Když v létě do sestupujícího HFK Olomouc přicházel, měl se stát jednou z klíčových postav holického návratu mezi českou fotbalovou špičku.

Jenže Fernando Michel Costa (*1981), brazilský záložník, který si zahrál v dresu prvoligové Slavie i Příbrami, se hned v úvodu sezony zranil a Holice byla bez playmakera.

Až do předminulého kola, kdy ale k bodům v Břeclavi osmadvacetiletý technik nepomohl. Povedlo se mu to až o víkendu v domácím zápase s Frýdkem-Místkem, když svoji premiérovou olomouckou brankou nasměroval svůj tým k vítězství 4:1.

V zápase v Břeclavi jste se poprvé od půlky srpna objevil v sestavě, ze které vás vyřadilo svalové zranění. Jak se cítíte?
Když jsem hrál v Břeclavi, tak to bylo úplně v pohodě, nic jsem necítil. Po tom zápase s Frýdkem-Místkem ale cítím v tom samém svalu malou bolest. Musím zregenerovat a snad to bude do příštího utkání v pořádku.

V 16. minutě zápasu jste vstřelil i důležitou první branku HFK.
Ano, byl to můj úplně první gól za Holici a vlastně první i ve třetí lize, protože tu jsem nikdy nehrál. Já teď jenom doufám, že je to první z celé řady, která přijde později (směje se).

Když jste do Holice v létě přišel, vedl tým Miroslav Kouřil. Po domácí prohře se Znojmem jej ale vystřídal Petr Uličný. Co na něj říkáte?
Jak můžu zatím poznávat, tak je to velmi dobrý trenér. Hlavně ví, jak do hráčů napumpovat motivaci. Můj kamarád Gaúcho, který hrál před léty za Sigmu a trénoval jej právě Uličný, mi předtím, než k nám do týmu přišel, říkal, že je to úplně nejlepší trenér v České republice. A to já teď vidím na vlastní oči (úsměv).

Zmínil jste Gaúcha, v nynějším kádru Olomouce ale figurují i dva další Brazilci – Rossi a Caihame. Stýkáte se i s nimi?
Samozřejmě (rozzáří se). Rossi i Caihame jsou moji výborní přátelé. Stýkáme se velmi často. Pořád něco děláme, chodíme společně na obědy i večeře. Oni jsou tu oba dva podobně osamělí jako já. Nemáme tu rodinu, moc přátel a potřebujeme se nějak zabavit. Všichni Brazilci v Olomouci jsou jako jedna rodina. Musí to tak být, jinak bychom se z toho zbláznili.

Po třech zápasech jste vyhráli. Ambiciózní Frýdek-Místek jste porazili dokonce 4:1. Co to pro vás znamená do dalších bojů?
Jak jsem viděl v zápase s Jihlavou, do kterého jsem ještě nemohl zasáhnout, tak si dokážeme vyprodukovat hodně šancí. V každém zápase si je dokážeme vypracovat, ale nedáváme z nich góly. Je to jenom o tom. S Frýdkem se nám to konečně povedlo, a přišla i výhra.

Jak vůbec vnímáte tu situaci, že najednou hrajete až třetí ligu, poté, co jste byl v kádru prvoligové Slavie i Příbrami? Není to pro vás málo?
Je to pro mě především úplně nová situace. Tady v České republice jsem si zahrál první i druhou ligu, teď hraji třetí. Ale fotbalově to pro mě musí být pořád stejné. Ať se jedná o první, druhou nebo třetí ligu, já musím pořád hrát co nejlépe. Moje pocity teď jsou takové, že chci pomoci Holici k co nejrychlejšímu návratu do druhé nejvyšší soutěže.

Je velký rozdíl mezi kvalitami jednotlivých soutěží?
Mezi třetí a druhou ligou ten rozdíl příliš velký není. Třetí je možná více defenzivnější a hraje se víc vzduchem. My se snažíme hrát spíše technicky, ale ve třetí lize je to více o fyzických dispozicích.

To musí být složité obzvláště pro vás, jako pro Brazilce, co má míč rád.
Neřekl bych složité. Je to fotbal, musíte se neustále učit nové věci. Já ho hraju už dvacet let, ale pořád se učím, jak hrát líp. Nejde hrát ve třetí lize stejně jako hrajete v první. Musíte se přizpůsobit. Někdy se musíte rvát, někdy musíte dělat věci, co dělají ostatní hráči.

Na vedoucí Znojmo už ztrácíte dvanáct bodů. Myslíte si, že máte ještě šanci v této sezoně postoupit?
Věřím tomu. Musím tomu věřit. Protože máme nejlepší tým. Na třetí ligu je neskutečně kvalitní. Když jsem sledoval náš duel se Znojmem, které je na první místě a se kterým jsme prohráli, tak jsem z jeho strany neviděl vůbec nic. Znojmo je oproti nám daleko horší, ale dokázalo na rozdíl od nás skórovat. Celý náš problém je v tom, že nedáváme branky. Ale já věřím, že se to změní a že se ještě o postup porveme.