VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozehnal: Opora PSG mění barvy za černou a bílou

OLOMOUC - Nenápadně stoupal českým fotbalovým žebříčkem stoper David Rozehnal (*1980). Když odcházel ze Sigmy do belgických Brugg, moc fotbalových fandů ani pořádně nevědělo, o koho jde. Jenže teď už to neplatí.

23.6.2007
SDÍLEJ:

David RozehnalFoto: DENÍK/Alena Burešová

Po reprezentačním stoperovi toužili v Německu, Anglii i Španělsku

Rozehnal se dostal do reprezentace a před dvěma lety se stal hráčem Paris St. Germain. A teď se chystá do třetího zahraničního klubu. O nabídky neměl jeho manažer nouzi. Přetahoval se o něj Dortmund s Newcastelem. Do jednání vstoupil i další velký hráč, španělský FC Sevilla. Newcastel ale v boji o služby obránce zdolal i tohoto soupeře.

Sezona v PSG? Nespokojenost

Jaká pro vás byla sezona v PSG? Asi nic moc, že?
Nakonec jsme to zachránili, takže mohla být lehká spokojenost. Ale spíš od vedení, od klubu. Já jsem spokojen jen z toho hlediska, že jsem odehrál všechny zápasy kromě jednoho, kdy jsem byl vykartovaný. Výsledky byly hrozné, tragické. Naštěstí jsme se zachránili. Bylo to zklamání, chtěli jsme hrát do třetího místa. Udrželi jsme se, nedokážu si představit Paříž bez ligy, to by byl velký průšvih.

Nálady mohl lehce spravit Pohár UEFA, hráli jste o čtvrtfinále s Benfikou.
To byl trošičku klad. Dostali jsme se celkem daleko. Zahrál jsem si evropské poháry. Ale spíš s celou sezonou v klubu převládá nespokojenost. Určitě.

Vy jste špatně začali a pak už se nedokázali pořádně chytit. Proč to tak bývá?
Minulý rok jsme začali sezonu super, ale skončili jsme špatně. Teď jsme se vůbec nechytli. Nevím. Myslím, že mužstvo má minimálně na pozici do pátého místa. Ale měli jsme strašné výkyvy. Třeba s Lyonem jsme odehráli dobrý zápas, a pak propadli se Sedanem, který byl poslední. Nedokážu si to vysvětlit. Tým je dobrý, zázemí také, všechno bylo v pořádku. Asi největší problém bude v hlavách. Proti silným se vyhecujeme, a pak se slabšími… To už si troufám říct, že to bylo i podcenění. A nechci se vymlouvat, pár bodů nám sebrali i rozhodčí. A kdybychom měli šest osm bodů víc, tak jsme byli někde jinde.

Asi rozhodovalo jenom pár maličkostí. PSG měl skóre 42:42 a třeba Toullouse, které skončilo třetí, 47:43. To není moc velký rozdíl.
Určitě. Poslední zápasy jsme udělali hodně dobrou šňůru. Kdybychom měli o deset bodu víc, tak hrajeme Pohár UEFA. Francouzská liga je strašně vyrovnaná. Skončili jsme na hodně špatném místě, ale bodový rozdíl nebyl velký.

Nemohli na špatný výsledky mít vliv potíže s radikálními fanoušky?
Neřekl bych, že velký vliv, ale částečný asi ano. Zvlášť po Tel Avivu, kde to bylo spojené se smrtí fanouška. Po tom zápase to bylo hodně husté. Všichni se obviňovali, že za to může klub špatnými výkony. V tu chvíli to bylo asi nejtěžší. Ale to nebyl ten největší problém.

A nebyl ani v trenérovi. Vystřídali jste dva.
Já jsem neměl problém s trenérem Lacombem, i když v Česku se psalo, že mám potíže a chci kvůli němu odejít. To není pravda. Já jsem ho uznával, líbilo se mi, jak trénuje, jeho taktické myšlenky. Na druhou stranu měl i chyby, ty asi ovlivnily jeho vztahy s hráči, především největšími hvězdami. Atmosféra byla dusná. I proto musel odejít. Pak přišel bývalý trenér Lyonu Paul Le Guen. Hodně už dokázal. Potvrdil to i za ten krátký čas, co je v Paříži. Tým vytáhl z nejhoršího. Změnila se taktika, přístup byl úplně jiný. I hvězdy, které předtím trucovaly, se začaly vracet do bývalé formy. Pokud teď v létě PSG posílí, tak by mohl konečně hrát do čtvrtého místa.

Takže Le Guen potvrdil pověst jednoho z nej francouzských trenérů?
Určitě ano. Hlavně je mladší, přístupnější k hráčům, má k nim blíž. Víc rozumí jejich potřebám. Upravil tréninky podle toho, co cítil. Když jsme byli unavení, tak zvolnil. Přístup byl lepší. Ale já jsem neměl problémy s žádným trenérem. Ale pro některé hráče se atmosféra uvolnila.

Co změnil v taktice?
Moc nechtěl, aby se hrálo na naší půlce. Rychle balon dopředu, ne nějaké nákopy, ale po zemi. Dostat se na soupeřovu půlku a tam hrát. Na vlastní půlce nevymýšlet. A samozřejmě je to dobrý psycholog, dokáže mluvit s hráči. Sednout si s ním, ne hned seřvat. V tom je největší změna.

Říkal jste, že za kouče Lacomba atmosféra byla dusnější. To už umíte tak dobře francouzsky, že jste to poznal?
To ne. Ale i kdybych uměl, tak se do toho nechci zapojovat. Ani bych to moc nerozebíral. Ale třeba Dhorasoo kvůli němu musel odejít. Pokud by s ním uměl pracovat a komunikovat, tak by nám pomohl. Jenže se rafli, řešili to i přes noviny. Samozřejmě něčemu jsem rozuměl, jejich pohovory nebyly moc přátelské. A když jeden hráč začne trucovat… Bylo to fakt složité.

Žádný z trenérů vám nikdy nevadil, z jakého důvodu? Jste tak hodný, nebo to berete tak, že trenér je autorita a basta.
Ne, že bych byl hodný. Když mám nějaký problém, tak ho řeknu. Ale pro mě je každý trenér autorita, já je respektuju. Je to prostě můj šéf. Pokud s ním chci pracovat, tak se musím přizpůsobit. Samozřejmě pokud by měl nějaké požadavky, které by byly hloupé nebo proti týmu, tak bych se ozval. Ale jsem profík, pokud nebude proti mně zaujatý od prvního dne, tak s každým trenérem vyjdu.

Takže to berete tak, jak říká Patrik Berger. Kouč je šéf a pokud v klubu chci brát peníze, tak musím poslouchat?
Určitě. Je to pro mě šéf. Ta výplata je tam taky, samozřejmě. Beru to tak, že je pro mě fotbal dobře placené hobby, což jsem vždycky chtěl a je to sen hodně lidí. Trenér je můj nadřízený, respektuju ho. Pokud chci hrát, tak bych měl poslouchat.

Bude bod z Wallesu zlatý?

Sezonu v národním týmu určitě můžete hodnotit trošku lépe, než v klubu. Nebo ne?
No, trošku. Ale také žádná velká sláva. Na druhou stranu jsme stále na postupovém místě. A to je pro mě i kluky z týmu a spoustu fanoušků to nejdůležitější. Samozřejmě jsou i tací, kteří říkají, že nehrajeme hezký fotbal. Já to vím, že nehrajeme takový fotbal, jak v éře, kdy tam byl Nedvěd, Poborák nebo Šmíca. Tým se změnil. A hlavní cíl je postoupit na EURO. Pokud ho splníme, tak i kdybychom měli hrát s prominutím škaredý fotbal a postoupíme, tak budu spokojený.

No, Řecko na EURU taky nehrálo moc na krásu…
Přesně tak. Řekové hráli hodně defenzivní fotbal a jsou mistři Evropy. To už jim nikdo nevezme.

Prohra s Německem doma určitě hodně mrzela, ale na druhou stanu to jistě není soupeř, který by se porážel každý den.
Všichni říkali, že jsme hráli špatně, že jsme to projeli. Neřekl bych, že jsme hráli špatně. Hůř než Německo ano. Ale to je top světový tým, byli třetí na mistrovství světa a to už je co říct. A prostě teď mají fazonu. Byli v Praze lepší. Neodehráli jsme špatný zápas, bohužel jsme tam udělali nějaké chybičky a oni nás za to potrestali.

Ale z Wallesu mohlo být víc než jeden bod, ne?
Nepředbíhal bych, třeba ten bodík může být zlatý. Hodně lidí si myslí, že to je trpaslík, že je smeteme. Ale když se podíváte do jejich sestavy, tak uvidíte, že tam mají hodně hráčů z anglické ligy, Giggs, Bellamy. Je to bod z venku, doufám, že bude dobrý.

Třeba tak kousali, protože se Giggs loučil.
Nevím, možná ano. Ale všechny týmy, i ty nejmenší, jdou pomaličku nahoru a přibližují se. Někteří rychleji, někteří pomaleji. Walles předvedl dobrou hru, podali dobrý výkon, lepší než my.

A bulvární večírková aféra vliv neměla?
Určitě ne. Všichni přijeli na sraz s vyčištěnou hlavou. Co se stalo, to se stalo. Vliv to nemělo. To už bylo. Mělo to vliv na domácí zápas s Kyprem, ale na Walles ne.

Ve stoperské dvojici jste tam nastoupil s Radoslavem Kováčem. Gól jste nedostali, takže to fungovalo dobře?
Z mé stránky určitě ano. Hráli jsem spolu už s Itálií na mistrovství světa, párkrát už i v Olomouci nebo národním týmu v přípravě. Mně se s ním hraje dobře. Rozumíme si, dokážeme se seřvat. Ne v tom špatném, ale v dobrém. Kladná kritika tam musí být. Nedostali jsme gól, bohužel jsme ani žádný nedali. Obrana, si myslím, celkem fungovala. I když břevno tam bylo, na druhou stranu i my jsme měli pár šancí.

Boj o postup na evropský šampionát bude těžký.

Je to nejdůležitější pro nás pro všechny. Chceme postoupit, pak se dát do kupy a uhrát něco na EURU.

Na sever, nebo na jih

Měl o vás zájem Dortmund, pak se přidal Newcastle, a nakonec i FC Sevilla.
Řekl jsem, že nemám důvod odcházet z Paříže. Na druhou stranu jsem řekl, že pokud by přišla nějaká nabídka z ligy, která by mě zajímala, tak půjdu jinam. Pokud by byly dobré podmínky pro klub a pro mě. Chci udělat krůček do lepší ligy. Pořád mám nějaký sen. Myslím si, že ty kluby to splňovaly všechny. Německá liga šla nahoru, anglická liga je jedna z nejlepších na světě. Anglie, to je tempo, tvrdost, je krásné se na to dívat. Dokázal bych se ještě zlepšit, ještě něco dopracovat. Ve tvrdosti, po taktické stránce, agresivitě.

A kdyby to nevyšlo?
Také se mohlo stát, že bych začal s Paříží. A nezlobil bych se. Odvedl jsem tam, troufám si říct, dva roky dobré práce. Za tu dobu jsem si už vybudoval v klubu nějakou pozici. Pokud by se nic nestalo, tak bych asi byl v základní sestavě znova.

Dortmund si vás vybral, protože jste kdysi, ještě v dresu Brugg, v poháru ubránil Honzu Kollera?
To asi ne, to už je hodně dlouho. Zájem Dortmundu byl dlouhodobý. Hned řekli, že mě chtějí místo Metzeldera, že jsem pro ně priorita.

A Newcastle?
Tam je trenér, který mě před časem chtěl do Boltonu.

O tom, co bude v nové sezoně, jste jednal v Olomouci. Na dovolené jenom lenošíte?
Minulou sobotu jsem se začal připravovat na nástup v Paříži, který byl naplánován na 27. června. Chystal jsem se na PSG.

Předpříprava, to byl domácí úkol z klubu?
Dostali jsme domácí úkol. Ale mám kamaráda, který pracuje ve Sport Investu. Je to kondiční trenér a specialista na výživu Petr Brabec. Komunikuju s ním, co se týče výživy, strečinku a posilování. Teď podle něj dělám poprvé předpřípravu. Je to jiné, je to záhul. Doufám, že mi to pomůže. Věřím, že mě to nastartuje, že budu dobře připravený před sezonou.

23.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 000 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Pomocný dělník ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Tovární 157, Velký Týnec. Nástup je možný ihned., Jedná se o výrobu plastových nádrží všeho druhu., Čistá mzda 13 000 až 15 000,- Kč., První kontakt možný osobně, mailem nebo telefonicky. Své životopisy zasílejte na výše uvedenou emailovou adresu nebo přineste osobně. Prac. doba: 6:00 - 14:30 hod.. Pracoviště: Ing. jaroslav kaněčka - eko program - prac. velký týnec, Tovární, č.p. 157, 783 72 Velký Týnec 1. Informace: Jana Kopečková, +420 724 100 311.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 18 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Technik/údržbář budov. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Dolní novosadská 84, Olomouc., Požadujeme: ŘP sk. B, samostatnost, flexibilita, manuální zručnost, pracovitost., Náplň práce: opravářské a údržbářské práce. Nepožadujeme praxi, bez věkového omezení. , Nabízíme: , Hledáme schopného kolegu na HPP do našeho týmu. Jsme rodinná, ryze česká firma působící více jak 20 let na trhu. Nabízíme práci na HPP (hlavní pracovní poměr), smlouva na dobu neurčitou., Možnost ubytování, firemní benefity, osobní ohodnocení, po zapracování až 5 týdnů dovolené dle odpracované doby. Pracovní doba (orientačně) od 7.00 do 17.00 hod. (bude upřesněno na základě pohovoru). , Možnost i pouze brigádně, vhodné i pro důchodce., Kontakt je možný POUZE mailem nebo telefonicky. Životopisy zasílejte na email: novakova@okservispv.cz nebo volejte na tel: 736 685 338.. Pracoviště: Ok servis kaplánek, s.r.o. - prac., Dolní novosadská, č.p. 516, 779 00 Olomouc 9. Informace: Nováková, +420 736 685 338.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 100 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Elektrikář/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 140 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Šumperská č.p. 1349, Uničov. Nástup možný ihned., Popis práce pro elektrikáře: testování el. a plyn. topení a ohřívačů vody, případné údržbářské práce týkající se el. zapojení a opravy. Vhodné i pro OZP, OZZ a absolventy., Pracovní doba: PO - PÁ 6:00 - 14:00 hod., Životopisy zasílejte POUZE na výše uvedený email.. Pracoviště: Brano a.s. - pracoviště uničov, Šumperská, č.p. 1349, 783 91 Uničov 1. Informace: Veronika Ministrová, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 500 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách Odborný prodejce chovatelských potřeb a zvířat. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Palackého č.p. 1124/21a, Olomouc. Termín nástupu dohodou., Zavedený obchod AKVA TERA EXO hledá odborného prodejce chovatelských potřeb a zvířat určených pro zájmové chovy., Upřednostňujeme uchazeče s praxí v oboru popř. dlouholetou zkušeností s chovem zvířat zejména psů, koček a akvarijních ryb., Požadujeme:, - minimálně SŠ vzdělání, - obchodního ducha a komunikativnost, - příjemné vystupování, - schopnost pracovat v týmu, Nabízíme:, - stabilitu zavedeného obchodu, - zajímavou práci se zvířaty, - odměny v závislosti na pracovním výkonu, - platový růst, zaměstnanecké benefity, - příspěvek na dopravu pro uchazeče mimo Olomouc, - mzdové rozpětí od 16.500 Kč/měsíc, Pracovní doba 8 hod./den pondělí - pátek, v sobotu dopolední prodej v délce 4 hodin., Životopisy zasílejte POUZE na email: prodejna@akvateraexo.cz.. Pracoviště: Martin vránek - akva tera exo olomouc, Palackého, č.p. 1124, 779 00 Olomouc 9. Informace: Martin Vránek, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Olomoucký půlmaraton1. S. Kiprop (Keňa) 1:00:15
104

Vrabcová Nývltová v Olomouci zazářila. Padl i rekord trati

Sigma (v modrém) porazila ve Slatinicích Liptovský Mikuláš 3:1.Bidje Manzia (vlevo).
15

Plšek dál řádí. Na úvod přípravy sestřelil Slováky

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 22. června 2018.

Fotbalista i člen gangu. Je toto útočník, který přepadl Kvitovou?

Žádná troska závislá na drogách, ale frajer, co umí dávat góly. Kdo je muž podezřelý z útoku na tenistku Petru Kvitovou, o tom se spekuluje od chvíle, kdy vyšlo najevo, že ve sledovaném případu nastal zvrat.

U Šantovky lze teď postavit libovolný mrakodrap, kritizuje opozice

Opozice kritizuje olomouckou vládu za to, že pomalu řeší dočasnou stavební uzávěru pro lokalitu Šantovka nedaleko centra Olomouce, kde developer plánuje mrakodrap.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT