Řeší se zájem o hráče stávajícího kádru, kteří si čtvrtým místem udělali po republice fantastickou reklamu.

Zároveň je ale třeba kádr doplnit, protože Sigmu v příští sezoně čeká náročný úkol. V lize se bude kvůli novému formátu hrát více utkání a navíc si Hanáci v létě vyzkouší předkolo Evropské ligy.

„Důležitější než někoho přivést pro nás bude udržet stávající kádr. Drahé hráče si pořád nemůžeme dovolit. Ale samozřejmě víme, že když odchází Řezníček, tak potřebujeme přivést útočníka,“ zdůraznil Minář hlavní úkol pro nejbližší období.


Sezona pro vás dopadla velkým úspěchem. Jak jste si ji užil?
Po těch minulých letech musíme být maximálně spokojení. Cíl byl zachránit se a hrát zase pravidelně ligu. Povedlo se nám to vlastně už po podzimu, kdy jsme se dostali přes 30 bodů. Pak se naskytla možnost hrát o poháry a dokonce i o přímý postup do Evropské ligy. To nevyšlo, ale devět let tu nebyla Evropa. Pro Sigmu to bude velké zviditelnění.

Jak moc mrzí, že jste na to třetí místo, kde jste se pohybovali většinu sezony, nakonec nedosáhli?
Samozřejmě, že s jídlem vždycky roste chuť. Nakonec to rozhodla naše porážka na Spartě a vítězství Jablonce na Slavii, protože pak už jsme to neměli ve vlastních rukou jako předchozích 28 kol. Ale to nám ten výsledek, na který jsme dosáhli, nemůže znehodnotit. Musíme být pokorní a realističtí.

Vy jste patřil k těm, co během sezony nejvíc tlumili vášně. Nechtěl jste nic zakřiknout?
Tlumil jsem to hlavně co se týče mediálních projevů. Když se na to podívám zpětně, tak vždycky, když nás byly plné noviny v týdnu před utkáním, tak jsme měli problém potvrdit to na hřišti. Vždycky, když jsem nabyl dojmu, že jsme moc velcí, tak se nám to vrátilo.

Mužstvo ještě není připravené, aby to zvládalo?
Můžeme se bavit o nezkušenosti, o schopnosti ustát mediální tlak, o schopnosti ustát roli favorita. Fakt je, že tyhle situace se nám moc nedařilo zvládnout. Na hráče jsem proto tlačil, aby byli co nejvíc zdrženliví.

Snažíme se vytvořit podmínky, aby byli hráči v klubu spokojeni

O vaše hráče je teď mezi největšími českými kluby velký zájem. Podaří se tým udržet pohromadě?
Mužstvo chceme podržet, protože máme silné ročníky, a chceme na tu letošní sezonu navázat. Snažíme se hráčům vytvořit takové podmínky, aby byli v Olomouci spokojení a necítili potřebu měnit dres hned a za každou cenu. Naopak aby si počkali na chvíli, kdy to bude i pro ně i pro klub opravdu zajímavé a výhodné.

S tím souvisí i výstupní klauzule, o kterých se hodně mluví a které mají ve smlouvách Plšek, Houska a Radakovič.
Fakt je takový, že když někdo přijde a položí celou tu částku za výstupní klauzuli na stůl, pak může ten hráč odejít. S tím nic nenaděláme. Pokud ne, budeme rádi, když tady zůstanou. Po tom, čím jsme si prošli, se zkrátka u nás nikdo nechtěl uvázat na déle než na jeden rok, nebo jedině s výstupní klauzulí, aby po nich v případě nepříznivého sportovního vývoje mohl někdo sáhnout. Jinak se samozřejmě řeší klauzule při postupu ze druhé ligy a jinak teď, když jsme na výsluní. Ale ty smlouvy by nám hráči bez nich zkrátka neprodloužili a dnes by tady asi ani nebyli.

Pak jsou tu i hráči bez klauzulí jako Kalvach a Jemelka. I o ty mají mít velký zájem Plzeň, respektive Sparta. Odejde někdo z nich?
Oba máme pod smlouvou, takže nemusíme řešit nic. Navíc ani žádná konkrétní nabídka na stole není a žádná jednání se nevedou. Ano, probíhalo nějaké sondování, ale hned na začátku jsem všem říkal, že to je nejednatelné. Pokud přijde nabídka taková, že se jí nedá odolat, tak by se to muselo řešit. Momentálně to tak ale rozhodně není.

Kdo odchází určitě je Jakub Řezníček. Jak těžké bude najít za něj náhradu?
Hrotoví útočníci u nás prostě nejsou. Je to záhada, ale nejsou. Co se týká cizinců, tak máme dennodenně hromady nabídek od manažerů. Věnujeme se tomu já i trenér. Máme základní parametry, ale pokud je to zahraniční hráč, tak chceme, aby šel na zkoušku.

Je Sigma díky Evropské lize dobrou adresou?
Viděli jsme to minulý rok se Zlínem, i když ten byl v základní skupině a to je o level výš. Ale když jsme sondovali nějaké stejné hráče, tak se logicky přikláněli k němu. Dnes je to už jinak. Hráči se chtějí zviditelnit, takže logicky na poháry slyší. Pak už je druhá věc, jestli se domluvíte s hráčem na podmínkách a hlavně s jeho klubem.

Manzia a Polom?

Jak to vypadá s hráči, kteří se v této sezoně moc do hry nedostali? Ať už je to třeba Manzia, nebo stoper Roman Polom?
Manzia v této chvíli zůstává. U Romana Poloma máme zájem, aby pokračoval a byl naším hráčem. Opci jsme ale nevyužili, protože byla dost vysoká. Probíhají ale jednání s Boleslaví. Věděli jsme, že je po zranění kolena a že to není hned na základní sestavu. Postupně se dal dohromady a v těžkých zápasech, ve kterých nastoupil, potvrdil kvalitu. A že to na Slavii nebo doma s Ostravou neměl vůbec jednoduché. Navíc je to také velmi chytrý hráč, který pochopil, že stoperská dvojice byla ve velké formě, takže si uvědomoval, že si na šanci musí počkat.

Pokud se o něčem mluvilo během sezony jako o olomoucké slabině, pak to byla šíře kádru. Souhlasíte s tím?
My jsme o tom ale dopředu věděli a s tím i do sezony šli. Nechtěli jsme do mužstva, které postoupilo, radikálně sahat. Jeden důvod je samozřejmě ekonomický, protože si nemůžeme dovolit přivádět hráče za 5–10 milionů. A já sám, poučen z předchozích nezdarů, už jsem nechtěl brát hráče, i když třeba s výborným životopisem, jen tak. Takových se nám tady protočilo opravdu hodně, ale tím, že k nám přišli zadarmo po konci smlouvy, mělo to vždycky nějaký otazník. Buď předtím dlouho nehrál, nebo byl po zranění, nebo se hádal s trenérem. Touhle cestou už jsem jít nechtěl.

Bude to tak i v příští sezoně?
Nemyslím si, že by se to mělo měnit. Pro nás je důležitější, než jestli přivedeme jednoho nebo dva hráče, udržet stávající kádr. Do přípravy s námi půjde šest dorostenců – Sláma, Zmrzlý, Zlatohlávek, Zifčák, Matoušek, Baďura. Záleží na nich, jak se budou prezentovat. Jak se budou schopní aklimatizovat do dospělého fotbalu. Jsou to mladí kluci a podle toho, jak zvládnou ten přechod, mohou dostat nějaké šance. Už během jara se točili dorostenci na trénincích. Možnost toho nakouknutí do mužstva je tedy velká.

Radakovič míří do Sparty? Přestupové spekulace kolem klíčových hráčů olomouckého úspěchu neustávají. Ta poslední hovoří o zájmu pražské Sparty o obránce Uroše Radakoviče.

Srbský stoper patří mezi trojici hráčů s výstupní klauzulí (podle informací Deníku okolo 17 milionů korun). Pokud ji za něj někdo Olomouci zaplatí, klub mu nemůže v odchodu bránit.

„O té možnosti samozřejmě víme. Nicméně momentálně žádné informace, že by měl někdo zájem klauzule využít, nemáme,“ zopakoval ve středu Minář.