Polsko, které příští rok společně s Ukrajinou uspořádá mistrovství Evropy ve fotbale, má s násilím na stadionech dlouhodobě problémy.

Hooligans Legie na hřišti z fotbalistů rvali trička a trenýrky, část z nich házela, čím se dalo, po dohlížejících policistech a členech ochranky.

Chuligáni Lechu Poznaň zase vylamovali ohrazení oddělující tribuny od hřiště a ničili sedačky. Napadli také několik fotoreportérů a kameramanů. Jak vysoké jsou škody, které hooligans na stadionu napáchali, není zatím známo.

Svědkem násilností byli přímo na stadionu i zástupci UEFA, kteří se přijeli podívat, jak se Polsko připravuje na evropský šampionát. UEFA Polsko v minulosti už několikrát kvůli problémům s chuligány kritizovala.

Také proto si premiér Donald Tusk vyžádal od policie a ministra vnitra o řádění fanoušků podrobné zprávy.

"Vláda bezpochyby zaujme tvrdý postoj, protože tohle už dál nejde," citovala agentura Reuters mluvčího polské vlády Pawla Graśe.

FOTOGALERII kotle fanoušků a oslav Legie po zisku Polského poháru najdete ZDE (legia.com)

S tím, aby se finále Polského poháru odehrálo v Bydhošti, nesouhlasila tamní radnice, protože se měl hrát na atletickém stadionu, který není na řádění neukázněných fanoušků vybavený.

Loni v srpnu tam při potyčkách s fotbalovými chuligány utrpělo zranění osm policistů, materiální škody dosáhly 100.000 zlotých (skoro 614.000 korun). Polský fotbalový svaz tam přesto v úterý zápas uspořádal.

Polsko si dlouhodobě s hooligans neumí poradit.

Ukazuje to případ "Starucha", šéfa tvrdého jádra fanoušků Legie Varšava. Přijel se podívat na utkání do Bydhošti, i když má zákaz vstupu na stadiony.

Dostal ho poté, co nedávno po prohraném ligovém zápase dal facku obránci Legie Jakubu Rzeźniczakovi. Nicméně zákaz se vztahuje jenom na utkání v rámci ligy a ne Polského poháru.

Bývalý útočník olomoucké Sigmy Michal Hubník odehrál v dresu Legie Varšava celé finále, které v normální hrací době a po prodloužení skončilo 1:1. V penaltách uspěla Legia 5:4.