Důvodem jsou neuspokojivé výsledky. Liberecký celek v této sezoně ze čtrnácti ligových zápasů jen pětkrát vyhrál.

Mužstvo převzal Josef Petřík, který ho povede do konce podzimu.

Odvolání trenéra fotbalového Liberce Ladislava Škorpila mělo přitom poněkud bizarní průběh. Kouč Slovanu totiž ještě na tiskové konferenci po zpackaném sobotním utkání s Olomoucí (0:4) nepřipouštěl, alespoň před novináři, tuto možnost.

Na přímý dotaz redaktora ČTK, zda se nebojí odvolání, odpověděl se zjevnou nechutí: „Jiné otázky na skladě nemáte? Čeho se mám bát? Sněhuláka v létě? Z jakých důvodů bych se měl ve své 41. sezoně bát o pozici?“

Na dotaz dalšího novináře, zda své odvolání čeká či ne, pak řekl:

„Mám užitečnější náměty na přemýšlení. Zítra (v neděli) ráno jdu na zápas rezervy, kde hrají hráči z áčka, a budu plánovat tréninkový proces v reprezentační pauze. Pakliže mi toto bude upřeno, mám dost svých starostí a aktivit. Nejsem na trénování závislý.“

V té době však již o poschodí výš zasedalo představenstvo klubu a velmi rychle setlo hlavu nejen Škorpilovi, ale i jeho dvěma asistentům Kozlovi a Nečasovi.

Přijde Petržela?

Pár minut poté, co trenéři Škorpil a olomoucký Psotka odešli po zhodnocení zápasu z press centra, vstoupil tam ředitel FC Slovan Libor Kleibl a přečetl novinářům strohou zprávu:

„Bezprostředně po utkání s Olomoucí zasedlo představenstvo klubu, které s okamžitou účinností od ligového týmu odvolalo trenéra Ladislava Škorpila. U týmu skončili i asistenti Luboš Kozel a Radim Nečas. Vedením ligového týmu byl dočasně pověřen trenér Josef Petřík. Mužstvo bude s trenérem Josefem Petříkem připravovat trenér brankářů Milan Veselý.“

Podle Kleibla je toto řešení dočasné, ale nic připraveného prý liberecký klub zatím nemá. V médiích se ovšem už dříve spekulovalo o Vlastimilu Petrželovi, který v současné době trénuje druholigovou Viktorii Žižkov.

Petržela žije v Liberci a s místním klubem prožil jednu z nejúspěšnějších etap své trenérské kariéry v letech 1992–1995.

Škorpil jako liberecká ikona

Čtyřiašedesátiletý Škorpil patřil k libereckým ikonám. Pod Ještědem trénoval dvakrát, během svého prvního působení ve Slovanu v letech 1999–2004 dosáhl spolu s Josefem Csaplárem v sezoně 2001–02 na zisk historického mistrovského titulu a na postup do čtvrtfinále Poháru UEFA. Kromě toho jako první dovedl liberecký klub do evropských pohárů po vítězství v Poháru ČMFS v roce 2000.

Podruhé přišel do Liberce v říjnu 2007, kdy zachraňoval tým, jenž se ocitl v době působení trenéra Zacha na dně tabulky. V minulé sezoně 2008–2009 dovedl mužstvo na 3. místo v lize. Nyní byl po dvou letech odvolán.

Škorpil byl nejstarším ligovým trenérem. V nejvyšší soutěži odkoučoval celkem 225 utkání a v 99 duelech se radoval z výhry. Je v letošní sezoně třetím odvolaným koučem v 1. fotbalové lize. U střížkovských Bohemians hned zkraje ročníku skončil Robert Žák, jehož nahradil Jaromír Jindráček.

V Českých Budějovicích vystřídal Pavla Tobiáše Jaroslav Šilhavý. (jsj)