a šel mezi tři hráče, kličkoval a vůbec neměl přehled. Dneska už je fotbalistou, který má hlavu nahoře, odtáhne si to od hráčů, otočí hru a tak dále. Přestože má třicet kilo, tak dokáže soupeřům utíkat a oni ho nahánějí po hřišti," smál se Chromý.

V dorostu vyhrál, co se dalo

I proto uznávaný mládežnický odborník doporučil Housku minimálně na zimní přípravu do A týmu.

„Je to pro mě výborná zkušenost. Každý zápas mě ohromně baví. Snažím se pořád přesvědčovat trenéra, že už na to mám, abych v týmu zůstal," říkal sám fotbalista po přípravném utkání s Banskou Bystricou.

„Cítím velký pokrok, hlavně po silové stránce. I v zápasech si už pomalu zvykám na to tempo, protože je to všechno rychlejší," dodal.

Aby ne, když ještě na jaře hrál za olomoucký dorost, se kterým od patnácti po příchodu ze Svitav vyhrál, co se dalo.

Druhou ligu mladšího dorostu v šestnáctce, celostátní ligu se sedmnáctkou a pak i triumf s devatenáctkou.

Reprezentace? Předpoklad pro místo v "áčku"

Na kontě má i reprezentační starty. Zatím v národních barvách stihl jednadvacet zápasů za osmnáctku a devatenáctku.

Ovšem to, že je reprezentantem v současné olomoucké záloze, paradoxně zase tolik neznamená. Spíš je to nutný předpoklad pro místo v základní jedenáctce Sigmy.

V cestě do do ní stojí Houskovi těžké váhy. Za seniorskou reprezentaci si totiž na podzim zahráli Tomáš Hořava, Martin Pospíšil i Michal Ordoš. Takže minutově spíš paběrkuje i reprezentant do jednadvaceti let Jakub Plšek.

„Na jednu stranu je těžké dostat se přes takové hráče do mužstva, když jsou všichni reprezentanti, ale na druhou je to skvělá příležitost se od nich na tréninku učit. Dostat se do základní sestavy je samozřejmě můj sen. Chtěl bych minuty v lize sbírat co nejrychleji, ale vím, že musím jít postupně. Všechno má svůj čas," zůstává Houska nohama na zemi.

Španělsko by mu vyhovovalo

Když se přece jen zasní, vidí se v budoucnu ve španělské lize.

„Tamní technický fotbal by mi vyhovoval, ale to je daleko," usmívá se.

V nejbližších měsících má jiný cíl – mimofotbalový. Čeká ho maturita na gymnáziu.

„Snažím se to nějak uzavřít a ubojovat. Teď, když jsem v áčku a máme dvoufázové tréninky, tak jsem ve škole moc nebyl. Snažím se to dohánět, když máme třeba den volna nebo jen jeden trénink za den. Snad se to povede," zadoufal.

Pak už se bude moct soustředit především na fotbal. A jestli si povede tak, jak naznačil v dosavadní přípravě, mají se nejen olomoučtí fanoušci na co těšit.

David Houska:

Narozen: 29. 6. 1993

Úspěchy: mistr republiky v kategorii dorostu (U17, U19), reprezentant ČR (21 zápasů/2 góly).

Předchozí kluby: Polička (1998 – 2006), Svitavy (2006 – 2008).