Stav zraněného třísla kapitána týmu Tomáše Rosického sledovala v uplynulém týdnu veškerá fotbalová veřejnost. A český záložník londýnského Arsenalu měl pro ni, bohudík, dobré zprávy.

„Na zítra budu připravený,“ uklidnil Rosický všechny přítomné na pondělní předzápasové tiskové konferenci.

„Tomáš už odtrénoval čtvrteční trénink a dá se říct, že už po něm bylo jasné, že k dispozici pro zápas bude. Jsem rád, že nejen jeho zdravotní stav, ale i všech ostatních hráčů je dobrý,“ pochvaluje si kouč reprezentace Michal Bílek.

Až na dlouhodobě zraněného Tomáše Sivoka má k dispozici to nejlepší, co momentálně český fotbal nabízí. V sestavě pro úterní duel tak mnoho otazníků nenajdete.

Jsou vlastně jen dva. První v obraně. Trojice Pospěch, Hubník, Kadlec je víceméně jasná.

Zbývá čtvrtý do party. Varianty jsou dvě. Buď bude hrát levého obránce Daniel Pudil a Michal Kadlec nastoupí ve stoperské dvojici.

Nebo si vedle Hubníka stoupne Jan Rajnoch a Kadlec bude podobně jako v německém Leverkusenu brousit lajnu.

Druhou neznámou je jméno forvarda, který bude dělat v útoku společnost Milanu Barošovi. Největší šance se dávají Martinu Feninovi.

„O sestavě už mám jasno. Už jsem se definitivně rozhodl, jak nastoupíme. Je pro nás pozitivní, že v útočné fázi tady máme hráče, kteří jsou schopní hru oživit. Do hry se nemusíme bát šáhnout,“ řekl kouč Bílek.

Trenér také nepochybuje o herním systému. Trochu nezvyklé základní rozestavení 4–2–2–2 se však v posledním duelu osvědčilo, takže není důvod ho měnit.

„Tímto způsobem jsme hráli nejen s Lotyšskem, ale i ve Skotsku. Je to proto, že chceme hodně dostat do hry Jardu Plašila s Tomášem Rosickým a po stranách nechat prostor krajním obráncům. To je to, co nám vycházelo, a stejným způsobem budeme chtít hrát i zítra,“ řekl Bílek.

ČTĚTE TAKÉ:


Dobrý vstup je základ všeho, říká kapitán Rosický


Poslední trénink a našlapaný Andrův stadion jde do bitvy o Euro

Bílek: Chceme díváky potěšit kvalitou

První informace o soupeři už hráči dostali včera, hlavní porce ale přijde až v den zápasu.

„To je zavedený postup,“ uvedl Bílek, jemuž stejně jako jeho svěřencům udělal radost výsledek pátečního utkání Litva – Skotsko (0:0).

„Oba naši soupeři ztratili, což je výsledek, který jsme si přáli,“ prohlásil Bílek.

Od Litevců očekává především poctivou defenzivu, ale zároveň upozorňuje na její silnou zbraň – rychlý protiútok.

„Je to soupeř, který se bude pravděpodobně soustředit na defenzivu. Je složený z hráčů, kteří jsou schopní bleskurychle přejít do rychlého protiútoku. My chceme hrát kombinačně a útočně, ale zároveň si musíme dávat pozor na jejich rychlý přechod,“ poznamenal Bílek.

„V první řadě bych si přál, abychom utkání zvládli, ale samozřejmě bych chtěl, abychom diváky potěšili i kvalitní hrou. Musíme navázat na poslední dva zápasy, kdy to z naší strany mělo kvalitu. V tom chceme pokračovat,“ řekl dále český reprezentační kouč.

Kouč Litvy: Česko je stále špičkový tým

Poslední zápasy se líbily i litevskému kouči Raimondasi Žutautasovi.

„Česko považuji stále za špičkový tým. Především v zápasech s Lotyšskem a se Spojenými státy jste hráli dobře,“ uvedl trenér Litvy, který si cení výborné defenzivní bilance svého týmu.

Jeho svěřenci ve třech z posledních čtyř utkání nedostali gól.

„Je samozřejmě dobré, že góly nedostáváme, ale také jich moc nedáváme, což je problém,“ uvedl Žutautas.

„Samozřejmě se budeme snažit to tady vylepšit a odvézt si pozitivní výsledek,“ doplnil.