„Pro mě znamenal o něco víc zápas s Jihlavou. Ale pamatuji si, že utkání s Baníkem měla náboj. Vybavuji si jeden zápas tady v Olomouci za trenéra Brücknera, kdy jsme prohrávali 2:0 a měli dva vyloučené hráče. V devíti jsme vyrovnali a nakonec jsme mohli i vyhrát. Pro diváky to bylo fantastické," zapátral v paměti kouč Sigmy Roman Pivarník.

Látalovy prognózy

I letos se dostává souboji Sigmy s Baníkem speciální koření. Na lavičce Ostravy sedí Radek Látal. Muž, který jako člen Brücknerovy bájné Sigmy absolvoval na začátku devadesátých let spanilou jízdu evropskými poháry, kterou zastavil až veleslavný Real Madrid.

„Je to větší zápas, když člověk hraje proti klubu, kde vyrůstal, každý se chce ukázat. Však jsem taky hráčům vypsal nějakou odměnu za případnou výhru, nechci to ale zase hecovat přespříliš," říká Látal.

Látal do Ostravy přišel loni na jaře, aby tápající slezský klub dostal z nejhoršího, což se mu nakonec se štěstím povedlo. V minulé sezoně stihli soupeři oba zápasy ještě na podzim. První vyhrála Sigma ještě před bodovým odpočtem za korupci doma jednoznačně 3:0. V prosincové odvetě, která byla nefalšovanou záchranářskou bitvou, už ji vedl prozatímní kouč Augustin Chromý. A na Bazalech vyválčil důležitý bod za bezbrankovou remízu. Domácí kapitán Václav Svěrkoš pak shrnul duel všeříkající větou. „Potkal se slepý s hluchým."

„Olomouc hrála loni o záchranu, ale jenom kvůli bodovému odečtu. Letos má Sigma úplně jiné ambice, vyhlásila útok na poháry, a tak bych náročnost tohoto utkání přirovnal k duelu se Slavií," říká před nadcházejícím utkáním Látal.

Sigma však podle něj není zcela v pohodě. „Jsou pod tlakem. Na úvod sezony prohráli v Budějovicích, ztratili i doma s Hradcem, když jim zápas nevyšel a jen remizovali. Představovali si ten začátek ligy určitě jinak. Nepřijedou v pohodě a klidu, ale s tím, že nesmějí prohrát," tvrdí.

Jeho slova nepřímo potvrzuje i Pivarník, Látalův spoluhráč jak z Olomouce, tak z Dukly Praha. „Vztahy s Radkem máme dobré, protože jsme toho spolu dost odehráli. Ale nijak pravidelně si nevoláme, takže žádné hecování neproběhlo," tvrdí Pivarník.

K tlaku poznamenal jen tolik, že v Olomouci ho pociťuje neustále. „Každý chce vyhrávat, každý chce, abychom hráli dobře. Pro nás bude důležité, abychom bodovali a prodloužili sérii neporazitelnosti, i když si uvědomujeme, že bychom potřebovali tři body," řekl.

Baníku chybí Svěrkoš, Kraut i Kaprálík

Baníku stále chybí dlouhodobě zraněný Václav Svěrkoš, ale také další útočník Dominik Kraut. Kvůli kartám bude absentovat slovenský obránce Zdenko Kaprálik.

Sigma bez Klesnila

Sigma postrádá Zdeňka Klesnila, který už ale začal trénovat s mužstvem a po reprezentační přestávce už by se mohl vrátit na ligové trávníky. Vyklusává už i brankář Zdeněk Zlámal, k němuž ale minulý týden přibyl na marodku se zlomeným prstem další gólman Martin Šustr. Na lavičku tak v Ostravě usedne trenér brankář Tomáš Lovásik, který se už poněkolikáté vlastně vrací z fotbalového důchodu.

„Tomáš je nachystaný dobře. Na trénincích chytá pravidelně. Nechceme v Ostravě nic podcenit, protože víme, co se stalo v Budějovicích. Přihodit se může ledacos. Na Baníku očekáváme bouřlivé prostředí, proto je třeba mít na lavičce brankáře, který má něco za sebou," řekl Pivarník.

Ostravu považuje za nepříjemného soupeře. „Je to trochu nevyzpytatelný soupeř. Zatím sbírá body také spíš po jednom, ale vyhrál v Budějovicích. Snaží se hrát důrazně, ale i kombinačně. Pro nás ale bude důležité, abychom dokázali sami dominovat, vytvářeli si šance a hlavně je proměňovali," uvedl Pivarník.

Z hlediska výkonu si přeje zopakovat představení z Jihlavy, s nímž byl spokojený. „Tedy v prvním poločase a v závěru druhého poločasu," dodal.

Jaká bude sestava?

Podobná nejspíš bude i sestava. Jen do stoperské dvojice naskočí Pavel Dreksa, jemuž vypršel disciplinární trest a v týdnu už byl u pohárového postupu v Prostějově. Druhá změna by mohla nastat v záloze, kam se teoreticky může vrátit Brazilec Daniel Rossi. „Daniel je poctivý hráč, trénuje naplno, ale v posledních zápasech mu to nešlo, proto jsme se rozhodli, že by mu mohlo prospět, když si jeden zápas odpočine. V Prostějově nehrál proto, že bylo dopředu naplánované, že nastoupí Plšek. Kvalitu ale stále má a počítáme s ním," řekl Pivarník.

Zároveň ale nevyloučil, že by se chtěl vzdát varianty s Pospíšilem a Hořavou jako defenzivními záložníky. „Stále hledáme cestu. Všechno má svá pro a proti. V tom rozestavení, ve kterém hrajeme, jsme schopni v zápase dominovat. Ale musíme také dávat góly. Chceme jít cestou ofenzivního fotbalu, ale musíme také najít osu, která se nám stále vytváří. Potřebujeme se ještě více sehrát. Pospíšil s Hořavou spolu vlastně začínají, protože když hrál Hořava, tak Pospíšil ještě nehrával. Naskočil, až když se Hořava zranil. Oba jsou velmi dobří fotbalisté, ale ještě jim chybí trochu víc citu," míní Pivarník.

Pro jakou sestavu se nakonec rozhodl? A jak byla úspěšná? Dozvíme se už v sobotu večer. Zápas na ostravských Bazalech začíná v 18 hodin.