Že si celkem devět hráčů připsalo premiérový start v reprezentaci, nehrálo žádnou roli. V roli učedníků se ocitli hosté zpoza řeky Moravy.

„Všichni nováčci se ukázali v dobrém světle a řekli si o příští povolání. Samozřejmě nám pomohly dvě rychlé branky. Pak jsme dominovali, dobře kombinovali a soupeře nepustili prakticky do ničeho. Jsem rád, že ani ve druhé půli nešla hra dolů," řekl po duelu trenér národního týmu Michal Bílek.

ČTĚTE TAKÉ:

Trenér Bílek: Ordoš mne nepřekvapil, dál s ním počítáme

Nevadilo mi čekat, prohlásil Lafata a přeje si stejnou formu i na Sigmu

Zaplněné tribuny Androva stadionu rozburáceli Češi už v první šestiminutovce.

Jablonecký David Lafata ukázal, že není pouze kanonýrem lokálního formátu, ale obstojí i na mezinárodní scéně. Nejdřív si vyskočil na centr zprava od Theodora Gebre Selassieho a uklidil míč nechytatelně k tyči.

A krátce nato zvyšoval na 2:0 po dravém průniku Ladislava Krejčího.

Fanoušci na zápase Česko proti Slovensku v Olomouci

Fanoušci na zápase Česko-Slovensko v Olomouci. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Ordoš měl první "repregól" blízko

Krátké skandování části fanoušků „Bílek ven!" bylo jen nepodstatnou epizodou.

Ve druhé půli, kdy Češi dál kontrolovali hru, už stadionem obíhaly mexické vlny.

David Lafata se málem probil hattricku a byť nakonec neuspěl, dočkal se při střídání stejného aplausu jako hráči domácí Sigmy. Ti se nakonec dostali na hřiště všichni, tak jak trenér Bílek sliboval.

Nejvíc minut posbíral nejlepší ligový střelec Michal Ordoš. Když se ve druhém poločase položil do hlavičky, která zamířila těsně vedle slovenské branky, hrozilo na Hané lokální zemětřesení.

Premiérovou branku však domácí kanonýr při prvním startu v reprezentaci neoslavil.

Větší štěstí měl Bořek Dočkal, který si přivezl z Norska střeleckou formu. Po krásné akci Čechů vyšperkované patičkou Davida Limberského nabídl Dočkalovi branku na stříbrném podnose skvostnou zpětnou přihrávkou Matěj Vydra.

Michal Ordoš v reprezentačním útoku

Michal Ordoš v reprezentačním útoku. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Griga: Chybělo nám srdce

Slováci nakonec mohli z Olomouce odjet ještě s větším výpraskem, hlavičku Martina Latky zlikvidoval se štěstím slovenský brankář Kuciak. Dobře si poradil i se dvěma střelami aktivního Vydry. Nakonec byl jediným hráčem, kterého mohl trenér Slováků Stanislav Griga pochválit.

„Soupeř vyhrál zcela zaslouženě. Největší rozdíl byl v přístupu hráčů. Někteří zřejmě význam zápasu vůbec nepochopili. Češi hráli výborně, ale my jsme jim to velmi usnadnili, i když dnes by si pravděpodobně poradili i se silnějším soupeřem než bylo Slovensko," řekl kouč Slováků novinářům.

„Dnes nám chybělo srdce. Nezachytili jsme úvod a pak už jsme nenašli morální sílu na obrat," pokračoval Griga, který si postrádal vůdce typu nemocného obránce Liverpoolu Martina Šktela.

„Ten by ani takový zápas nevzdal," byl přesvědčen Griga, jenž se ale na absence nechtěl vymlouvat.

„Hráči chyběli i Čechům. Ukázalo se ale, že mají k dispozici širší kvalitu," doplnil Griga.

Zklamaný kouč Slovenska Stanislav Gryga

Zklamaný kouč Slovenska Stanislav Griga. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Hráči čekali větší podporu médií

Český trenér Bílek nechtěl jednoznačnou výhru přeceňovat, zároveň ji ale nepřisuzoval jen matnému představení Slováků.

„Myslím, že jsme především my hráli velmi dobře. Podařilo se nám pokrýt jejich klíčové hráče Hamšíka se Stochem, kteří se vůbec nedostali do hry," byl spokojen.

A že si možná vítězstvím zachránil zaměstnání?

„Myslím, že ta atmosféra kolem zápasu byla zbytečná. Bylo to jen o mně. Jestli to bude můj poslední zápas, a tak dále. Ani hráčům to nebylo příjemné. Očekávají, že podporu ze strany médií budou mít větší," uvedl Bílek.