Rád by v ní předal zkušenosti z aktivní kariéry svým nástupcům. A že má co předávat. Za Olomouc i Drnovice si zachytal v Poháru UEFA.

Vrchol ale přišel v pražské Slavii, které památnými výkony v zápasech kvalifikace proti Ajaxu Amsterdam pomohl až do Ligy mistrů.

Teď se chystá pomoct třeba až do stejných výšek hráčům z nastupující generace. Jeho akademie bude fungovat v Holici.

„Jsou tam velmi dobré podmínky a zázemí,“ vysvětluje muž, který si během aktivní kariéry vysloužil přezdívku Čaroděj. První hodinu by měl vést už 18. března. Přihlásit se je ovšem stále možné.

Jak by měla vaše akademie fungovat?
Mělo by to být jednou týdně. Gólmanský trénink především pro žáky, dorostence, kteří by se rádi zdokonalovali v brankářském řemesle. Je to v pondělí, protože v tréninkovém procesu jde obvykle pro brankáře o volnější den a je tedy prostor pro speciální gólmanský trénink.

Proč základna v Holici?
V hlavě jsem měl nějaký takový projekt delší dobu. Teď jsme si nad to sedli a společně s HFK jsme se rozhodli, že se do toho pustíme. V Holici jsou momentálně velmi dobré tréninkové podmínky, je tam nová umělá tráva a celkově velmi příjemné zázemí.

Vy už v HFK tak trochu působíte, že?
Chodím tam trénovat jednou týdně muže a mám tam už tři brankáře, kteří se chtějí zdokonalovat, takže za těmi tam docházím jednou až dvakrát do týdne, pokud mi to čas dovolí. Není to ale pozice klasického trenéra brankářů. Nejsem s mužstvem na každém tréninku nebo na zápase. Pro mě je to spíš jen výpomoc jednou za čas.

Nějaký čas po skončení aktivní dráhy jste působil ve Slavii, pak prošel několik angažmá s trenérem Pivarníkem. Jak to s vaší trenérskou kariérou vypadá nyní?
Pan trenér Pivarník šel do Zlína s tou podmínkou, že tam přijde pouze on jako hlavní trenér a zbytek realizačního týmu zůstane stejný, jako byl do té doby. Musím se tedy o sebe postarat sám. Jedna z věcí je tento kemp a další věci jsou zatím v jednání.

Kontakt s byznysem a podnikateli mě baví

Chtěl byste se vrátit zase někam do ligy, to znamená na nejvyšší úroveň?
Kdyby přišla nějaká nabídka, tak bych se jí určitě zabýval. Ale tato aktivita v Holici není tímto nijak ovlivněná. Už když jsem byl v ligových týmech, tak jsem podobnou práci dělal. Neviděl bych v tom žádný problém.

Můžete prozradit, co teď děláte?
Pracuju pro poradenskou skupinu, která se zabývá právními věcmi, daněmi, účetnictvím, pojištěním a podobně. Je to zase úplně jiná práce. Jsem v kontaktu s lidmi z podnikatelského prostředí, což je úplně něco jiného, než jsem zažil za 30 let ve sportu. Je to pro mě nové. Ale setkání s byznysem a podnikateli mi zase rozšiřuje obzory a kontakty. Baví mě to.

Dovedete si představit, že po mnoha letech ve sportu přesedláte do tohoto oboru natrvalo?
Jsem pořád ve stadiu začátků. Pokud by se mi dařilo a bylo to úspěšné, tak bych neměl problém u toho dále zůstat. Svoje fotbalové zkušenosti bych ale předat dál chtěl. Třeba právě formou akademie tady v Olomouci, kde bych mohl někoho pomoct posunout na vyšší mety.

Vy jste to dotáhl až do Ligy mistrů a reprezentace. Ta se mimochodem v červnu představí zase po čase v Olomouci. Na to vy máte dobré vzpomínky, že?
Mám samozřejmě skvělé vzpomínky. Odchytal jsem tady ten zápas se Slovenskem, který jsme vyhráli 4:1. Atmosféra tady byla vždycky příjemná a byl plný stadion. A to i na přátelské zápasy, na které jinde lidé třeba tolik nechodili. Kvituju, že se reprezentace do Olomouce vrací. Fanoušci také potřebují vidět nový tým s novým vedením. Jsem rád, že se to podařilo.

Mluvíte o novém týmu. Také vnímáte změnu atmosféry, která nastala po výměně trenérů?
Vždycky, když skončí jedna trenérská etapa, začne se budovat nový tým. Přijdou jiní hráči, vzduch se trochu pročistí. Teď se zadařilo, ale rozhodující zase bude jen a pouze kvalifikace. Pokud se v ní neuspěje, tak atmosféra bude zase stejná jako byla nedávno. Znám to dobře, několikrát jsem to na vlastní kůži zažil. Není to nic nového. Teď je všechno veselé a růžové, ale kdyby se na Euro nepostoupilo, tak se to může rychle otočit. Naopak když ano, tak na to špatné se rychle zapomíná.

Jednička? U mě Vaclík

Jestli někde nemá český tým problém, tak je to v bráně. Jak se vám líní vaši nástupci Vaclík, Koubek a Pavlenka?
Všichni tři gólmani jsou kvalitní. Hrají ve velmi dobrých soutěžích a hlavně pravidelně chytají. Dá se říct, že se tam nedá udělat chyba. Pro mě jako pro gólmana by ale bylo důležité, aby se určila jasná jednička, která tu kvalifikaci začne. Samozřejmě se může stát cokoliv, třeba zranění. Ale pro sebedůvěru a klid v týmu by jednička měla být určená.

Kdo by jí měl být?
U mě by to nejspíš vyhrál Tomáš Vaclík. Z těch tří chytá v nejlepší lize, vlastně asi v nejlepší lize, která v Evropě momentálně je.

Věříte v postup na Euro přes Anglii, Bulharsko, Černou Horu a Kosovo?
Věřím, samozřejmě. Myslím si, že v té skupině budeme hrát důležitou roli. Máme slušný tým. Je trochu jinak postavený než v minulosti. Zdá se mi, že je to hodně postaveno na týmové práci a na dobrém vztahu mezi hráči a trenérem. Snad bude kvalifikace úspěšná a nebudeme hrát druhé housle.

Brankářská akademie Martina Vaniaka
Akademie funguje ve dvou pololetních blocích. Tréninkové jednotky probíhají každé pondělí od 16 hodin v areálu stadionu 1. HFK Olomouc, Staškova 28 v Holici.
Hlásit se mohou kluci i holky. První tréninková jednotka je zdarma, další za 350 korun. Je vyžadována registrace předem. Více na www.1hfkolomouc.cz.